Geçenlerde, Twitter üzerinde gezerken bir habere denk geldim. Bir grup ABD’li bilim insanının yaptığı, köpeklerin, kadınlar ile birlikte uyuduğunda nasıl verim aldıklarını anlatıyordu. En son yazdığım cümleyi beğenmediniz mi? O zaman bu bahsettiğim makaleyi de beğenmeyeceksiniz muhtemelen.

Bütün problem, bir yabancı kaynağın Türkçe’ye çevirilmesi ile başlıyor. Bildiğiniz gibi; bilim insanları, yazılarını bir makale olarak paylaşır ve yayınlar. Resmî yayınları, üniversitelerin web sitelerinde, yerel veya global resmî gazetelerde bulmamız mümkündür. Yani bir bilim yazısı çıktığında, bunun kaynağı ve buna katkıda bulunan bilim insanları bellidir. Medya kanalları da bu kaynağı haber yapacağı zaman, ilk önce kaynağı bulur, okur ve ardından özenle seçtikleri…


Bu yazıda sizlere, iş ararken yaşadığım deneyimlerden, sorunlardan ve yaptığım hatalardan bahsedeceğim.

Ben = CV

Özgeçmişinizin tamamen sizi yansıtıyor olması çok önemli. Böylece işlere başvurduğunuzda, içiniz “evet, benim aradığım tarzda iş bu” diyebilesiniz. Eğer sizle alakalı fakat farklı bir alanda işe başvuruyorsanız, özgeçmişinizde ufak değişiklikler yaparak, başvurduğunuz ilana uygun bir CV hazırlamanız gerekebilir. Yani kendinizi ne eksik ne de fazla tanıtın. Karşı tarafın sizi nasıl görmesini istiyorsanız o şekilde bir özgeçmiş hazırlayın. Böylece bir nebze de olsa şansınızı arttırmış olursunuz.

İlanlarda dikkat edilmesi gerekenler neler?

Aranan Pozisyon İlanları

Kendim yazılım işlerine başvurduğumdan, bu alanda Junior, Intermediate, Senior gibi ünvanlar altında iş ilanları görmekteyim. Junior, sıfır deneyimi olan veya en az bir…


Bir yazarın, aradığı ilham arayışını, en yakın arkadaşı olan menejeriyle girdiği ilginç ortamları, kızı ve eski sevgilisi (aynı zamanda çocuğunun annesi) ile olan zorlu ve bir o kadar komik ilişkisini anlatan bu dizi, size uzun soluklu bir hayatın hikayesini anlatıyor.


Bu ay da listeme yeni şarkılar eklemeye devam ediyorum. Şu ana kadar eklediklerimin hepsi bu sene çıkmış şarkılar. Bu ayın hit şarkısı olarak şu an için Panic! At The Disco’nun High Hopes şarkısını gösterebiliriz.

Sanırım bu ay, geçen ay eklediğimden daha fazla şarkı ekleyeceğim çalma listeme. Takipte kalın! Umarım beğenirsiniz 👍.

  1. Dynoro & Gigi D’Agostino — In My Mind
  2. Bazzi — Beautiful feat. Camila (Official Audio)
  3. Rudimental — These Days feat. Jess Glynne, Macklemore & Dan Caplen
  4. James Hype — No Drama (feat. Craig David)
  5. Ariana Grande — no tears left to cry
  6. Panic! At The Disco: High Hopes

INTRODUCTION:

Most web developers think that usability testing is a difficult and timely process. The author tries to explain that it is really as easy as it looks. This book is for people who can’t hire someone for testing and wants to do their own usability testing. Sometimes you don’t find the problems when testing your website because you know how it works, but users don’t. You can see where they face obstacles and then you can fix the problems. It makes you smarter about how people use things and how you can make your website better for them.

Steve Krug…


Don’t Make Me Think: Revisited by Steve Krug (Book Review)

INTRODUCTION:

According to Steve Krug’s book, his main purpose was to focus on sharing general knowledge about website designing and development. This book helps the developers, designers, and individuals to make better websites and UI designs for their customers or for themselves.

Steve Krug addresses the common questions when you make designs. These are really important questions to ask because it demonstrates how people can use websites. The user should not ask these questions:

Where am I?
Where should I begin?
Where did they put _____?
What are the most…


Uzun süredir müzik, film ve dizi gibi takip ettiğim şeyleri paylaşmak aklımda vardı. İlk olarak Spotify ile başlamak istedim. Filmler ve diziler için de, her ay keşfettiğim yapımları, ayrı ayrı aylık IMDB listeleri olarak sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Spotify’da genel olarak Discovery Weekly’den her hafta bir şarkı keşfediyorum. Zaman oldukça da YouTube’da müzik arayışına giriyorum. Bu ay için bulduklarım şu an bunlar. Ay sonuna kadar daha fazla müzik keşfedersem post’umu güncelleyeceğim. Umarım ortaya güzel şeyler çıkarabilirim.

Update: Müzikleri tek tek paylaşmak yerine, tek bir playlist haline paylaşmaya karar verdim. Böylece listeyi update ederek beğendiğim müzikleri sizlere daha hızlı ulaştırabileceğim. …

Uğuralp Önbaşlı

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store