Image for post
Image for post
Stranger Things dizinde amatör telsizcilik klübü odasından bir görüntü.

Medium bu yazıyı okumanızı engelliyorsa blogumdan okuyabilirsiniz. Yazılarımı blogumda yayınladıktan 1 hafta sonra burada yayınlıyorum.

Amatör Telsizcilik birkaç yıl önce ilk defa duyduğumdan beri beni heyecanlandıran bir konuydu. 2017’de girmeye çekinmiş, 2018’deki 2 sınavı da kaçırmış ve 2019 ilk dönem sınavı için başvuruları neredeyse her gün kontrol eder hale gelmiştim. Sonunda yakaladım, başvurdum, sınava girdim ve 92 puan ile A sınıfı Amatör Telsizcilik Belgesi almaya hak kazandım.

Bu süreçte internette parça parça bilgiler olduğunu ve net bir fikir oluşturmanın güç olduğunu gördüm. Hem bunun hem de anlatmamı isteyen kişilerin ricaları itkisiyle süreci anlatmak istedim.

Aşağıda detaylıca bir açıklama sunacak olsam da öncelikle adımları bir listeleyelim. …


Image for post
Image for post

Her şey bir projede “Madem mobilini yapıyoruz, kullanıcıya bulunduğu noktanın civarındaki girdileri de gösteremez miyiz?” sorusunun gelmesiyle başladı. Evet evet, gösteririz tabii.

Medium bu yazıyı okumanızı engelliyorsa blogumdan okuyabilirsiniz. Yazılarımı blogumda yayınladıktan 1 hafta sonra burada yayınlıyorum.

Bu yazıda ilişkisel veritabanları üzerinde konum kaydı ve konuma dayalı sorgulamalardan bahsedeceğim. Bu konuya girişince hiç beklemediğim şekilde karşılaştığım bilgi yığınını toparlamaya çalışacağım ki ileride ihtiyaç duyan başkaları için önden fikir vermiş olalım.

Başlamadan önce belirteyim: haritalama, konuma dayalı uygulamalarla vs pek çalışmış değilim. Bunları daha önce Google Maps JS API ve Elasticsearch’te konum bazlı sorgu ile kullanmıştım. Gün gelip uygulamanın içine gömülmesi gerekince oturdum bi bakayım dedim ve karşıma çıkan ilk bilgilerle HİÇBİR ŞEY ANLAMADIM. Biraz uğraştıktan sonra şu tiviti attım;

Şimdi bu tivitime baktığımda geri kalan her şeyi anlamışım da bir tek SRID olayını anlamamışım gibi görünüyor. Aslında SRID olayını anlamadıysam konuya dair hiçbir fikrim olmadığını sonradan öğrenecektim. Gelin baştan alalım. …


Image for post
Image for post

Medium bu yazıyı okumanızı engelliyorsa blogumdan okuyabilirsiniz. Yazılarımı blogumda yayınladıktan 1 hafta sonra burada yayınlıyorum.

Geçtiğimiz hafta bir mağazada dolaşırken bir masa beğendim. Malzemesi iyiydi, ayaklarındaki işlemeler ve üstündeki süslü desen özellikle hoşuma gitmişti. Satıcıya o masayı almak istediğimi belirttim. Satıcı hemen yardımcı olalım dedi ve bana bu masaya sahip olmanın ve sonrasında kullanımının şartlarını belirten bir sözleşme çıkardı.

Sözleşmeye göre bu masayı sadece kapalı bir odada, 4 ayağının üzerine yerleştirerek ve yüzeyinde bir şeyler (yemek, çalışma kağıtları, bilgisayar vb) barındırarak, kişisel amaçlarım için kullanabilirdim. Bu masa 4 kişilik tasarlanmıştı ve bu yüzden etrafına 4 taneden fazla sandalye koymam yasaklanıyordu. Masanın durumuna ve işleyişine müdahale etme hakkım yoktu. Örneğin masayı koyduğum zemin yamuksa ve masa sallanıyorsa bir kağıt parçasını katlayıp kısa kalan ayağın altına sıkıştırmam yasaktı. Çok lazımsa yetkili bir servisten birilerini çağırarak ücreti karşılığında destek alabilirdim. …

About

Uğur Arıcı

Dijital Ürün Yöneticisi, Danışman - 10 yılı aşan web geliştirme tecrübemi isteyen herkes için faydalı kılmaya çalışıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store