Stranger Things dizinde amatör telsizcilik klübü odasından bir görüntü.

Amatör Telsizcilik — Başvuru, Sınav Süreç Rehberi

Medium bu yazıyı okumanızı engelliyorsa blogumdan okuyabilirsiniz. Yazılarımı blogumda yayınladıktan 1 hafta sonra burada yayınlıyorum.

Amatör Telsizcilik birkaç yıl önce ilk defa duyduğumdan beri beni heyecanlandıran bir konuydu. 2017’de girmeye çekinmiş, 2018’deki 2 sınavı da kaçırmış ve 2019 ilk dönem sınavı için başvuruları neredeyse her gün kontrol eder hale gelmiştim. Sonunda yakaladım, başvurdum, sınava girdim ve 92 puan ile A sınıfı Amatör Telsizcilik Belgesi almaya hak kazandım.

Bu süreçte internette parça parça bilgiler olduğunu ve net bir fikir oluşturmanın güç olduğunu gördüm. Hem bunun hem de anlatmamı isteyen kişilerin ricaları itkisiyle süreci anlatmak istedim.

Aşağıda detaylıca bir açıklama sunacak olsam da öncelikle adımları bir listeleyelim.

Amatör Telsizci Belgesi Almanın Adımları

 1. KEGM Duyuru sayfasından ya da E-Devlet Amatör Telsizcilik Sınav Başvuru Sayfasından ya da KEGM E-Hizmetler Amatör Telsizcilik Sınav Başvuru sayfasından bir sonraki sınav döneminin duyurulup duyurulmadığını takip edin. Ben e-devlet sayfasını tarayıcıma sabitlemiştim ve haftada birkaç kere bakıyordum.
 2. Başvurular açıldığında yukarıda da bağlantısı bulunan sınav başvuru formlarından birini kullanarak başvurunuzu yapın. Ben yaptığımda e-devlet hata vermişti, KEGM sitesinden yapmıştım. Form genel olarak kendini açıklıyor, sadece Belge Sınıfı alanında kafanız karışabilir. Orada A/B seçmenizi öneriyorum. (Aşağıda açıklaması var)
 3. Başvuru esnasında bildirilen sınav ücretini (benim bunu yazdığım esnada tam 60 TL öğrenci 30 TL) belirtilen şekilde ödeyin. (Şu anda Vakıf Bank şubesinden yatırmak gerekiyor)
 4. Ödemenin ardından başvurunuzun kabul edildiğinden emin olun. Sınav tarihi yaklaştığında belirlenen sınav yerinizi görüntülemek için yine KEGM E-Hizmetler sınav durumu sorgulamasayfasını kullanın.
 5. Sınava hazırlanın. Bunun için KEGM’nin paylaştığı bir amatör telsiz sınav soru bankası var. Ben indirdiğimde içinde 400’e yakın soru vardı ve sınavda çıkan 50 sorunun neredeyse tamamı bunların içinden gelmişti. (Bu adım belki de ilk adım olmalı, beklerken çalışabilirsiniz)
 6. Sınava girin.
 7. Yönetmelik 15 gün içinde duyurulacağını söylese de sonuçlar birkaç gün içerisinde duyuruluyor. E-Devlet Amatör Telsizcilik Belge Sonuç Sorgulama sayfasından kontrol edin.
 8. Sınavda başarılı olamadıysanız ve tekrar denemek isterseniz bu listenin 1. adımına geri dönün. Başarlı olduysanız tebrik ederim, aşağıdaki maddelerden devam edebilirsiniz.
 9. Sınavı kazanmak belgeyi almak için yeterli değil. Şu anda belgeyi almaya hak kazandınız. Belgeyi almak için KEGM’ye yazılı başvuru yapmalısınız. Bunun için örnek dilekçeyi indirin, yazdırın ve doldurun.
 10. Belirtilen belge ücretini (şu anda tam 75 TL öğrenci 37,5 TL) belirtilen yöntemle ödeyin. (Şu anda Vakıf Bank şubesinden yatırmak gerekiyor) Dekont çok önemli, mutlaka alın.
 11. Belgenize basılabilmesi için 1 adet vesikalık fotoğraf gerekiyor. Yoksa çektirin.
 12. 18 yaşınızdan küçükseniz veli ya da vasinizden olur belgenizi alın.
 13. Son 4 maddede belirttiğimiz; dilekçe, dekont, vesikalık fotoğraf ve gerekiyorsa veli/vasi olur belgenizi KEGM Telsiz İşletme Müdürlüğü’ne ulaştırın. Adresi E-Devlet Amatör Telsiz Sınav Belge Sonuç sayfasında, sonucunuzla beraber gösterilecektir.
 14. KEGM’nin size bir çağrı işareti atamasını ve belgenizi basıp size ulaştırmasını bekleyin. Belgenizi 10 yılda bir güncellemeniz gerektiğini unutmayın.
 15. Amatör telsizciliğe hoşgeldiniz. 73

Amatör Telsizcilik Nedir?

Vikipedi’den tanımını alıntılayalım:

Amatör telsizcilik (Amateur Radio), dünya üzerinde organize olmuş, hiçbir menfaat gözetmeksizin kendilerine ayrılmış frekans bandlarında[1] ve gönüllü olarak yapılan sınavlarda başarı göstermiş kişilerce yürütülen amatör bir hobi faaliyetidir. Amatör telsizciler “radyo amatörü” (radio amateur) olarak bilinirler.

Tanımında da görüldüğü gibi Amatör Telsizcilik bir hobi olsa bile yasal çerçeveler içerisinde sürdürmeniz gereken bir hobi. Tıpkı hobisi “araba sürmek” olan kişilerin sürücü belgesine sahip olması gerektiği gibi, hobisi “telsiz ile haberleşmek” olan kişinin de amatör telsizci belgesi olması gerekiyor. Yani burada da bu işin ehli olduğunuzu belirten bir ehliyet almanız gerekiyor.

Neden Amatör Telsizci Olunur?

Bu sorunun yanıtının herkes için değişkenlik göstereceği bariz. Ben bunca zamandır çift yönlü haberleşme için kullanılabilen radyo dalgalarıyla haberleşmenin bir parçası olma fikrinden heyecan duyuyorum. Radyo dalgalarıyla veri ve enformasyon taşınması tek başına sihir gibi bir konu ve bugün modern insanın hayatının hemen her yerine girmiş durumda zaten. Carl Sagan’ın Mesaj kitabınıokuduğumda da radyo sinyalleri konusu ilgimi hayli cezbetmişti. İşin en güzel tarafı ise elektronik bilgisi ve erişilebilir elemanlarla yapabileceğiniz devrelerle bu işin içine dinleyen, konuşan ve ileten bir birim olarak girmeniz mümkün.

Her şey radyo sinyali yayar

Optik teleskop (solda) ile radyo teleskopu (sağda) aracılığıyla elde edilen, aynı bölgenin görüntüsü.

Oturup doğru şekilde dinlerseniz milyonlarca ışık yılı ötedeki galaksilerin bile yaydığı radyo sinyallerinin yakalanması ile görüntüsünün oluşturulabildiğini biliyoruz. Hatta bazı şeyleri optik teleskoplar aracılığıyla gözle göremiyorken, radyo teleskoplar sayesinde görebiliyoruz. Tabii ki bu amatör telsizcilikten önce radyo teleskoplarının konusu ama ne demek istediğimi anladınız. Haliyle dinlemeyi biliyorsanız birçok şeyin şahiti olabilirsiniz. Amatör telsizcilik sayesinde de yetkiniz olan frekans bandları üzerinden siz de haberleşme sağlayabilirsiniz. Bunu kullanabileceğiniz bir çok alan yaratmak mümkün. Mesela Evrim Ağacı’nın bir yazısında, şunu okumuştum;

İngiltere’de bulunan Kettering Dil Okulu’nun amatör radyo ve uydu ekibi, ABD ve Sovyetler’in Ay görevleri boyunca yaptıklarını iddia ettikleri görevleri bağımsız radyo ekipmanları ile tespit etmeye çalışıp, elde ettikleri bulguları yayınlamışlardır. Aralık 1972’de Apollo 17’nin Ay’a gidişini bağımsız olarak tespit ettiklerini bildirmişlerdir.

Amatör Telsizcilik Etkinlikleri

Kozmonot günü etkinliği esnasında yayınlanan sinyalden yakalanan bir görüntü.

Amatör telsizcilerin yer yer düzenlediği en kısa sürede en fazla istasyonla temas kurma yarışmalarının haricinde, özel günlerde düzenlenen birçok etkinlik de oluyor. Örneğin Amatör telsizci arkadaşlarımdan Alper Atmaca’nın (TA1ALP) bahsettiği ve beni heyecanlandıran başkaca bir etkinlik de kozmonot günü için uluslararası uzay istasyonundan yapılan yayındı. Uluslararası uzay istasyonunun Rus modülüne yerleştirilen bir verici ile yapılan yayını, kendi alıcınızla yakaladığınızda etkinliğe özel yayınlanan görsellerden birini elde edebiliyordunuz. Bu görsellerden yakalayıp ileten kişilere de adına düzenlenmiş bir dijital ödül iletiliyordu. Yakalanıp gönderilen kimi görsellere bu adrestenbakabilirsiniz. Düşünsenize; günde birkaç kere tepemizden geçen, insan yapımı devasa bir uyduyu, bulunduğunuz konumdan sinyal alıp göndermek için bir yansıtıcı olarak kullanabiliyorsunuz. Hatta bunu dünyanın doğal uydusu olan Ay ile bile yapabiliyorsunuz. Bilgi teknolojilerinin içinde olan birisi olarak, başkalarınca “antika” görünen bu teknolojiden etkilenmemek mümkün değil.

Kendin Yap (DIY) Kültürü

Sıklıkla instructables.com‘u ziyaret eden biri olarak kendin yap kültürüyle hayli ilgiliyim. Şu anda evimde yapısal değişikliklere giderken önden düşünmem gerekecek şeyler için kimi çevrimiçi kurslar almış durumdayım.

Kendin yap kültürünün elektronik ayağı, amatör telsizcilikte de hayli etkin. Öyle ki sadece internet sitesinden tanıdığım Sn. Recep Aydın GÜLEÇ’in (TA2EI) Amatör Telsizci Kimdir? Kim Değildir? yazısında şöyle bir bölüm var;

AMATÖR TELSİZCİ KİMDİR?

– Basit de olsa bir cihaz yapabilen kimsedir.
(Bir cihazın “en son modelini” satın alabilse ve alsa bile, oturup basit de olsa bir telsiz alıcısı veya vericisi veyâ bir akü doldurma cihazı vs… yapar)

Yine Sn. Recep Aydın GÜLEÇ’in (TA2EI) web sitesindeki Odamdan görünümler sayfasında kendi yaptığı ya da düzenlediği telsiz ekipmanlarını, üstünde kendi çağrı koduyla beraber görmek mümkün.

Sn. Recep Aydın GÜLEÇ’in (TA2EI) odasından paylaştığı bir görüntü. Amatör telsiz teçhizatı üstünde kendi çağrı işareti olan TA2EI’yı görmek mümkün.

Son dönemde internetteki videolarını yakından takip ettiğim Sn. Murat ŞEN’in de (TA2AWR) amatör telsizcilikle ilgili güzel videoları var.

 1. Amatör Telsizciler Günü’ne Özel
  Genel olarak amatör telsizcilikten bahsedilen bu videoda, amatör telsizciler gününe özel bir çağrı da yapılıyor.
 2. Aselsan 48xx yenilemesi
  Model numarası belirtilen bu telsizin amatör telsizciliğe uygun şartlarda çalışabilmesi için yapılan müdahaleyi içeren bir “kendin yap” videosu.

Acil Durumlar, Olağanüstü Hal ve Afet Zamanında Haberleşme

Amatör telsizcilik ile acil durumlar ve afet zamanlarında, altyapının büyük oranda yitirilmesi durumunda dahi haberleşmeye imkan tanıyan bir dünyayı mümkün kılıyoruz.

AKUT üyesi bir amatör telsizci arkadaşım olan Alper Atmaca’dan (TA1ALP) sahadaki arama kurtarma görevlerinde de telsiz kullanımının büyük yardım sağladığını öğrenmiştim.

Amatör Telsizci Belgesi Nasıl Alınır?

Amatör Telsizcilik Belgesi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün ilgili yönetmeliğince belirlendiği şekilde, yılda en az 2 defa gerçekleştirilen amatör telsizcilik sınavında başarılı olanlara verilir. Sınavlar öncesinde KEGM sınav detaylarını duyurur. Başvurmak isteyenlerin başvuruları toplanır.

Amatör Telsizcilik Sınavına Kimler Girebilir?

12 yaşının üstünde ve temyiz kudretine sahip olan herkes amatör telsizcilik sınavına girebilir. Ancak sınavı kazansalar bile belge almaya hak kazanamayacak kişiler var. Bu kısıtlamalara giriyorsanız baştan sınava girmemek zaman kaybetmemenizi sağlar. Eğer kamu hizmetlerinden yasaklandıysanız ya da bir suç kaydınız bulunuyorsa doğrulamak için ilgili yönetmeliğin 19. maddesinin 2. fıkrasını okumanızda yarar var.

Amatör Telsizcilik Sınavında Başarı Kriteri Nedir?

Amatör telsizcilik sınavında başarılı sayılmak için 100 üzerinden en az 60 puan almalısınız. Eğer başvuru esnasında A/B belge sınıfları için sınav türünü seçtiyseniz, 60–74 puan ile B sınıfı, 75 ve üstü puan aldığınızda da A sınıfı belge almaya hak kazanırsınız. C sınıfı belge için sınava girdiyseniz, 60 puan ve üstünü almanız durumunda C sınıfı belgeyi almaya hak kazanırsınız.

Amatör Telsizcilik Belge Sınıfları Nelerdir? Farkları nedir?

Amatör telsizcilik sınavı başvurusu esnasında size Belge Sınıfı sorulur. 2 seçenek vardır: “A/B” veya “C” Buradan da anlayacağınız gibi 3 belge sınıfı var, bunlar A, B ve C sınıfları. Bu sınıflar uluslararası arenada sırasıyla Harec, Novice, Entring şeklinde belirtilir.

En temel seviye amatör telsizcilik haklarına sahip olan sınıf C sınıfıyken, B ve A ile bu haklar ve yetkiler artar. Burada haklardan bahsederken en temelinde kullanılabilecek frekans ve güç aralıklarının artmasından bahsediyoruz. Bunun haricinde A sınıfı belgeye sahip amatör telsizcilerin kendi telsizlerini yapmalarının mümkün olduğunu duydum. Yine bir kurumun istasyonunun operatörlüğünü üstlenmek için de A sınıfı belgeye sahip olmanız gerekiyor.

Amatör telsizcilik sınavı, KEGM’nin duyurduğu soru bankasını indirip çalışmanız durumunda kolayca yüksek puanlar alabileceğiniz bir sınav olduğu için, A sınıfı belge almak için başvurup ona göre çalışmanızı öneririm. Bu arada bir not; çalışınca kolay diyorum ancak sınav sonrasında arkadaşlarımın çıkmasını beklerken konuştuğum birisi “Bakalım bu sefer alabilecek miyiz?” dedi ve A sınıfı belge almak için defalarca sınava girdiğini ama henüz alamadığını söyledi. Ben yine de sırf sorular üzerine odaklanarak dahi yüksek puan alabileceğinizi düşünüyorum. Ben kısa süreli bir çalışmayla -ve büyük oranda ezber ile- 92 puan aldım.

Amatör Telsizcilik Belge Sınıfı Yükseltilebilir mi?

Evet. Eğer ilk sınavınızda yeterli puanı alamadıysanız tekrar sınava girip yeterli puanı alarak daha üst belge sınıfına geçmeniz mümkün.

Örneğin A/B sınıfını seçip sınava girdiniz ve 70 puan aldınız. Bu sayede B sınıfı belge almaya hak kazandınız. Dilerseniz B sınıfı belge için başvuruda bulunup alırsınız. Tekrar A/B sınıflarından sınava girip 75 ve üstü bir puan alırsanız A sınıfı belge almaya hak kazanarak yeni bir belge alabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken konu şu; çağrı işaretiniz belge sınıfınıza göre oluşturulur. B sınıfı hakkı kazanıp belgenizi alırsanız size bir çağrı işareti atanacaktır. Tekrar sınava girip A sınıfı belge almaya hak kazanırsanız, yeni belgenizle beraber çağrı işaretiniz de değiştirilecektir.

Amatör Telsizcilikte Çağrı İşareti Nedir?

Çağrı işareti, amatör telsizcilere veya organizasyonlara kimlik göstergesi olarak tahsis edilmiş, özgün harf–rakam grubudur. Amatör telsizcilik belgenizle beraber size de bir çağrı işareti tahsis edilecek.

Çağrı işaretleri 3 parçadan oluşur: bunlar ön ek, bölge kodu ve son ek şeklindedir.

Her ülke için tahsis edilmiş ön ekler vardır. Bu sayede bu çağrı işaretine sahip istasyonun kökenini anlayabiliriz. Türkiye’ye tahsis edilmiş ön ekler TA, TB, TC ve YM‘dir.

 • TA ön eki, A sınıfı amatör belgesi almış kişilere,
 • TB ön eki B sınıfı ile C sınıfı amatör belgesi almış kişilere,
 • TC ön eki kimi etkinlikler için geçici olarak kurulan istasyonlara,
 • YM ön eki ise organizasyonların istasyonlarına verilir.

Ardından gelen bölge kodu, ülke sınırlarında ayrılmış olan bölgelerden hangisinde bulunduğunuzu belirten koddur. Türkiye’de bölge kodu olarak tüm rakamlar (0–9) kullanılabilecek şekilde, 10 adet bölge bulunur.

Türkiye amatör telsizcilik bölge kodu haritası.

Son ek ise en az 1 en çok 3 harften oluşan koddur. Son eklerin verilmesinde kendi içinde şartlar vardır. Örneğin derneklere verilen son ekler K harfi ile başlar. Acil durum ve afet için kullanılan istasyonların son eki E ile başlarken izcilik organizasyonlarının son eki S ile başlar. Bu sayede hepsi organizasyonlar denetiminde olan bu istasyonların çağrı ön eki YM iken, son eklerine bakarak organizasyon niteliği hakkında fikir edinmiş oluruz.

Aynı şekilde hem B sınıfı belge sahipleri hem C sınıfı belge sahipleri TB ön ekini kullandıkları için, C sınıfı belge sahiplerinin çağrı işareti son eki C, P, T, W ile başlayan üçlü harf grubundan oluşur.

Şimdi birkaç örnek ile inceleyelim;

 1. TA1ALP
  TA > A sınıfı belge sahibi kişi
  1 > 1. bölgede
  ALP > kişi için son ek
 2. TB2WPR
  TB > B ya da C sınıfı belge sahibi kişi
  2 > 2. bölgede
  WPR > W ile başladığına göre C sınıfı belge sahibi kişi son eki
 3. YM2KA
  YM > Organizasyon
  2 > 2. bölgede
  KA > K ile başladığına göre dernek son eki

Çağrı işaretlerinin yapısına dair detaylı tanımlamaları ilgili yönetmeliğin ikinci bölümündeki madde 6’da ve yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelikteki madde 2’de inceleyebilirsiniz.

Artık çağrı işaretlerini fonetik alfabeyle kodlayabilir ve çevrime katılabilirsiniz.

Amatör Telsizcilikte Yardımcı Kodlamalar

Radyo sinyalleriyle haberleşmede verimi artırmak için birçok yardımcı kodlama kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları fonetik alfabe, Q kodları, mors alfabesi ve mors kodlarıdır.

Fonetik Alfabe

Telsizle haberleşme esnasında çağrı işaretlerinin ya da başkaca hassas verilerin iletilmesi esnasında bir karışıklık yaşanmaması için, harfler fonetik alfabe ile kodlanır. Uluslarası ve milli fonetik alfabeler bulunmaktadır.

Uluslararası fonetik alfabe; Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo… şeklinde devam eder. Milli fonetik alfabemiz ise; Adana, Bursa, Ceyhan, Çankırı, Denizli… şeklinde devam eder. Böylece her harfi birbirine karışmayacak seslerle ifade ederek kodlamış olursunuz. Tam bir listesine buradan erişebilirsiniz.

Mors Alfabesi

Daha önce karşılaşmış olduğunuzu düşündüğüm mors alfabesi de telsizle haberleşmede büyük öneme sahip. Özellikle zor koşullarda, az kaynakla yüksek verim elde edilebilecek bir iletişim biçimi olarak mors alfabesi çok yararlı görülüyor. Mors alfabesi CW (sürekli dalga) üzerinde kullanılıyor.

Üstelik mors alfabesi ile haberleşirken kısaltma ve kodların kullanımı sayesinde, birçok bilindik uzun cümleden kaçınmak mümkün oluyor. Yaygın kullanılan kimi cümleler Q kodları haline getirilmiş, kimileri de kısa kodlar olarak kullanılıyor.

Q Kodları ve Mors Kısaltmaları

Telsizle haberleşme esnasında sık kullanılan soru ve yanıt cümleleri, ön tanımlı Q kodları haline getirilmiştir.

Örneğin QSL dediğinizde “Anlaşıldı mı?” diye sormuş olursunuz ve karşılığında gelen QSL de “Anlaşıldı” demektir. Q kodları telsizle haberleşmede önemli bir yere sahip olduğundan, karıştırılmaması için çağrı işaretleri son ekleri Q harfi ile başlatılmaz. QSL?

Q kodlarının bir listesine buradan ya da birkaç ek kısaltmanın daha bulunduğu bir listeye buradanerişebilirsiniz.

Q kodlarının haricinde özellikle CW (sürekli dalga) üzerinde yani mors alfabesi ile haberleşirken kullanabileceğiniz mors kısaltmaları da bulunuyor. Mors kısaltmaları genellikle, Q kodları gibi uzunca cümlelere yapılan atamalar yerine kullanılacak kelimelerin baş harflerinden oluşan kısaltmalar gibi oturmuş.

Good Night (İyi geceler) demek için, mors alfabesiyle GN kısaltması kullanılabiliyor. Yine de tamamı böyle değil tabii. Buraya kadar okuduysanız amatör telsizcilikle ciddi bir şekilde ilgileniyorsunuz diye varsayabiliriz. O zaman bu dünyaya sıklıkla duyacağınızı tahmin ettiğim bir kısaltmadan örnek vereyim; 73. Selamlar demek.

Mors kısaltmalarının bir listesine de buradan erişebilirsiniz.

Hem amatör telsizcilik belgesi almanın adımlarını hem de amatör telsizciliğe dair temel konuları paylaşmaya çalıştım. Umarım işinize yarar ve birkaç kişiyi de olsa heyecanlandırıp amatör telsizciliğe ilgi duymalarını sağlar. Lütfen düzeltebileceğimi, ekleyebileceğimi düşündüğünüz şeyleri ve düşündüklerinizi yorum bölümünden paylaşın.

Umarım çağrı işaretlerimizi edindiğimizde havada görüşürüz.

73 😊

--

--

Dijital Ürün Yöneticisi, Danışman - 10 yılı aşan web geliştirme tecrübemi isteyen herkes için faydalı kılmaya çalışıyorum.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

408 Followers

Dijital Ürün Yöneticisi, Danışman - 10 yılı aşan web geliştirme tecrübemi isteyen herkes için faydalı kılmaya çalışıyorum.