laravel.istanbul ‘un İlk Buluşmasını 34 Kişiyle Gerçekleştirdik

Medium bu yazıyı okumanızı engelliyorsa blogumdan okuyabilirsiniz. Yazılarımı blogumda yayınladıktan 1 hafta sonra burada yayınlıyorum.

Birkaç hafta önce Laravel’in kök geliştiricisi Taylor Otwell’ın bir tivitini gördüm. Diyordu ki “Şehrinizde bir laravel buluşması düzenliyorsanız ve soru cevap için video bağlantısı yapalım isterseniz bana haber verin”

Taylor Otwell’ın bahsettiğim tiviti

O anda şöyle düşündüm; “Keşke İstanbul’da da Laravel buluşmaları olsa.”

Sonra dedim ki; “Ben niye buna öncülük etmiyorum?”

Adım Uğur ARICI, 2004'te hobi olarak başladığım web geliştirme maceramı hâlâ sürdürüyorum ve 2012'den beri Laravel kullanıyorum. İstanbul’da bir Laravel topluluğu yani laravel.istanbul fikri işte böyle doğdu. Fikri arkadaşım Ömer Çıtak’a açtım ve birlikte çalışmaya başladık.

Sektörde birçok insan ve kuruluş da bunu bekliyormuş ki web sitemizi ve meetup sayfamızı oluşturmamız bile birçok kişinin destek önerisiyle bize ulaşmasını sağladı.

Öncelikle Akaunting mekan ve sponsorluk desteği önerdi, ayrıca LYK ve AB etkinliklerinden öğrencilerimizin çalıştığı ve şu anda Laravel ile geliştirme yapan firmalara da ulaştık. Mekan için de görüşmeler tamamlandıktan sonra ilk etkinliğimizi planlamış olduk: 25 Kasım 2017 saat 16:00'da, Sirkeci’deki Çırak Atölye’de toplanacaktık. Mekan sponsorluğunu Çırak Atölye, etkinlikteki yiyecek ve içecek harcamaları için sponsorlukları da Akauniting ve Kolay İK üstlendi. Destekler bununla da sınırlı değildi, Çay Kahve İnsan YouTube kanalı da bana Meslek Hikayeleri serisinde yer vermek ve bu video ile laravel.istanbul ‘u da tanıtmaya aracı olmak istediklerini iletti ve çekime gittim :)

Çekimde o kadar uzun konuştum ki videonun kendisi etkinlik öncesinde yetişmeyeceği için sadece laravel.istanbul ile ilgili kısmını hazırlayıp gönderdiler sağolsunlar. Sürpriz sonlu bu duyuru videosunu ben çok beğendim :)

Ve Etkinlik Günü

Şansımız varmış ki cumartesi günü hava güzeldi, yaklaşık 30 kişi ile etkinliğe başladık. Yüz yüze buluşmalarda önemli olanın insanların birbirini tanıması olduğu için sadece belirli kişilerin konuşup, diğer katılımcıların ancak sigara molalarında birbirini tanıyıp sosyalleşeceği bir ortam olsun istemedim. Onun yerine eğitim verdiğim sınıflarda da takip ettiğim bir yöntemi uygulamayı önerdim ve katılımcıların onayıyla uyguladık; herkes sırayla kendini tanıttı.

Böylece kimin kim olduğunu, şimdiye kadar neler yaptığını, şu anda neler yapmakta olduğunu, Laravel ile ilgi düzeylerini ve alternatif ilgi alanlarını öğrenmiş olduk. Daha önce eğitimlerimde aynı sınıfta bulunan birçok öğrencim bu şekilde birlikte projelere başlamışlardı. Zaten etkinlikten sonra da birkaç katılımcı gelip bu uygulamadan çok memnun kaldıklarını ilettiler.

Herkes kendini tanıttıktan sonra ben de biraz kendimden, Laravel’den ve laravel.istanbul ‘dan bahsettim. Hemen arkasından bir ara verdik, bu sırada pizzalarımız ve içeceklerimiz geldi, karınlar doyuruldu, bağımlı olanlar nikotin ihtiyacını giderdi ve işin teknik boyutuna değineceğimiz ve anlatımını benim yapacağım ikinci kısma başladık.

Web Teknolojilerinin Kısa Geçmişi ve Laravel’i Mümkün Kılan Gelişmeler

İkinci kısımda Laravel’e dair teknik zemine bir giriş yapmak adına yarı teknik, yarı sohbet tadında bir konuşma yaptım.

Direkt Laravel’e girmek yerine sıradan geliştiricinin düz PHP yazmasından Laravel ile geliştirmesine değin geçen yolda karşımıza neler çıktığından bahsettim. Öncelikle nesne yönelimli programlamadan, herkesin ihtiyaç duyduğu işlemleri sağlayan paketlerin açık kaynaklı özgür yazılımlar olarak geliştirilmesi ve versiyon takip sistemleri ile paylaşılmasından, bu paketlerin uygulama içindeki yönetimini kolaylaştıran paket ve bağımlılık yöneticilerinden, bunların sağladığı imkanlar sayesinde de çatıların kurgulanması ve çalıştırılmasından bahsettik.

Konuşmanın bu kısmını tabii ki video kaydına aldık ve bir hafta içinde düzenleyip YouTube Kanalıma yüklemiş olurum diye düşünüyorum. Yüklendiğinde şıp diye haberdar olabilmek için abone olabilirsiniz.

Sonraki Buluşmalar Hakkında

laravel.istanbul olarak önceliğimiz bu alanda ilgili insanların bir araya gelmesi. Bu buluşmalarda sadece teknik sohbetler yapılmasını istemiyorum doğrusu.

Bu yüzden temel 2 konseptimiz var; haftaiçi akşamları Laravel kullanarak geliştirme yapan şirketlere misafir olmayı düşünüyoruz. Bu ziyaretlerde şirketlerin Laravel’i neden tercih ettikleri, nasıl kullandıkları, vaka örnekleri gibi konularda kendilerinden bir şeyler dinlemek istiyoruz. Şimdiden 3 şirketle bu konuda anlaştık diyebilirim.

Bir de ilk buluşmamızdaki gibi insanların birbiriyle tanışabileceği ve teknik anlatımların, bazılarında çalıştayların gerçekleştirileceği geniş zamanlı haftasonu buluşmaları planlıyoruz.

Laracon Online 2018'i Birlikte İzleyeceğiz

Laracon yıl içinde birkaç kere, birkaç farklı şekilde düzenlenen Laravel Konferanslarının genel başlığıdır. Resmi olarak düzenelenen 3 konferansın 2 tanesi fiziki olarak Amerika ve Avrupa’da yıllık olarak gerçekleştirilir.

2017'de ise ilk defa Online bir Laravel konferansı düzenlendi: Laracon Online

Bir sonraki Laracon Online duyuruldu ve hızla yaklaşıyor: 7 Şubat 2018'de biz de Laracon Online 2018'i laravel.istanbul olarak toplanıp birlikte takip edeceğiz!

Meetup etkinliğine kaydolun: https://www.meetup.com/tr-TR/laravelistanbul/events/245444073/

Bahaneyle çağrımızı yineleyelim;

İstanbul’daki Laravel geliştiricileri, geliştirmeye heveslileri ve bi görelim bakalımcılarını bir araya getiriyoruz!
Her ay gerçekleştirmeyi planladığımız buluşmalarda Laravel’i tanıtmaya, tanıyanlardan ve kullananlardan dinlemeye, çalıştaylar düzenlemeye ve birbirimizi tanıyıp eğlenmeye çalışacağız.

Buluşmalardan ve güncellemelerden haberdar olmak için; meetup grubumuza katılın ve twitterda takip edin!

--

--

Dijital Ürün Yöneticisi, Danışman - 10 yılı aşan web geliştirme tecrübemi isteyen herkes için faydalı kılmaya çalışıyorum.

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Uğur Arıcı

Uğur Arıcı

408 Followers

Dijital Ürün Yöneticisi, Danışman - 10 yılı aşan web geliştirme tecrübemi isteyen herkes için faydalı kılmaya çalışıyorum.