7 правил створення гарних інтерфейсів (Частина 1)

Вступ

Спочатку про головне. Це керівництво не для всіх, насамперед воно для:

 • розробників, які хочуть вміти робити хороші інтерфейси для себе, якщо раптом дуже потрібно;
 • UX- дизайнерів, які знають, що хороший UX-дизайн краще продається в гарній UI-упаковці.

Якщо ви відвідували художню школу або вважаєте себе хорошим дизайнером інтерфейсів, то скоріш за все це керівництво здасться вам а) нудним, б) неправильним або навіть в) викликає роздратування. Це нормально. Просто закрийте цю вкладку і рухайтесь далі.

А поки давайте я розповім, що ви знайдете в цій статті.

Раніше я був UX-дизайнером без будь-яких навичок у сфері графічного дизайну. Я просто обожнював проектувати інтерфейси, але незабаром я зрозумів, що є купа причин навчитися робити це ще й красиво:

 • 1. Моє портфоліо виглядало жахливо і ледве розкривало мій робочий процес та хід думок.
 • 2. Клієнти, з якими я працював, з більшою готовністю заплатили б тому, хто вміє малювати не тільки прямокутники та стрілочки.
 • 3. Чи хотів я в якийсь момент приєднатись до стартапу на ранній стадії? Тоді краще мені освоїти ці навички вже зараз.

Я завжди знаходив собі виправдання:

Я не розуміюсь на естетиці. Я закінчив інженерно-технічний факультет. Я не повинен робити речі красивими.

Зрештою, я навчився дизайну так само, як і будь-якій іншій справі: шляхом холодного, жорсткого аналізу, безсовісно копіюючи те, що працює. Я витрачав по 10 годин на проект, а брав гроші всього за годину. Решту 9 я навчався, відчайдушно рискаючи по Google, Pinterest та Dribbble у пошуках того, що можна скопіювати.

Ці «правила» — уроки, які я засвоїв за цей час.

Отже, звертаюсь до зануд : якщо в мене зараз щось і виходить в дизайні інтерфейсів, це тому що я багато аналізував, а не просто з’явився з нізвідки з інтуїтивним відчуттям балансу та краси.

В цій статті немає теорії. Тільки чиста практика. Тут ви нічого не знайдете про золотий переріз або теорію кольору. Тільки те, чому я навчився сам.

Є дзюдо. Дзюдо розвивалось сотні років на основі японських традицій в бойовому мистецтві та філософії. Якщо ви візьмете уроки дзюдо, ви будете не тільки битись, але й почуєте багато про гармонію та рух енергії.

А є крав-мага, яку винайшли євреї в боротьбі проти нацистів на вулицях Чехословаччини в 1930-х роках. Там немає мистецтва. На уроках крав-маги ви оволодієте мистецтвом тикання в очі за допомогою ручки.

Ця стаття — крав-мага для екранів.

Правила

 • 1. Світло падає зверху.
 • 2. Спочатку чорне й біле.
 • 3. Збільште білий простір.
 • 4. Вивчіть принципи накладення тексту на картинки.
 • 5. Навчіться виділяти і втоплювати текст.
 • 6. Використовуйте тільки хороші шрифти.
 • 7. Крадіть як художник.

Отже розпочнемо.

Правило №1: Світло падає зверху.

Тіні краще всього дають мозку зрозуміти, на який елемент інтерфейсу ми дивимось.

Мабуть, це найважливіше неочевидне правило, яке потрібно засвоїти в дизайні інтерфейсів: світло падає зверху. В житті світло частіше всього падає з неба або зверху. Якщо це не так, то це виглядає дивно.

Коли світло падає зверху, воно висвітлює верхню частину й відкидає тінь на нижню. Верх буде світлішим, а низ темнішим.

Зазвичай ми не надто помічаємо тінь на нижніх повіках, але якщо їх висвітлити, то перед вами постане дівчинка, схожа на демона.

Те ж саме і в дизайні інтерфейсів. Як внизу кожної риси обличчя, так і внизу практично будь-якого елементу інтерфейса є тінь. Наші екрани плоаскі, але ми докладаємо всіх зусиль, щоб будь-який елемент на ньому виглядав тривимірним.

Візьмемо кнопки. Навіть у цій відносно «пласкій» кнопці є безліч деталей, пов’язаних зі світлом.

 • 1. В ненатиснутому стані (зверху) в неї темний нижній край. Бо туди не падає сонячне світло.
 • 2. Верхня частина ненатиснутої кнопки трохи світліша, ніж нижня. Це тому що вона імітує злегка вигнуту поверхню. Як, щоб побачити сонячне світло, вам потрібно було б спрямувати дзеркало вгору, так і вигнута поверхня відбиває трооооохи більше сонячного світла.
 • 3. Ненатиснута кнопка злегка відкидає тінь — її можна побачити у збільшеному вигляді.
 • 4. Натиснута кнопка зверху темніша, ніж знизу. Тому що вона знаходиться на рівні екрану, і на неї потрапляє менше сонячного світла. У реальному житті натиснуті кнопки теж темніші, тому що ми блокуємо світло рукою.

Це всього лише кнопка, але на ній вже є 4 невеликих ефекта від світла. Це і є головний урок. І тепер ми будемо застосовувати його до всього.

Ось пара налаштувань з iOS 6 — «Не турбувати» та «Повідомлення». Вони трохи застаріли, але можуть багато чому нас навчити.

 • Верхня частина контрольної панелі (inset control panel) відкидає невелику тінь.
 • Проріз для слайдера «On» розташовується ще глибше.
 • Він має увігнуту форму, тому нижня частина відбиває більше світла, ніж верхня.
 • Іконки, навпаки, опуклі. Бачите яскраву ділянку у верхній частині іконок? Вона являє собою поверхню перпендикулярну до сонячного світла, отже, вона поглинає та відбиває його.
 • У роздільника (divider notch) тінь там, де не потрапляє сонячне світло, і навпаки.

Ось ще один приклад з моєї старої роботи.

Елементи, які зазвичай мають увігнуту форму:

 • поля для введення тексту,
 • натиснуті кнопки,
 • прорізи для слайдерів,
 • радіо-кнопки (неактивні),
 • чекбокси.

Елементи, які зазвичай мають опуклу форму:

 • кнопки (у ненатиснутому вигляді),
 • самі слайдери,
 • контролери випадаючих меню,
 • картки,
 • сама кнопка обраної радіо-кнопки,
 • вспливаючі вікна.

Тепер коли ви знаєте, ви будете скрізь це помічати.

А як же дизайн в стилі flat?

iOS 7 наробила багато шуму завдяки своєму «пласкому дизайну». Він у буквальному сенсі плаский. У ньому немає ніяких заглиблень або виступів — тільки лінії та фігури суцільного кольору.

Швидше всього, в найближчому майбутньому ми побачимо напів-пласкі інтерфейси (саме в них я рекомендую вам розвиватися професійно). Такі ж чисті й прості, але з невеликими тінями, що підказують, що можна натиснути або клікнути.

У той час як я пишу цю статтю, Google випустила Material Design. Це єдина візуальна мова для всіх продуктів компанії, яка, за своєю суттю, намагається імітувати фізичний світ.

Ця ілюстрація з керівництва Material design показує, як передати різну глибину за допомогою різних тіней.

Саме в цьому напрямку буде розвиватись дизайн. Використовуючи тонкі підказки, щоб передати інформацію. Ключове слово тут — тонкі.

Не можна сказати, що він не імітує фізичний світ, але в той же час він не схожий на веб-дизайн 2006 року. У ньому немає текстур, градієнтів або відблисків. Я думаю, майбутнє за «напів-пласким » дизайном. А дизайн в стилі flat — це просто частина історії.

Правило № 2: Сначала чёрное и белое

Створюючи дизайн в чорно-білій палітрі, перед додаванням кольору, ви зможете максимально спростити найскладніші візуальні елементи й сфокусуватись на макеті та розташуванні.

В наші дні багато UX-дизайнерів захоплені підходом «спочатку мобільні». Це означає проектувати сторінки та взаємодії для мобільних пристроїв перед великими екранами з ретіною.

Такий вид обмежень прекрасний. Це очищає свідомість. Ви починаєте з більш складної проблеми (зручний додаток на маленькому екрані), а потім адаптуєте рішення до легшої проблеми (зручний додаток на великому екрані).

Ось вам ще одне схоже обмеження: зробіть спочатку чорно-білий дизайн. Почніть з більш складної проблеми — зробити красивий і зручний додаток без використання кольору. Додавайте колір в найостаннішу чергу, і то тільки з певною метою.

Тільки так можна створити «чистий» та «простий» інтерфейс. А великою кількістю кольорів в різних місцях, його навпаки, дуже легко зіпсувати. Чорно-білий дизайн змушує вас сфокусуватися на відстанях, розмірах і макеті. Саме це є основою хорошого дизайну.

Є ситуації, коли такий підхід не дуже корисний. Дизайну з певною сильною орієнтацією — «спортивний», «яскравий», «мультяшний» — потрібен дизайнер, який добре володіє кольором. Але більшості додатків потрібен тільки «чистий і простий» дизайн. Робити дизайн для решти набагато складніше.

Крок 2: Як додати колір

Найпростіше — це додати тільки один колір.

Один колір на чорно-білому сайті просто і ефективно притягує погляд.

Можна піти ще далі і додати два кольори або декілька відтінків одного тону.

Коди кольорів на практиці — що таке тон (hue)?
У більшості випадків на вебі використовуються HEX-коди кольорів моделі RGB. Для нас вони є абсолютно марними. RGB погано підходить для підбору кольорів. Краще використовувати HSB (майже теж саме що HSV або HSL).
HSB краще, ніж RGB, тому що ця модель ближче до того, як ми сприймаємо колір, і ми можемо передбачати, як зміна значень HSB вплине на колір.
Якщо ви вперше про це чуєте, то ось хороший путівник по HSB кольорам.

Змінюючи насиченість та яскравість одного і того ж тону, можна створити палітру з безлічі кольорів — темних, світлих, для тла, виділення і притягування уваги. При цьому вони не будуть рябіти в очах.

Використовувати декілька відтінків одного або двох основних кольорів — це найкращий спосіб підкреслити або втопити окремі елементи в дизайні, не зіпсувавши його.

Ще кілька нотаток про колір

Колір — це найскладніша частина графічного дизайну. І хоча більшість статей про колір поганенькі і навряд чи допоможуть вам у роботі, є кілька дуже корисних інструментів:

* Ніколи не використовуйте чорний. Ця стаття про те, що чистий чорний колір практично не зустрічається в реальному житті. Збільшуючи насиченість сірих відтінків, особливо темних, ви додасте жвавості вашому дизайну. До того ж, насичені сірі тони найближче до реального життя, що саме по собі добре.

 • Adobe Color CC. Відмінний інструмент для того, щоб підібрати відповідний колір, змінити його або скласти палітру.
 • Пошук в Dribbble за кольором. Ще один класний спосіб знайти, що працює з певним кольором. Наприклад, якщо ви вже знайшли один колір, подивіться, які кольори поєднують з ним кращі дизайнери у світі.

Правило № 3: Збільште білий простір

Щоб інтерфейс виглядав красиво, дозвольте йому дихати.

У Правилі № 2 я говорив, що чорно-біла палітра змушує дизайнерів думати про макет і розташуванні елементів перш, ніж додавати колір, і це добре. Тепер прийшов час поговорити власне про макет.

Якщо ви коли-небудь писали HTML-сторінку з нуля, то швидше за все знайомі з тим, як HTML виглядає за замовчуванням.

Якщо коротко, то все збито до верху екрана. Шрифт невеликий, між рядками немає ніякого простору. Між абзацами відстань трохи більша, і вони розтягнуті на весь екран незалежно від того, скільки він пікселів, 100 або 10 000.

З точки зору естетики, це виглядає жахливо. Якщо ви хочете, щоб інтерфейс виглядав красиво, вам потрібно додати багато білого простору.

Іноді навіть занадто багато.

Білий простір, HTML і CSS
Якщо ви, як і я, звикли форматувати в CSS, де за замовчуванням немає білого простору, то прийшов час відучитись від цієї жахливої ​​звички. Почніть думати, що білий простір — первинний. На самому початку є тільки він, і ви зменшуєте його, додаючи елементи на сайт.
Звучить як дзен? Я думаю, саме тому люди продовжують робити начерки.
Почати з чистого аркуша означає почати саме білого простору. Думайте про відступи і поля з самого початку. Все, що ви малюєте, — це ваше свідоме рішення щодо зменшення білого простору.
Якщо ви почнете з купи неформатованого HTML, то про білий простір ви будете думати в останню чергу.

Ось концепт музичного плеєра від Piotr Kwiatkowski

Зверніть увагу на меню зліва.

Вертикальний простір між посиланнями в меню в два рази більше самого тексту. Це шрифт розміром 12px, з такими ж відступами зверху і знизу. 
 
Або подивіться на заголовки списків. Між словом «PLAYLISTS» і його підкресленням відстань в 15px. Це більше, ніж висота великої літери шрифту! Я вже мовчу про 25px між самими списками.

У верхньому правому куті теж достатньо простору . Текст «Search all music» займає 20% висоти панелі навігації. У іконок схожі пропорції.

Петр свідомо додав сюди багато білого простору, і це окупилося сповна. Хоча це просто концепт, але в плані дизайну цей інтерфейс міг би позмагатись із найкращими музичними плеєрами, які на даний момент існують. 
 
Навіть такі інтерфейси, як форуми , можуть виглядати красиво й просто завдяки білому простору.

Або Вікіпедія.

Звичайно, можна посперечатись, що такому редизайну не вистачає функціональності. Але це гарне місце для старту.

Додайте білий простір між лініями. 
Додайте білий простір між елементами. 
Додайте білий простір між групами елементів. 
Аналізуйте, що працює, а що ні. 
 
В наступній частині я розповім про решту 4 правила красивих інтерфейсів:

 • 1. Як накладати текст на картинки.
 • 2. Як виділяти і втоплювати текст.
 • 3. Використовуйте тільки хороші шрифти.
 • 4. Крадіть як художник

Автор: Erik D. Kennedy 
Переклад: UIUXUA