iletişim problemi

Gelişen teknolojinin insanlar için çok faydalı olduğuna inanıyordum. Faydalı olduğu kadar da zararının olduğunu farkettim, mesela iletişim sorunu. Bu kadar hızlı iletişim kurmak bizlere iletişim sorunu yaşatıyormuş meğerse.

Hani eskiler anlatır ya bizim zamanında sevdiğimizle konuşmak için şöyle beklerdik böyle beklerdik diye ne güzel zamanlarmış meğer. Şimdi arayıp saniyeler içerisinde sesini duyabiliyosun ya da iletmek istediğin şeyi yazıp saniyeler içerisinde ulaştırabiliyorsun. Ne yazık ki o kadar hızlı iletişim kuruyoruz ki aslında iletişim kuramıyoruz. Gelen mesajın karşılığı olarak ne yazacağımızı bile düşünmüyoruz paldır, küldür bişeyler yazıp gönderiyoruz. Gelen mesajı anlamıyoruz belki de hatta çoğu zaman anlamıyoruz galiba. En iyi iletişim şeklinin yüzyüze olduğunu düşünürdüm ama en iyi iletişim yöntemi mektuplaşmakmış meğerse.

Ben sana bişey söylüyorum ama sen kendi kafanda ne kurarsan ona inanıyorsun. Defalarca anlattığım, açıkladığım şeyler var sana ama bakıyorum sen hiç öyle dememişim gibisin. Sanıyorum ki hiç acaba gerçekten söylediği gibi mi diye düşünmemişsin.

Düşünme ya benim adıma düşünme. Bak ben gerizekalı değilim. Benim de aklım var bilmiyosun galiba? Benim de eğriyi, doğruyu görebilecek kadar zekam var, gerizekalı değilim farkına varırsın umarım.

İyiliğini istiyorum, suç mu? Baban gibi konuşmuyorum senin iyi olmanı istiyorum.

Sana anlattıklarımdan buraya da yazıyım ki okuyunca belki düşünürsün de hak verirsin. İyi olmayı istemek gerekir diyorum sana. Çünkü ben de yaşadığım sorunlardan ancak böyle kurtulabildim. Herşeyden önce bunu istemek buna inanmak gerekir. Buna inanmadan psikolog, terapist ya da başka bişey hiç farketmez sana hiç bir faydası olmaz. Hatta seni daha dibe götürür. Her seferinde yeni bir hayal kırıklığı yaşatır her seferinde daha çok dibe çeker seni. Her seferinde bir kez daha kurtulamayacağına inandırır. İnanmak istediğin şey eğer buysa doğru yoldasın.

Sana iyi gelsin diye gittiğin yerde bi aydınlanma falan olcak mı zannediyosun. Gideceksin ve bütün sorunları bir kaç saat içinde zihninden söküp atacaklar ve mükemmel bir ruh haline mi bürüneceksin? Üzgünüm güzelim öyle bi teknoloji yok henüz.

Oturup sayfalarca yazarım sana da sen hiçbişey anlamak istemiyosun, dinlemiyosun bile.

Like what you read? Give Ma a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.