Plag

Plag akıllı telefonlara indirilebilen ve bilgi paylaşımının yapılabilmesi için hazırlanmış bir telefon uygulamasıdır. Bilgisayar üzerinden kullanımı yoktur. Ve tabii ki de internet olmadan işlevini yerine getiremez. Çoğu gereksiz oyun uygulamasındansa daha akıl karı bir iş gibi duruyor.

Plag bir bilgi yayma programı ama Plag’ı diğer uygulamalardan ayıran bir özelliği var. Bilgiyi diğer uygulamalar gibi ya profiline girmesini gerektiren ya da seni takip etmek zorunda olmasına gerek yok. Yayılması için yapman gereken tek şey, paylaşacağın bilgiyi Dünya mı yoksa bulunduğun ilde mi gözükmesini isteyeceğini seçmen. İkisinden birini seçtikten sonra sadece “paylaş” tuşuna basmak. Daha sonra etrafında ki 6 kişiye otomatik olarak gözüküyor. O 6 kişide bu bilginin yayılması ve ya yayılmaması hakkında karar veriyor. Onlarda yayma taraftarıysa bu bilgi onların çevresinde ki 6 kişiye daha yayılıyor. Böyle böyle adeta bir virüs gibi Dünya’ya yayılıyor. Uygulama yeni olmasından kaynaklı mıdır, bilinmez. Ülkemizde henüz çok yaygın kullanılmıyor. Aslında sosyal medya hesaplarında birazcık reklamı yayılsa yeni fenomen haline geleceğini düşünüyorum. Çünkü bir bilginin doğru olup olmadığını yay ya da yayma seçeneği ile belirleyebiliyorsun. Eğer yanlış bir bilgi ise yaymazsın ve yanlış haberler çıkması önlenebilir. Ülkece böyle değişik ve işe yarayan boşuna zaman harcatmayan uygulamalara ihtiyacımız olduğu kesin. Ama böyle faydalı işlerle zamanımızı boşa harcamamak için bu uygulamada çok aktif bir ülke değiliz. Plag’ı yapan firmayı araştırmama rağmen bir sonuç bulamadım ama kesinlikle bir çok uygulama yapımcısından daha fazla sorumluluk sahibi oldukları kesin. Ve bilgi aktarmanın eğlenceli yolunu da bence buldular.

Oturup saçma sapan yemek fotoğrafları beğenmek yerine tercih edilmesi gereken şeyin bu program olduğunun kesinlikle arkasındayım. Ve etrafımda ki insanlara da nasıl eğlendiğimi göstererek onlara da bağımlılık yaptırmayı planlıyorum. Eğer zaman öldürülecekse bu tarz uygulamalarla öldürün en azından bir şeyler öğrenme ihtimaliniz yüksek.

Like what you read? Give Ulya Sarıyer a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.