Mutluluğa giriş 101

“Pain is inevitable suffering is optional” Buddha

Yazıma Buddha’ nın “Acı kaçınılmazdır, acı çekmek isteğe bağlıdır” sözü ile başlamak istiyorum. En büyük hatayı yaptığımız ve kendimizi bıraktığımız, mutsuzluğu tercih ettiğimiz kısım burası. Bir yakınımızı kaybettiğimizde, istemediğimiz bir durum yaşadığımızda ya da bizi aşağı çekebilecek bir olayla karşılaştığımızda kendimizi çok çabuk bırakıyoruz. Kaybımızın yerini aslında doldurmayacak maddelerle/kişilerle doldurmaya çalışıyoruz. Hayatın bir tekrarı olmadığını unutup, bu mutsuzluğun bizi ve çevremizdeki insanları daha da mutsuz etmesine izin veriyoruz.

Bizi mutsuzluğa iten nedenler genel olarak iki şekilde kaynaklanıyor olabilir. İlki elimizde olmayan nedenler ikincisi ise elimizde olan nedenler. Öncelikle bunun ayrımını yapmalıyız. Eğer elimizde olmayan bir nedenden mutsuz oluyorsak mesela bir yakınımızın vefat etmesi gibi bu konuda yapabileceğimiz şey kendimizi alkole/sigaraya/mutsuzluğa itmek yerine O kaybı kabullenip yasımızı tutup hayatımıza devam etmektir. Elimizde olmayan kayıplarda bizi tekrar hayata ve rutinimize döndürecek en güzel yöntem benim de deneyimlediğim kadarıyla kendimizi meşgul etmektir. Kendinizi kaybınızı düşünemeyecek kadar meşgul ederseniz bir süre sonra zihniniz ve ruh haliniz yeni duruma adapte olup yine sizin için en iyisinin bu olduğunu düşünerek kendini bu rutine alıştırıyor. Bu süreçte spor yapmak da yalnız kaldığınızda ve uyku problemi yaşadığınızda buna yardımcı olabilir.

Gelelim ikinci kısım olan elimizde olan nedenlerden dolayı yaşadığımız mutsuzluğa; Çok beklediğimiz bir konser için bilet tarihini kaçırdık veya geç kaldık ve bilet bulamadık. Bu konserin olacağını bildiğimiz ve ihmalkar davrandığımız için beklentimizi karşılayamadığımızdan dolayı bizde bir hayal kırıklığı ve mutsuzluk yaratır. Örnekler çoğaltılabilir ancak ikinci kısımda odaklanmamız gereken beklentilerimizi yine kendimizin yarattığı kısımdır. Bu kısım kontrolün bizde olduğu kısımdır. Beklentilerimizi kendi elimizde olan şeylere yönelterek kendimizi daha mutlu edebiliriz. Kariyeriniz için önemli olan bir sertifika/eğitim ya da yeni bir yabancı dil öğrenmek elinizde olan bir durumdur. Eğer beklentimizi bu yönde yaratırsak başardığımızda alacağımız tatmin hissi bizi mutlu edecektir.

Giriş yazım olduğundan ötürü yazıyı çok uzatmadan günlük rutinimize eklediğimizde fark yaratacağını düşündüğüm bir kaç öneri ile ilk yazımı sonlandırmak istiyorum.

  • Güne sevdiğin bir şarkı ile başla
  • Kahvaltıyı ihmal etme
  • Gün içerisinde ulaşabileceğin küçük hedefler belirle ve bunlar için kendini ödüllendir
  • Spora vakit ayırmaya çalış
  • Kitap okumaya vakit ayırmaya çalış

Yazıdan sonra dinlemek için şarkı önerisi :)

https://www.youtube.com/watch?v=X_I4wtNPv5w

Yazımdaki görüşler kendi gözlemlerim ve Dale Carnegie’nin “Üzüntüyü bırak,yaşamaya bak.” isimli kitabından derlemeler içermektedir.

Like what you read? Give Umut Şaşmaz a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.