Як розвивати українську інноваційну екосистему?

Anton Verkhovodov
Oct 17, 2018 · 4 min read

Майже на кожній значущій події, де торкаються тем відкритих інновацій, цифрової трансформації та стартапів я чую схоже питання: що нам робити, щоб стимулювати розвиток інноваційної екосистеми?

Екосистемна панель Unit Investment Summit

На Unit Investment Summit цього тижня була одна з найпродуктивніших дискусій на цю тему, бо (1) у ній брали участь декілька іноземних гостей та (2) її результати записувалися у Google Doc і будуть опубліковані. Ця панель, 3 роки активної участі в екосистемах Берліна та Відня, а також два дні жвавих обговорень із представниками європейських, ізраїльської та чилійської екосистем підштовхнули мене написати коротку точку на це питання.

Давайте нарешті діяти

Розмов на тему розвитку української екосистеми інновацій багато. Пропозицій купа. Точок зору взагалі безліч. Але не видно, щоб хтось проявляв справжню активність. Давайте почнемо робити хоч щось, хоч якісь MVP (ми ж, врешті решт, інноватори), хоча б маленькі об’єднуючі ініціативи.

Одним із способів пришвидшити перехід від теорії до практики є фокусування на головному інструменті інновацій — підприємництві (entrepreneurship) у розрізі стартапів.

Потрібні справжні каталізатори

Джерело навичок та ідей — venture builders

Це лише найвідоміші проекти Rocket

Rocket Internet займається тим, що будує, запускає та підтримує власні стартапи. Почали вони з того, що у ранні роки dotcom копіювали успішні американські інтернет-бізнеси в Європі, а пізніше у країнах, що розвиваються. За роки активності через них пройшла маса талантів, вони відточили сильну і дієву методологію запуску стартапів. Хоча ці люди дуже рідко затримувалися у Rocket, ці навички, а також велика кількість ідей та хороших зв’язків із колегами по стартаперському цеху, створили у місті потужний прошарок досвідчених підприємців.

По суті, у Берліні стався ефект перетікання: навички із запуску проектів e-commerce перетікли у важчі, глибші технології, прийшли до реальної індустрії. І дуже добре себе там зарекомендували.

Створення підприємницької культури — якісні конференції

  • Активізувати обмін думками, ідеями та навичками, а також комунікацію між ними
  • Показати студентам нову кар’єрну опцію: підприємництво та стартап-сцену
  • Вивести дискусію про важливу роль стартапів у суспільстві на новий рівень
Wolfography for Entrepreneurship Avenue

Нам це дуже добре вдалося (і досі продовжує вдаватися моїм колегам по навчанню). Щороку на конференцію приходять більше 1000 студентів (і що для нас дуже приємно — не тільки з Відня, а з багатьох сусідніх країн), приїздять визначні спікери, приходять політики, інвестори, дипломати. Один із організаторів та мій одногрупник тепер очолює Austrian Startups — організацію, яка сприяє розвитку екосистеми та бере активну участь у процесі розробки ініціатив для старатпів на рівні ЄС. Два останні канцлери Австрії знайомі з конференцією та публічно висловлювали їй підтримку.

Екосистемні маяки

  • Точка входу в екосистему для усіх гравців
  • Підтримка законодавчих ініціатив (як аналітична, так і концептуальна) та лобіювання змін
  • Координація проектів розвитку екосистеми задля пошуку синергій
  • Співпраця із іноземними екосистемами

Міжнародний обмін

Делегація на Unit Investment Summit

Україна має частіше брати участь у подібних проектах і як приймаюча сторона, і як учасник. Я закликаю усіх шукати для себе можливості такого обміну (це дуже розширює горизонт мислення), а ми у Civitta докладемо максимальних зусиль, щоб такі програми приїжджали до нас частіше.


Я хотів би, щоб мої погляди стали закликом до конкретних дій вже сьогодні. На початку грудня Civitta із міжнародними партнерами презентують невеликий документ, заснований на прикладах вирішення схожих проблем у сусідніх екосистемах. А для більш фундаментального, стратегічного документа, ми об’єдналися із декількома справжніми профі та реальними діячами екосистеми. Про нього більше деталей буде згодом.

Anton Verkhovodov

Written by

Untone — it’s all about music, innovation, entrepreneurship, and fun