Süpriz yok! Clinton ve Trump Cumartesi’yi kazandı

ABD seçimlerinde önseçimin üçüncü ayağında Cumhuriyetçiler başka bir eyalette, Demokratlar ise başka bir eyaletteydi. Sondan başlamak gerekise seçim sonucu ile seçim öncesi beklentiler uyuştu. Yani ne bekleniyorsa o çıktı.

Tek tek bakarsak Cumhuriyetçiler ABD’nin en “Cumhuriyetçi” eyaletlerinden biri olan Güney Carolina’daydı. Öyle ki burası ABD İç Savaşı’ndan gelen Konfederasyon Bayrağı’nı kullanmayı bırakalı daha 10 ay bile olmadı. @realDonaldTrump ‘ın kazanması için tüm koşullar uygundu. Trump olmasa da, onun kafasındakilerin merkezi olan S. Carolina’yı Trump %32.5 ile kazandı. İkinci @marcorubio %22.5 oy aldı. Onları da @tedcruz %22.3 aldı. Fakat bu “hemen hemen” yakın dağılım kimseyi şaşırtmasın. Trump dağıtılan 50 delegenin 50'sini de aldı. Yani önseçimi süpürdü. Bu rakamın önemi şu: Trump’ın toplam 67, ardından gelen @tedcruz ‘un 11 delegesi var. Genel bir bilgi için şunu da ekleyeyim: Kazanmak için 1237 delegeye ihtiyaç var.

Cumhuriyetçiler için bu ayağın en önemli olayı @JebBush ‘un yarıştan çekilmesi oldu. Bush ailesi 3. kez başkan çıkarma şansını, bizler de bir Bush ailesi geleneği olan 3. Körfez Savaşı “şansını” kaçırmış olduk.

Demokratik Parti’ye gelirsek; onlar Nevada Eyaleti’ndeydiler ve önseçimi %52.6 ile @HillaryClinton kazandı. Clinton’un 19 delegesine karşı 15 delege kazanan @BernieSanders ise %47.3 oy aldı. New Hampshire’da ortaya çıkan demografik bölünmeyi Nevada’da Clinton durdurmuş görünüyor. Çok zengin, beyaz ve yaşlı Demokratlar haricinde de öne çıkabilmiş bu sefer.

Şimdi 27 Şubat’ta Demokratlar Güney Carolina’ya gidecek ama ondan önce Cumhuriyetçiler 23 Şubat’ta Nevada’da seçim yapacaklar. Yani her parti, bu sefer en “olmadığı” yerde seçime katılacak. Bakalım film beklenildiği gibi mi devam edecek yoksa güzele mi dönecek?