Як незрячі можуть робити покупки або спостерігати сонячне затемнення

Shutterstock photo

English original

Незрячі та слабозорі люди в повсякденному житті стикаються з безліччю труднощів, від пересування по жвавих вулицях — навіть з собакою-поводирем або паличкою, — до покупки продуктів харчування. Технологічний стартап під назвою «Айра» (Aira) намагається змінити на краще цю ситуацію.

«Айра» (Aira) — це «розумні» окуляри з відеокамерами, штучний інтелект і допомога живих людей у наданні інформації про оточуюче середовище людям з ослабленим зором в режимі реального часу.

За словами інженера Суман Кануганті, генерального директора і співзасновника фірми, що базується в Сан-Дієго, метою цього стартапу є забезпечення миттєвого доступу до інформації тоді і там, де користувачі її запитують.

Абоненти зв’язуються з агентом «Айра», який не тільки допомагає їм пересуватися, але і повідомляє іншу корисну інформацію про оточуюче середовище з Інтернету та інших джерел.

«Мета «Айра» полягає не в тому, щоб замінити білу тростину або собаку-поводиря», — сказав Кануганті на з’їзді Національної федерації сліпих у 2017 році, а в тому, щоб «збагатити світ цієї людини інформацією, яку важко отримати за допомогою традиційних допоміжних засобів».

Абоненти отримують окуляри, оснащені відеокамерами, та інструкції про те, як зв’язати окуляри з їх смартфонами. Потім вони можуть натиснути кнопку на окулярах і цілодобово розмовляти з віддаленими агентами.

Агенти використовують потік живого відео з абонентських пристроїв, а також GPS, карти та інформацію, отриману з Інтернету, щоб допомогти незрячим знайти дорогу в аеропорту або студентському містечку, прочитати меню і пошту, розпізнати обличчя в натовпі, скористатися громадським транспортом, викликати таксі або навіть пробігти марафон.

Коли абоненти не мають потреби в допомозі живої людини, вони можуть вибирати один з чотирьох тарифних планів за різними цінами і викликати віртуальну помічницю Клоі (аналог Сірі в iPhone).

Мережа супермаркетів «Wegmans» тепер пропонує клієнтам із слабким зором вільний доступ до послуг «Айра». Навіть без підписки покупці можуть просто навести камеру смартфона на полиці в магазині, щоб скористатися даною послугою.

Заснована в 2014 році, компанія «Айра» (Aira) отримала свою назву від штучного інтелекту — A.I. (Artificial Intelligence) і давньоєгипетського міфологічного символу, відомого як «Око» — «Ра» (RA).

Інші інновації для сліпих і слабозорих

Протягом багатьох років технології — від пристроїв, що зчитують інформацію, до комп’ютерів, що її озвучуть — створювали кращі можливості для людей із слабким зором. Смартфони та Інтернет дали поштовх розвитку новітніх досягнень.

Додаток «Aware» називає вголос назви місць, повз які проходять користувачі. Цей додаток розробив Раша Саїд, засновник компанії «Sensible Innovations». У додатку також існує кнопка «Детальніше», що дозволяє отримати додаткову інформацію про місця, які цікавлять користувача.

Також було розроблено додаток, що допомагає сліпим спостерігати за сонячним затемненням. Команда фізика Генрі «Трея» Уінтера у Гарвард-Смітсонівському центрі астрофізики співпрацює з NASA в розробці програми Eclipse Soundscapes («Звукова гамма затемнення»). Вона надає можливість користувачеві почути звукові сигнали під час і після затемнення і «карту гуркоту», яка дозволяє користувачам чути і «відчувати» різні аспекти цього явища.

За оцінкою Центрів США по контролю і профілактиці захворювань, в останні роки в США налічувалося 1 мільйон сліпих і 3,2 мільйона людей із слабким зором. Всесвітня організація охорони здоров’я повідомляє, що 253 мільйони людей в усьому світі страждають від помірно або сильно ослабленого зору, з них 36 мільйонів — сліпі.

Сліпота та види інвалідності залишають багато людей без роботи. Уряд налічує лише 19% американців з обмеженими можливостями, які були забезпечені роботою у 2017 році. Технологічні досягнення можуть допомогти розкрити невикористаний потенціал цих верств населення.

Дізнайтеся про те, як Закон про американців з інвалідністю з 1990 року покращує життя американців.