bir logo hikayesi

yeni yılda yenimedya’nın logosunu ve yüzünü değişitirdik, enerjisine enerji kattık. şimdi size bu logonun hikayesini anlatacağım.

10 sene önce genç bir bilgisayar mühendisinin, internet yayıncılığına meraklı bir bilgisayar mühendisi arkadaşı ile birlikte kurdukları projelerden birisini x liraya satıyor. arkadaşı ile aldıkları parayı bölüşüyorlar. arkadaşı hemen gidip kendine süper havalı bir bmw alıyor. bizim internet yayıncılığına meraklı genç bilgisayar mühendisimiz ise “haberler.com” domainine yatırıyor bütün kazandığı parayı, hala bir arabası olmamasına rağmen.

haberler.com” domaini üzerinde bir haber sitesi kurma fikri var. bir yanden da devam ettirdiği diğer küçük web projeleri var. artık bütün zamanını kendi projelerine ayırmak isteyen genç bilgisayar mühendisimiz, işinden istifa edip “yenimedya elektronik yayıncılık şirketini” kuruyor. bu şirkette ilk iş olarak “haberler.com” sitesini kurma çalışmalarına başlıyor. ortada ne 1 ofis var, ne 1 ziyaretçi var, ne de 1 sayfa gösterimi. yenimedya gibi, haberler.com da henüz bir bebek.

gece gündüz çalışıyorlar üzerinde. önce bir ofis tutuyorlar. site istatistikleri ile birlikte çalışan sayısı da artıyor. akıllarına gelen her şeyi deniyorlar, bazen başarısız oluyor fikirleri, bazen de başarılı. aylık 1 milyon kullanıcı sayısına ulaşmayı kutluyorlar sonra. ilk tuttukları küçük ofis artık yetersiz gelmeye başlayınca daha büyük bir ofise geçiyorlar. bu arada facebook çıkıyor, twitter çıkıyor, mobil cihazlar çıkıyor. hepsine optimize oluyorlar hızlıca. ve kurulduktan 10 yıl sonra günlük 1 milyonun üzerinde ziyaretçisi olan bir websitesine dönüştürüyorlar bebek haberler.com’u.

yenimedya’nın tek işi bu olmuyor tabii. oyungemisi’ni kuruyor; antoloji.com, intersinema.com ve yenikadin.com’u kuruyor. cicekci.com ile e-ticarete atılıyor. brokoli labs gibi güzel şirketlerin kurulmasına öncülük ediyor. ilk kuruldukları günden bu yana çok şey değişse de, yenimedya’daki çalışma azmi ve dinamiklik hiç değişmiyor.

bugün yenimedya’da türkiye’nin en çok ziyaret edilen websitelerini yapıyoruz ve türkiye’deki internet kullanıcılarının yarısından fazlasına erişiyoruz. 2017, yenimedya’nın 11. yılı. ben birkaç ay evvel şirketin ceo’lunu hikayede sözünü ettiğim genç bilgisayar mühendisinden devraldım.

2017 yılına girerken 10 sene evvel tasarlanmış logomuzun, şirketimizin dinamizmini ve kültürünü artık yansıtmadığını fark ettik. bu yüzden şirketimizin enerjisini yansıtacak bir logo tasarlamak üzere kolları sıvadık. bu logonun bürokratik ve süper kurumsal şirketlerin arasında başarısını dinamizmi ve çevikliğiyle kantılamış bir kültürü ifade etmesini istedik. bu yüzden aklımıza gelen en ekstrem renk kombinasyonları ve formlar üzerinde çalıştık. biraz da bauhous ekolünden etkilendik.

bunlar denemelerimizden sadece bazıları :)

sayısız form, renk kombinasyonu ve font denedikten sonra içimize gerçekten çok sinen bu logoya eriştik. aslında tüm yaptığımız yap-boz, yap-sil çalışmaları bizi bu harikulade logoya ulaştırmak için attığımız adımlardı. bu konuda harcadığımız zamanın 1 dakikası bile boşa gitmedi.

1 tane sabit kurumsal renk yerine 6 tane harika renk paleti belirledik. böylece farklı yerlerde, farklı bağlamlarda kolayca kullanabileceğimiz bir logomuz oldu. 2017 yılında yeni yüzümüz ve yeni logomuzla her zamankinden daha dinamik ve daha iyi bir yenimedya, yani yepyenimedya olacağız.