facebook’ta ki telif hakları sorunu gittikçe büyüyor. peki facebook ne yapıyor? hiçbir şey!

facebook’ta 400k fanı olan sondakika.com sayfası yaklaşık 2 ay evvel telif hakkı ihlali şikayeti nedeniyle kapatıldı. aslında hem haberler.com hem de sondakika.com’un bütün yayın kanallarında telif hakkına maksimum özen gösteriyoruz ve yayınalama hakkına sahip olmadığımız herhangi bir içeriği paylaşmıyoruz. buna rağmen sürekli olarak facebook’tan bu konuda sürekli uyarılar alıyoruz. bu konuda biraz araştırma yaptıktan sonra şunu gördüm; facebook’un bu konudaki politika ve uygulamaları o kadar komik duruma gelmiş ki yakında facebook’ta paylaşım yapamaz hale geleceğiz.

#facebook’ta fake telif hakkı ihlali şikayeti yapmak çok kolay

facebook gelen telif hakkı ihlali şikayetinden hemen sonra, sorgusuz suailsiz bir şekilde içeriği sayfanızdan kaldırıyor ve size bir uyarı gönderiyor. eğer bu konuda bir itirazınız var ise, karara itiraz edebiliyorsunuz fakat itiraza cevap almanız ayları bulabiliyor. örneğin ben bir sayfaya gıcık oluyorum, hemen fake bir telif hakkı şikayeti yapabilirim. bunun üzerine içerik sayfadan kaldırılır ve sayfa facebook’tan uyarı alır.

böylece bu sayfa;

1- sahip olduğu iyi bir içeriği kaybeder (belki de telif hakkı kendisinde olan bir içeriği),

2- facebook’tan uyarı almış olur ki bu uyarılar birikirse sayfa kapanmasına kadar gider,

3- dertlerini facebook’a anlatmak için aylarca uğraşma zorunda kalırlar. oldukça kolay değil mi?

interneti biraz araştırdığınızda bu konudan muzdarip olan birçok sayfa bulabilirsiniz. örneğin @sertacyakin’in, 6,5 milyon fanı olan “interesting engineering” sayfasi böyle bir olay sonucu geçen yıl kapatılmış ve tekrar açılması için çok uğraşmışlar. @sertacyakin’in bu konudaki medium yazısına, buradan ulaşabilirsiniz.

#araştırmayı biraz daha derinlere götürdüğümüzde görüyoruz ki aynı problemi insanlar 2011 yılında da yaşıyorlarmış

2011 yılında ARS Technica’nın facebook sayfası fake telif hakkı ihlali şikayeti üzerine kapatılmış. bunun üzerine ARS Techina’nın editörü Ken Fisher bu konuda bir blog post yazmış. demek ki birçok kişi aynı konudan muzdaripmiş ki makale kısa sürede The Huffinghton Post’a çıkacak kadar viral olmuş. -The Huffington Post’un bu konudaki yazısına buradan; Ars Technica’nın hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.- Aradan geçen 7 yıla rağmen facebook bu konuya hiçbir çözüm bulmamış veya bu durumu umursamıyor.

#facebook’ta hiç beklemediğiniz bir paylaşımdan telif hakkı cezası alabilir ve sayfanızı kaybedebilirsiniz

örneğin bir anneanne başına gelen olayı şöyle anlatıyor; küçük torunumun dans ederkenki videosunu facebook sayfamda paylaştım. arkada çalan müzik sebebiyle telif hakkı ihlali uyarısı aldım ve sayfam kapatıldı. ne yapmalıyım? maalesef ne yapmalıyım sorusunun cevabı neredeyse yok. facebook’ta bulduğunuz bütün support kanallarına agresif bir şekilde mail atabilirsin ama sonuç alıp almayacağınız aşikar. örneğin kafede arkadaşlarınızla doğum gününü kutluyorsunuz. doğum günü poartinizi facebook’tan canlı yayınladınız. ertesi gün facebook size doğum günü sürprizi olarak sayfanızın telif hakkı ihlali nedeniyle kapatıldığı haberini verebilirim. facebook böylece üzerine düşen görevi yapmış oldu, şimdi sen uğraş.

#bir şarkı söyleyip videosunu facebook’ta paylaşırsanız, başınız belada demektir

amatör bir şarkıcı olduğunuzu düşünelim. elbette amatör olduğunuz için elinizde telifi size ait herhangi bir parça yok, dolayısıyla popüler şarkıları söyleyip bunların videosunu facebook sayfanızda paylaşıyorsunuz. veya müzisyen değilsiniz, sadece akşam arkadaşlarınızla eğlenmeye gittiğiniz bir mekanda şarkı söyleyip videosunu paylaştınız. ertesi gün veya 3 ay sonra videonuzda söylediğiniz şarkı sebebiyle telif hakkı cezası ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

amatör şarkıcı samantha harvey’in geçen sene başına gelenler tam da bu problem yüzünden. onaylı facebook sayfasında 2 milyona yakın fanı bulunan samantha harvey, birleşik krallıktaki en popüler amatör şarkıcı olarak kabul ediliyor. youtube’da da kanalı olmasına rağmen, en kalabalık hayran kitlesi facebook’ta olduğu için samantha paylaşımlarını daha çok facebook kanalı üzerinden yapıyor. facebook’un videolarını ve hayranlarıyla yaptığı canlı düetleri yavaş yavaş kaldırmaya başlamasıyla şoka uğrayan samantha harvey’in hikayesi geçen sene çok konuşuldu. facebook’un bu telif politikası nedeniyle samantha hayranlarını youtube sayfasını takip etmeye yönlendirmeye başladı. youtube’ın bu konudaki politikası seslendirdiğiniz şarkının 30 saniyeyi geçmemesi koşulu ile videonuzu yayınlamanıza izin veriyor. tabii youtube’ın bunun için müzik şirketlerine telif ücreti ödediğini söyleyelim. sosyal medya uzmanları facebook’un müzik şirketlerine ödeme yapmak istemediği için bütün videoları direkt kaldırdığını düşünüyorlar. -samantha harvey ile ilgili makaleye buradan ulaşabilirsiniz.-

#adil kullanım yasası nerede konumlandırılacak?

haber kanallarının durumu telif hakları yasası karşısında bazen değişebiliyor. çünkü bir de toplumun adil kullanım yasası var. adil kullanım habercilik, eğitim, bilimsel araştırma gibi bazı durumlarda telif hakkına sahip olmadığınız içerikleri kullanmanıza izin veren bir yasa. dolayısıyla kimi durumda telif hakkı ile, adil kullanım yasası karşı karşıya gelebiliyor. bu türde bir durumda sonucun ne olacağı ise tamamen olay ile ilgili. facebook’un kurallar sayfasında adil kullanım hakkından söz ettiğini görünüyoruz ama herhangi bir telif hakkı ihlali cezasında bu durumun dikkate alındığına rastlamadım. zaten telif hakkı ihlaline itiraz ederken, “ben haber sayfasıyım ve bu durumda adil kullanım yasasının geçerli olduğunu düşünüyorum” şeklinde bir savunma yapamıyorsunuz. -facebook’un adil kullanım yasası konusundaki kurallarına buradan erişebilirsiniz.-

#sayfam bu türden bir sebepten dolayı kapatıldıysa ne yapacağım?

basitçe söylemek gerekirse yapabileceğiniz hiçbir şey yok. facebook’un kapanan sayfaların tekrar açılması için önerdiği herhangi bir destek sayfası yok. herhangi bir şekilde ulaştığınız facebook destek kanallarına yazdığınız mesajlara ya otomatik cevap alıyor veya hiçbir yanıt alamıyorsunuz. kimi durumlarda sayfayı bir süre sonra açıyorlar, kimi durumlarda ise sayfanızı tamamen kaybediyorsunuz. böyle bir durumda benim önerim facebook’tan tatmin edici bir yanıt alana kadar şikayet kanallarına mesaj yazmaya devam etmeniz. -facebook foruma yazılan bazı benzer şikayetlere buradan ulaşabilirsiniz.-