font seçiminize göre tasarımcıların hakkınızda düşündüğü 5 şey

tasarımcılar olarak yüzlerce font görmüşüzdür. dolayısıyla bir proje üzerinde çalışırken birçok farklı font seçeneğimizin olduğunu biliriz. yeteri kadar araştırma yaparsak aynı amaca hizmet eden en az 10 farklı font bulabiliriz. fakat bazı tasarımcılar öyle fontlar kullanırlar ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim. eğer siz de bu fontlardan birisini kullanmayı bir an için aklınızdan geçirecek olursanız, geri kalanların hakkınızda ne düşüneceğini bilmenizde fayda var.

#comic sans: siz bir ilkokul öğretmenisiniz.

bütün öğretmenler neden comic sans’a baılır anlamak mümkün değil. en yakınızdaki öğrencinin ödev kağıtlarını kontrol edin, hepsi comic sans ile yazılmıştır. veya en yakınızdaki okula küçük bir ziyarette bulunun, bütün panoların comic sans ile hazırlandığını göreceksiniz.

comic sans’ın hikayesini öğrenmek isterseniz böyle buyrun. http://www.fonts.com/content/learning/fyti/typefaces/story-of-comic-sans

#times new roman: siz bir muhasebecisiniz.

eğer bir muhasebeci veya avukat iseniz times new roman kullanırsınız. çünkü bu font hem sevimli değildir, hem de yeterince sıkıcıdır. bu haliyle birçok default iş için uygun bir fonttur. niye risk alacaksınız ki, elinizin altında times new roman var.

#impact: tek amacı fotoğraf editleyerek caps yapmak olan birisiniz.

caps yapmak mı istiyorsunuz, öyleyse impact kullanmalısınız. yapmanız gereken kırmızı veya siyah background’un üzerinde beyaz impact kullanmak. işte impact dünyayı bir virüs gibi böyle ele geçirdi.

#mistral: siz 1992’den gelmiş olmalısınız.

mistral kullanımı 2000’lerle birlikte tamamen bitmiş olmayıdı. fakat bu font 2016 yılında hala karşımıza çıkmaya devam ediyor. bir zaman makinası görürseniz lütfen bu fontu ait olduğu yere, 1992’ye geri götürün.

#courier: siz bir senaristsiniz.

courier senaristlerin kullandıkları standart fonttur (courier 12 pt). çünkü courier 12 pt ile yazılmış bir sayfalık senaryo 1 dakikalık görüntüye denk gelir. bu nedenle bir senaristseniz courier kullanmanız mantıklıdır. peki ya tasarımcılara ne oluyor? derhal bu fontu kullanmayı bırakın, özellikle de body text’ler için.

kaynak: https://creativemarket.com/blog/2016/03/14/6-insane-prejudices-designers-have-based-on-your-font-choices?utm_source=cm-free-goods-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=fg-newsletter-03-14-16