google analtyics 360 nedir?

google bir süre önce sonu gelmez ürünlerinden bir tanesi olarak “google 360 suite”i tanıttı. google 360 suite programı, google analytics 360, google tag manager 360, google data studio 360 gibi ürülerin toplamından oluşuyor. google bu ürünlerini 360 suite programı altında birleştirerek biraz sadeleşmeye gidiyor gibi görünse de kullanıcıların kafasındaki soruların sonu gelmiyor malesef.

google ürünlerini şirkette aktif şekilde kullanan birisi olarak aklıma ilk gelen soru google analytics 360 ile normal google analytics’in farkı nedir? diğer taraftan google firebase programı altında da bir analytics toolu var; firebase analytics tool’u diğer analytics toollarının içinde nasıl bir konuma sahiptir? ve asıl kritik soru, web sitem veya app’im için hangisini kullanmalıyım?

google 360 suite programı daha yeni olduğu için, çok fazla case study veya kullanıcı yorumu bulmak mümkün değil. bloglarda yazılan tanıtım yazıları da google’ın kendi hazırladığı tanıtım dökümanından alınma bilgilerden öteye geçmiyor maalesef. yine de aşağıda vereceğim bilgilerin google analytics 360 programının kafamızda bir yerleşmesini sağlayacağını ümid ediyorum.

google analytics 360 = google analytics premium

google’ın analytics 360 diye sunduğu ürün, yıllardır google analytics premium olarak sunulan ürünün biraz gelişmiş verisyonundan başka bir şey değil aslında. google analytics premium öldü ve ruhu google analytics 360'ın içinde yeniden doğdu.

google analytics 360 ile google analytics standa arasındaki temel farklar nedir?

  • standart google analytics’te detaylı datalara 2 gün sonra erişirsiniz. yani bugün sayfayı açtığınızda 2 gün öncesinin datalarının tamamını görürsünüz. dün ve bugünün dataları henüz oluşmamıştır. google analytics 360'ta (eski adıyla premium) ise 4 saat öncesinin datalarını bile şıp diye görürsünüz.
  • standart google analytics’te datalarının oluşturulurken veri kümesinin %5'i dikkate alınır. bu da çok farklı gruplardan kullanıcıya sahip iseniniz bazı durumlarda doğru sonuçları vermez. google analytics 360'ta ise veri kümseinin %50'si dikkate alınarak datalar oluşturulur. yani standart pakete göre 10 kat daha isabetli datalar elde edersiniz.

google analytics premium’un aylık / yıllık ücreti ne kadardır?

google analytics 360 sayfasında direkt ücret yazmıyor maalesef. fakat başka şekillerde edindiğim bilgilere göre yıllık 150b. dolardan başlıyor ve minimum 1 yıllık abonelik kabul ediliyor.

bir yayın grubu içerisinde birden fazla websiteniz varsa, bunların her biri için ayrı üyelik almanıza gerek yok. tek bir üyelik ile bütün website ve servislerinin datalarına ulaşmanız mümkün.

bir kere lisans aldıktan sorna artık panelinizde standart google analytics yerine, google analytics 360 görmeye başlıyorsunuz. yani herhangi bir entegrasyon veya kod değişikliği görünmüyor.

google anlaytics 360'ın özellikleri hakkında bilinmesi gereken temel noktalar nelerdir?

  • GA 360'ı diğer google servislerinde double click ve bigquery ile entegre edebiliyorsun.
  • GA hesabını adwords hesabın ile entegre ederek belli kullanıcıları hedefleyen remarketing kampanyaları oluşturabilirsin. örneğin; 18–25 aralığında, istanbul’da yaşayan bayan kullanıcıları hedefleyerek bir remarketing kampanyası oluşturabilirsin.(1)
  • özellikle e-ticaret siteleri için satın alma sürecine yönelik daha detaylı raporlar alınabilecek. örneğin kullanıcların hangi ürünü daha fazla görüntülediğini, hangilerinin sepette kalıp satın almaya dönüşmediğini veya hangilerinin daha iyi satıldığı raporlanabilecek.(2)
  • firmanızda kullanıcılara ulaşmak için e-mailing yöntemini kullanıyorsanız, e-bülten istatistisklerinizi GA 360 hesabınıza entegre edebilirsiniz. tabi bunun için e-bülten istatistiklerinizi ölçen bir 3. parti uygulama kullanıyor olmanız gerekiyor. GA 360, kullandığınız bu tool’dan istatistikleri alıp, 360 panelinizde gösteriyor.(3)
  • aynı zamanda bir app’iniz varsa ve analytics tool’u olarak firebase analytics kullanıyorsanız, firebase hesabınız ile GA 360 hesabınızı birbirine bağlayabiliyorsunuz. (aslında sadece GA kullanıyorsanız da bağlayabilirsiniz. bu noktada 360’ın esktra bir artısı bulunmuyor.) böylece web ve app istatistiklerinizi bir arada görme şansınız oluyor. (4)

daha bile detaylı google analytics ve google analytics 360 karşılaştırması

umarım faydalı olmuştur.

kaynaklar;

(1)https://services.google.com/fh/files/misc/google_analytics_remarketing.pdf

(2)https://services.google.com/fh/files/misc/ga360_enhanced_ecommerce_feature_brief.pdf

(3)https://services.google.com/fh/files/misc/gatt360_direct_mail_connector_feature_brief.pdf

(4)https://www.google.com/analytics/360-suite/resources/featured/feature-brief-mix-and-match-analytics-360-and-firebase-analytics-to-fit-the-needs-of-your-business.html