google optimize nedir?

google optimize, a/b testi yapmayı kolaylaştıran bir tooldur.

google 2016 yılının mart ayında “google analytics 360 suite” ürününü duyurmuştu. sadece premium kullanıcılara hitap eden 360 suite, içerisinde a/b testi yapmayı kolaylaştıran “google optimize 360”ı barındırıyordu. google geçtiğimiz aylarda “optimize 360”ın ücretsiz versiyonunu hizmete soktuğunu duyurdu. google, “google optimize” ile sitelerin a/b testi yapmalarını kolaylaştırarak, test sonuçlarını google analytics üzerinden takip etmelerini hedefliyor. fakat “google analytics 360 suite” hizmete alınalı bir sene olmasına rağmen, “optimize” ve “optimize 360” maalesef hala beta sürümünde bulunuyor. (bu arada google analytics 360 ürünü hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.)

a/b testi nedir?

a/b testi bir sayfanın 2 veya daha fazla versiyonunu yarıştırarak en iyi performans gösteren versiyonu bulmaya denir.

 • a/b testine en az 2 versiyon yarıştırılmalıdır. bu test biçiminde maksimum versiyon sayısı teoride sınırsız olsa da, araştırmalar 5 versiyondan fazlasının etkili sonuç vermediğini tesbit etmiştir.
 • a/b testi 2 komple farklı sayfa üzerinde yapılabileceği gibi, bir sayfanın sadece bazı öğelerini değiştirerek de yapılabilir.
 • a/b testi yaparken kullanıcılardan izin almak veya kullanıcılara duyuru yapmak gerekmez.
 • a/b testi yapılırken versiyonlar kullanıcılara tamamen random şekilde gösterilir.
 • a/b testi sonuçları incelenirken her versiyonun yeterli sayıda kullanıcıya gösterildiğinden ve kullanıcıların homojen şekilde dağıldığından emin olunmalıdır.

google optimize ne sunuyor?

 • arka tarafta kendi a/b testi yazılımızı yapmadan, google üzerinden sitenin belli bölümlerini seçerek teste başlamayabilirsiniz. dolayısıyda kurulumu oldukça kolaydır.
 • google analytics bağlantısı ile a/b testi sonuçlarını GA üzerinden görme ve inceleyebilirsiniz.
 • google analytics üzerinde yaptığınız segmentleri test için kullanabilirsiniz.
 • aynı anda 2’den fazla versiyonu test etme imkanına sahipsiniz.
 • “what you see is what you get” adı verilen özellike sayesinde, değişiklikleri herhangi bir kod değişikliği gerektirmeden, direkt olarak google panel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • eğer daha detaylı veya advance bir değişiklik öngörüyorsanız, html, css veya javascript değişikliklerini direkt google panel üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • preview mod ile sayfa üzerinde yaptığımız değişikliğin farklı platformlarda nasıl göründüğünü canlı olarak görebiliriz. böylece yaptığımız bir varyasyonun bütün platformalarda en iyi şekilde göründüğünden test başlamadan önce emin oluruz.
 • mobil sitenizi desktop versiyondan farklı şekilde configüre edebilirsiniz.
 • kullanıcıları coğrafi konumlarına göre veya davranışlarına göre (örneğin son 7 günde, sayfama 3 kere gelen kullanıcılar veya sayfada geçirdiği süre 3 dakikadan uzun olan kullanıcılar) segmente edebilir ve test sadece bu kullanıcılar üzerinde yapabilirsiniz.
 • activity log ile hangi kullanıcı (sistem kullanıcısı, ziyaretçi değil) ne eklemiş, ne çıkarmış, ne gibi değişiklikler yapmış görebiliriz.
 • eğer optimize 360 kullanacaksanız, BigQuery, DoubleClick for Publishers, ve DoubleClick Ad Exchang gibi diğer google ürünleri ile entegrasyonu sağlayabilirsiniz.

google optimize sadece a/b veya a/b/n sayfayı test etmeyi değil, mutivariate test ve redirect test imkanı da veriyor.

çokvaryasyonlu (multivariate) test ile bir sayfa 2 veya daha fazla öğenin varyasyonlarını oluşturuyorsunuz. test ederken de bu öğelerin kombinasyonlarının bir araya geldiği sayfaları test ediyorsunuz. böylece hangi varyasyonun daha iyi performans gösterdiğini buluyorsunuz.

multivariate test

redirect testte ise birbirinden tamamen farklı 2 sayfayı test edebiliyorsunuz. bu tür a/b testinde sayfadaki herhangi bir elementi değil, 2 farklı sayfayı birbirine karşı yarıştırıyorsunuz. redirect test yöntemi daha çok yeni bir landing page yapılması planlandığında veya sayfa tasarımı komple değiştiğin kullanılır.

redirect test

google optimize’ın sınırlılıkları nelerdir?

 • 1 hesap içerisinde aynı anda en fazla 3 tane test yapabilirsiniz. 3'ten fazla testiniz varsa, maalesef bunları sıraya koymak durumundasınız.
 • her test için en fazla 3 hedef belirleyebilirsiniz. aslında zaten her test için tek hedef idealdir ama yine de böyle bir kısıt var işte.
 • sonuçlar real-time değil. google analyticst’e olduğu gibi burada da test gerçek test sonuçlarını belli bir süre geçtikten sonra alabiliyorsunuz.

optimize ve optimize 360 arasındaki farklar nelerdir?

google, optimize ürününü de diğer ürünlerinin birçoğunda olduğu gibi ücretsiz versiyon (optimize) ve ücretli versiyon (optimize 360) olarak ayırmış. aşağıdaki tabloda iki ürün arasındaki farklı detaylı şekilde görebilirsiniz. tablodan da anlaşılacağı gibi free versiyonda temel düzeyde a/b testi yapmak için yeterli olan bütün özellikle açık oluyor. google’ın 360 ürünlerini çok pahalı olduğunu biliyorum. dolayısıyla optimize 360’da çok üst düzey işletmelere hitap eden bir ürün gibi duruyor.

kaynaklar:

https://www.google.com/analytics/optimize/

https://support.google.com/360suite/optimize/answer/6379425

https://support.google.com/360suite/optimize/answer/6280014

https://blog.ladder.io/optimizely/