mobil ihtiyaçlar hiyerarşisi

comscore’un son raporu mobil kullanım alanlarının maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisine nasıl uyarlanabileceğini gösteriyor. öyle görünüyor ki günümüzde kullanıcılar fiziksel ihtiyaçlardak, kendini gerçekleştirmeye kadar her alanda mobili etkin bir şekilde kullanıyorlar.

hemen hemen her ülkede internet kullanıcıları dijital zamanlarının %60’ından fazlasını mobilde geçiriyor. %91 ile endonezya’nın fark attığını görebiliriz. (grafik 1)

grafik1

2016 yılı mobil platformlar için birçok ilkin yaşandığı bir yıl oldu.

  • mart ayında ilk kez, amerikadaki internet kullanıcılarının mobilde geçirdikleri zaman 1 milyar dakikayı aştı.
  • nisan ayında ilk kez, amerikada mobile kullanım desktop kullanımı 2’ye katladı.
  • haziran ayında ilk kez, ingilteredeki kullanıcıların mobil uygulamalarda geçirdikleri süre, toplam dijital ortamlarda geçirdikleri sürenin %50’sini aştı.
  • temmuz ayında ilk kez, amerikada pokemon go yayınlandığı ilk ayda 55milyon kullanıcıya ulaştı.
  • ağustos ayında ilk kez, ispanyadaki internet kullanıcılarının %30’u internete hiç desktoptan girmedi.

mobile genel bakış

mobilde harcanan zamanı uygulamalar domine ediyor. çin’deki mobil kullanıcılar zamanlarını %99’unu uygulamlarda geçiriyor. (grafik2)

grafik2

mobile kullanıcılar sabah saatlerinde haberlere bakarken, akşam saatlerinde sosyal platformlarda vakitlerini geçiriyor. (grafik3)

grafik3

bütün cinsiyet ve yaş kategorilerinin tümünde mobilden video izlenme masaüstünden çok daha fazla. liderliği ilginç bir şekilde 35–44 yaş arasındaki grup oluşturuyor. (grafik4)

grafik4

mobilde geçirilen zamanın desktop ile oranı kategorilere göre ciddi şekilde değişiyor. örneğin hava durumu içeriğinin mobil oranı hem geçirilen süre bakımından hem de tekil kullanıcı bakımından öndeyken, emlak içeriğinde desktop önde. (grafik5)

grafik5

maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini, mobil kullanıma göre şekillendirmek

mobile kullanımı ihtiyaçlara göre kategorilere ayırdığımızda ortaya aşağıdaki gibi bir ihtiyaçlar piramidi ortaya çıkıyor. (grafik6)

grafik6

fiziksel ihtiyaçlar

online yemek sipariş etme işlemi’nin mobile büyümesi, toplam mobil büyümenin üzerine seyrediyor. (grafik7)

grafik7

emlakçılık sektörüne baktığımızda mobil kullanıcıların sayısı daha fazla olmasına rağmen, geçirilen süre konusunda desktop önde. (grafik8)

grafik8

mobil e-ticarette, pastanın büyük bölümünü giyim oluşturuyor. (grafik9)

grafik9

günlük alışkanlıklar ve sağlık uygulamaları da mobil dünyada hızlıca yükselen konulardan.(grafik10)

grafik10

güvenlik ihtiyacı

mobil, güvenlik konusunda da kullanıcılara bir çok şekilde yardımcı oluyor. burada güvenlik derken, fiziksel güvenlik, hava şartlarına karşı güvenlik veya kariyer konusundaki güvenlik gibi farklı konulardaki güvenlik problemleri söz konusu.

mobil bankacılık konusunda tüketicilerin ciddi güvenlik endişelerine rağmen, mobil kullanıcı sayısı desktopun üzerine çıktı. (grafik11)

grafik11

iş ve kariyer servislerinde mobil ve mobi+desktop kullanımı sadece desktop kullanımını eziyor. (grafik12)

grafik12

sevgi ve ait olma ihtiyacı

romantik bir ilişkiden, bir aileye kurmaya kadar; mobil uygulamalar insan ilişkileri geliştirmek ve yeni tanışma yolları bulma konusunda ölcülük ediyor.

kullanıcılar arasında sms gönderme oranı gittikçe düşerken, anlık mesajlaşma ve videolu görüşmeler gittikçe daha popüler hale geliyor. (grafik13)

grafik13

mobil kullanıcıların mesajlaşma applerinde geçirdikleri süre, USA, Canada ve UK dışındaki ülkelerde çok hızlı şekilde büyüyor. (grafik14)

grafik14

kullanılan mesajlaşma uygulamasının türü coğrafi bölgeye göre değişiyor. örneğin facebook messenger birleşik devletler’de çok kullanılırken, whatsapp avrupa’yı domine ediyor. çin ve endonezya’da ise yerel mesajlaşma uygulamaları pazara hakim durumda. (grafik15)

grafik15

saygı ve kabul görme ihtiyacı

saygı veya toplumsal kabul görme ihtiyacını karşılamak üzere kullanıcılar özellikle sosyal medya uygulamalarına yöneliyor.

kullanıcılar mobil zamanlarının en az %20’sini sosyal medya uygulamalarında geçiriyor. (grafik16)

grafik16

kullanıcılar son zamanlarda kişisel paylaşımlardan daha çok, başka yerlerde karşılaştıkları içerikleri paylaşmayı tercih ediyorlar.(grafik17)

grafik17

ilginç bir şekilde sosyal medya kullanıcıları haberler ile daha çok ilgileniyor. sosyal medya kullanıcılarının haberlere ilgisi, tüm kullanıcıların haberlere iglisinden en 2–3 puan daha fazla. (grafik18)

grafik18

kendini gerçekleştirme ihtiyacı

seyahat içerikleri ve uygulamaları mobilde hızlı şekilde yükseliyor. (grafik19)

grafik19

özellikle müzik ve fotoğrafçılık alanında, mobil cihazları bir sütudyoya çeviren yaratılıcık uygulamaları ger geçen gün popülaritelerini arttırıyor. (grafik20)

grafik20

global ve yerel farkı

günümüze kadar dijital dünya hep USA’yı takip ederken, mobil dünyada yerellik ve yerel uygulamalar öne çıkıyor.

sadece mobil kullanan kullanıcılar latin amerika ve asya’da genç nüfus’ta yoğunlaşırken, kuzey amerika ve avrupa’da yaş grupları arasında dağılıyor. (grafik21)

grafik21

18–24 yaş arasındaki kullanıcıların mobil kullanım zamanı diğer yaş gruplarından daha fazla. fakat bu yaş grubundaki kullanıcıların sayısı fazla olduğu için, desktop’ta harcanan toplam zaman konusunda da bu grup önde. (grafik22)

grafik22

fakat;

mobile dünya hızla büyümesine rağmen, hizmet vericilerin yapmaları gereken daha çok iş var.

örneğin eticarette, zamanın %69’u mobilede geçmesine rağmen satın almaların sadece %20’si mobilden yapılıyor. bu durum büyük ölçüde mobil satın alma prosedürlerindeki problemlerden kaynaklanıyor. (grafik23)

grafik23