mobil sayfalar için ux: tab bar

tasarımcılar, tasarımın iyi görünmekten fazlası olduğunu bilirler. tasarım kullanıcının ürününüz ile etkileşimini de kapsar. bunu bir iletişim gibi düşünebiliriz. navigasyon bir etkileşimdir. Çünkü kullanıcılar sitenizde aradıklarını bulamazlarsa, siteniz ne kadar iyi göründüğünün bir önemi kalmaz.

tab bar neden önemlidir?

steven hoober bir araştırmasında kullanıcılarını %49’unun telefonlarını tek elle kullanma eğiliminde olduklarını bulmuştur. büyük ekranlarda kullanıcıların ekranın üst kısımdaki butonlara ulaşması neredeyse imkansızdır. bu nedenle çok önemli ve çok kullanılan butonların ekranın alt kısmına konumlandırmak çok önemlidir.

birçok uygulama çok kullanılan özelliklerini tab bara konumlandırmıştır. facebook’u tab barı etkin kullanan uygulayıcılar arasında gösterebiliriz.

tab bar için 3 önemli kural

navigasyon kullanıcıları ulaşmak istediklere götüren bir araçtır ve tab bar sadece en önemli özellikler için kullanılmalıdır. iyi bir tab bar şu 3 kurala uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır.

1. sadece en önemli sayfaları gösterin

tab barda uygulamanızdaki 3–5 arası en önemli özellikleri gösterebilirsiniz. 5’ten daha fazla tab kullanmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. çünkü böyle bir durumda tablar birbirine çok fazla yakalaşacak ve bunlara tıklamak zorlaşacaktır. ayrıca fazla sayıda tab bulunması uygulamanızı karmaşık hale getirecektir. eğer 5’ten fazla sayfanız veya tabınız varsa tab bar yerine başka bir alternatif düşünmelisiniz.

2. kullanıcıya nerede olduğunu belli edin

uygulama kullanımını kolaylığı ve navigasyonun etkili bir şekilde yapılabilmesi için kullanıcının o anda hangi ekranda olduğunu bilmesi çok önemlidir. kullanıcı A noktasından B noktasına nasıl gideceğini kolay bir şekilde bilmelidir. icon, renk vb. çözümler ile kullanıcıya o anda hangi ekranda olduğu bilgisini kolayca verebilirsiniz.

iconlar

tab bar’da icon kullanmak neredeyse bir kural halini almıştır. burada dikkat edilmesi gereken şey iconların ne olduklarını ifade etmeleridir. arama, paylaşma, beğenme gibi bazı iconlar evrensel hale gelmiştir ve bütün kullanıcılar tarafından bilinmektedirler. maalesef bu türde evrensel iconlar çok azdır. iconların ne olduklarını belli etmemeleri durumunda altlarına sayfaların isimlerini yazmak iyi bir çözüm olabilir.

böyle bir tab barda iconların ne olduğu kesinlikle anlaşılmıyor.

renk

tab barda her barı ayrı renk yapmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. bunun yerine bir tane aktif, bir tane de pasif renk belirleyip, hangi barın aktif olduğunu kolayca belli edebilirsiniz.

eğer tab barınızn arkaplan rengi varsa, üzerinde icon ve yazıları siyah-beyaz yapmanız en iyi çözümdür.

tab etiketleri

tab isimleri veya etiketleri kısa ve anlamlı olmalıdır. çok uzun, anlaşılması zor ve yarıda kesilmiş etiketler kesinlikle kullanılmamalıdır.

tab boyutu

her bir tabın boyutunu kolayca basılabilecek kadar büyük yapmalısınız. her bir tabın boyutunu belirlemek için ekranı tab sayısına bölebilirsiniz. alternatif olarak en büyük tabın boyutunu referans olarak alabilirsiniz.

tab’larda badge kullanmak

tabın üzerine koyacağınız badge ile bu tabda yeni bir şeyler olduğunu kullanıcıya bildirebilirsiniz. fakat bu badge’lerin büyüklüğü tab’ın önüne geçmemelidir.

3.navigasyonu aşikar yapın

iyi navigasyon kullanıcıyı hedefine ulaştıran görünmez bir el gibidir. aksi durumda en etkileyici özellik veya içerik bile kullanıcılar ona erişemedikleri için anlamsız kalacaktır.

davranış

her tab direkt olarak hedef sayfaya gitmelidir. tab’ların menüye yönlendirilmesi veya pop-up şeklinde tasarlanmasından kaçınmalısınız.

tutarlılık

her sayfada aynı tabları göstermeye olabildiğince özen gösterin. bu kullanıcıya stabil bir kullanım vermek ve kafa karışıklığının önüne geçmek açısından önemlidir. eğer tab’ın içeriği şu anda mevcut değilse, tabı komple kaldırmak yerine tab’ın sayfasında buradaki içeriğin mevcut olmadığına dair bir ibare koymalısınız. eğer tabları bazı bölümlerde kapatır, bazılarında açarsanız; ekrandaki tablar yer değiştireceğinden kullanıcılar aradıkları taba kolayca ulaşamazlar.

mesela dropbox’ta offline sayfanız olmadığında, offline tabı offline dosyaları nasıl oldturabileceğine dair bir içerik gösterir.

tab barı gizlemek

eğer içeriğiniz scrooll ediyorsa, kullanıcı scrooll yaptığında tab barı gizleyebilirsiniz. bu durumda kullanıcı yukarı doğru scrooll yaptığında da tab barı geri getirmelisiniz.

görsel zevk

tablar arasında geçiş yaparken ufak animasyonlar kullanabilirsiniz. fakat bunu yaparken tabların yer değiştirmemesine özen göstermelisiniz. cross-fade animation bu durumda kullanılabilecek iyi bir çözümdür.

alınacak dersler

tab bar;

  • görünür ve iyi konumlandırılmış olmalıdır. (3–5 arası en önemli özellikler için tab bar kullanın. tab barda scrooll kullanmaktan kaçının.)
  • temiz olmalıdır. (bar öğeleri kolayca taranabilir olmalı ve tablar parmak ile kolayca baılabilecek kadar büyük olmalıdır.)
  • basit olmalıdır. (her tabın kullanıcıyı nihai içeriğe götürdüğünden emin olun.)

kaynak: http://babich.biz/perfect-bottom-navigation-for-mobile-app/