news xchange 2016 ardından

30 kasım — 1 aralık tarihleri arasında news xchange için kophenag’daydım. bu konferans aslında uzun yıllardır rutin olarak her yıl yapılıyormuş. ben ilk defa bu yıl katıldım, fakat her sene farklı bir ülkede yapılan bu konferansa, bundan sonraki yıllarda katılmaya devam etmeyi planlıyorum.

bu konferans haber alanında çalışan büyük şirketlerin gelip tecrübelerini anlattığı, haber sektörünün yaşadığı problemlerin konuşulduğu faydalı bir program. haber sektörde dünyada olup bitenleri takip etmek için gidip orada bulunmak oldukça faydalı.

konferansta konuşulanlar ve çıkardığım derslerden bahsetmek istiyorum biraz.

konferansın konusu “biz halktan uzaklaştık mı” sorusuydu. çünkü abd’de yapılan araştırmalar insanların habercilere olan güveninin her geçen gün azaldığını gösteriyor.

amerikada’da yapılan son araştırmalar insanların habercilere olan güveninin %33’lere kadar düştüğünü gösteriyor.

insanların habercilere güveninin azaldığı gibi, haber takip şekilleri de değişiyor. şöyle ki;

2016 yılına istatistiklerine baktığımızda insanların %46’sı haberleri sosyal medya üzerinden takip ediyor.
18–24 yaş arasındaki internet kullanıcıları sosyal medyatı Tv’ye tercih ettiklerini söylüyor.
sosyal medya platformlarına baktığımızda ise, facebook’un bu alanı domine ettiğini görüyoruz. facebook kullanıcılarının %44’ü bu platformu sadece haber takibi için kullanıyorlar. facebook’tan sonra youtube ve whatsapp geliyor.

— tabii bu araştırmalar önceden de yok muydu?

— vardı.

— sonuçlar böyle miydi?

— evet.

— peki ne oldu da gazeteciler kendilerine gelip bu araştırmalara odaklanma gereği duydular?

— trump, abd başkanlık seçimlerini kazandı.

— nasıl yani?

— şöyle ki; hiçbir gazeteci trump’ın kazanacağına hiçbir şekilde ihtimal vermemiş. aşağıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere hillary’ye %80 kazanma şansı verirken, trump’a %20 demişler. tabii trump kazanınca herkes şok.

işte o zaman;

1- halkı yeterince anlamadıklarını

2- halkın artık kendilerine güvenmediğini, fark etmişler.

dolayısıyla bu iki konu üzerinde uzun uzun konuştular.

bu kadar veriden sonra aslında hala “halktan koptuk mu” şeklinde bir tartışmaya girmek bana göre tamamen yanlış. haber kanallarının halktan koptukları tartışmaya girilemeyecek kadar aşikar çünkü. bundan sonra oturup tartışılması gereken şey, kaybedilen bu kitlenin nasıl geri kazanılabileceği olmalı.

insanlar haberleri artık sosyal medyadan, özellikle facebook’tan takip ediyor dedik ama buna rağmen facebook ısrarla ben bir teknoloji şirketiyim, medya şirketi değilim diyor. konferansta da insanlar facebook’un bir medya şirketi olduğunu görüşünde olsalar da ben tamamen bir teknoloji şirketi olduğu görüşündeyim. tabii burada “medya şirketi” kavramından ne anlamak gerektiğine geliyor konu biraz. yani sadece içerik üretenlere mi medya şirketi demeliyiz, yoksa yayıncılara da medya şirketi demeli miyiz? ben hiçbir içerik üretmeyen bir şirkete medya şirketi denemeyeceğini düşünüyorum.

ve facebook’u kesinlikle bir teknoloji şirketi olarak görüyorum.

özellikle eski haberciler halktan koptuklarını, insanların kendilerine artık güvenmediğini hissediyor ve dolayısıyla yerlerini facebook’a kaptırmaktan içten içe korkuyor gibiydiler. fakat ben facebook ve diğer sosyal medya kanallarının haberciler için bir tehdit değil, tam tersi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. sadece facebook’un nüfusu dünya’nın en kalabalık ülkesi olan çin’den daha fazla. messenger, whatsapp ve instagramda milyonlarca insan var ve buradaki kullanıcılara ulaşmak yayıncıların elinde.

yeni teknolojiler yayıncılara eskiden hiç olmadığı kadar çok kanalda yayın yapma fırsatı sunuyor. örneğin cnn eskiden sadece bir tv kanalından yayın yaparken, şu anda 30’dan fazla kanalda yayın yapıyor. ki bu da bana göre bir yerde ulaşamadığın kullanıcıyı başka bir yerde yakalayabilme şansı demek.

işin ucu en nihayetinde yine kullanıcıyı tanımaya iyi içerikler sunmaya geliyor. örneğin japonya merkezli NHK Documentary uzun süreli belgesellerin izlenmediğini görünce, sadece facebook için süresi bir dakikayı geçmeyecek belgeseller çekmeye başlamışlar. 1 saatten az sürmeyen eski belgeselleri düşününce, 1 dakikadan az süren belgesel çekmek imkansız görünüyor ama gayet güzel yapmışlar.

hindistan times’tan gelen genç bir gazeteci ise ekibini tamamen snapchat üzerinden yönettiğini, hatta normal kullanıcıların snapchat paylaşımlarından pekala bir haber çıkabileceğinden söz etti. diğer old fashion gazeteciler ona burun kıvırıp, gazetecilik bu değil dediklerinde ise “ırak’taki durumu öğrenmek için neden oraya bir gazeteci göndermek zorundayız, ırak’lı bir doktorun paylaşımlarından da oradaki durumu öğrenebiliriz.” dedi, ki kendisine tüm kalbimle katılıyorum.