Başarılı Bir İş Görüşmesinin(Mülakat) Püf Noktaları

İş görüşmeleri, çoğu kişi için iş hayatının en zor kısmıdır çünkü bu adımda ilk defa, iş başvurusunda bulunduğunuz şirketin ilgili/yetkili kişisiyle yüz yüze görüşeceksinizdir. Genellikle bu durum, tecrübe edindikçe kolaylaşmakta ve keyifli hale gelmektedir. Ben bu yazıda bireyler veya iş arayanlar olarak, iş görüşmelerine bakış açımızın nasıl olması gerektiğine değineceğim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; işi almak tamamen sizin elinizde. “Peki, ama nasıl?” diye düşünüyorsanız yazının devamında aradığınız cevabı bulacaksınız.

1) Özgüvenli Olun:

Başarılı bir iş görüşmesinin anahtarı özgüvendir. Siz özgüvenli bir şekilde kendinizi pazarladıktan sonra işi almamanız için hiçbir sebep yok. Tabi kuru kuruya pazarlamaktan bahsetmiyorum. İçi dolu olan yani başvuru yaptığınız pozisyonun görev tanımları ile sahip olduğunuz yetkinlikleri ilişkilendirerek o pozisyon aracılığı ile şirkete nasıl katkı sağlayacağınız ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi karşı tarafa özgüvenli (basit ve net) bir şekilde aktaracağınız pazarlamadan bahsediyorum.

2) Araştırın:

Başvuru yaptığınız şirketi araştırın. Orada daha önce çalışmış veya şu anda çalışıyor olan tanıdığınız var ise ilk olarak onunla iletişime geçin. Eğer tanıdığınız yok ise internette şirket ile ilgili çok özel veya ilginç bilgileri öğrenin. Bu bilgileri görüşme esnasında kullanarak şirkete ne kadar hâkim olduğunuzu ve onu sahiplendiğinizi karşı tarafa gösterebilirsiniz ve görüşmeyi yaptığınız kişinin dikkatini çekebilirsiniz.

Sizinle görüşme yapacak kişinin linkedin’ den özgeçmişine, hobilerine ve yetkinliklerine bakın. Onu tanıdığınız zaman dolaylı yoldan ilgisini çekebilecek sorular sorarak veya bilgiler aktararak bir adım öne çıkabilirsiniz.

3) Gözünüzde Büyütmeyin:

Ele almanız gereken en önemli şeylerden biri, iş görüşmesine giderken yaşanılan “heyecan ve korku” duygusudur. Bu iki duygunun ortaya çıkış noktası; “bu işe mecbursunuz ancak karşı taraf sizi yeterli bulamayabilir” düşüncesidir. Ancak görüşmeye giderken sahip olmanız gereken yaklaşım, “sizin bu işe ihtiyacınız olduğu kadar karşıdaki kişinin de açık olan o pozisyonu doldurmaya ihtiyacı olduğu” dur. Dolayısıyla, görev tanımlarını yerine getirecek yetkinliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız iş görüşmesini gözünüzde büyütmenize gerek yok.

4) Farklı Olduğunuzu Gösterin:

Aynı okuldan mezun olma veya aynı iş tecrübesine sahip olma gibi sizinle birçok açıdan aynı özelliklere sahip onlarca veya yüzlerce kişinin de aynı işe başvuru yaptığını unutmayın. Bu noktada işi almak için geriye tek bir şey kalıyor; diğerlerinden farklı olduğunuzu göstermek. Bunu göstermenin en iyi yolu, çalışmak istediğiniz sektörle alakalı olsun veya olmasın, sahip olduğunuz bir “uzmanlık” alanınızın şirkete ekstra ne gibi katkılar sağlayacağını görüşmeyi yaptığınız kişiye aktarmaktır.

5) Soru Sorun:

Daha önce de bahsettiğim gibi sizin bu işe ihtiyacınız olduğu kadar şirketin de o pozisyonu doldurmaya ihtiyacı var. Dolayısıyla, görüşme sırasında sorulan soruları cevaplamak kadar soru sormaya da hakkınız var. Soracağınız bu sorular sayesinde, çalışacağınız departman, şirket, çalışma arkadaşlarınız veya yöneticiniz hakkında bilgi sahibi olurken, aynı zamanda görüşmeyi gerçekleştiren kişinin gözünde “hızlı bir oryantasyon” süreci geçirebileceğinize dair bir imaj çizebilirsiniz.

Sonuç olarak, başarılı iş görüşmesine sahip olmak tamamen sizin elinizde. Sadece kendinizi iyi pazarlamayı bilin. Tabi öyle kuru kuruya değil