Тимчасова будівля Земського уряду

архітектор Alois Dryák, 1924 рік, рондокубізм

Згідно плану Адольфа Лібшера у центрі кварталу Малий Ґалаґов мала бути збудована споруда Земського уряду. Неподалік цього місця, на сучасній вулиці Довженка (колишня вулиця Розсипала) спочатку постала тимчасова урядова будівля. Поки всі справи впорядковувалися та велося будівництво земського уряду, саме тут держслужбовці виконували свої обов’язки.

Авторство цього об’єкту належить чеському архітектору Алоїзу Дряку (Alois Dryák, 1872–1932), який відомий своїми роботами у таких стилях як сецесія, кубізм, рондокубізм, неокласицизм, функціоналізм та інші. Споруда зведена у 1923–1924 роках, у період, коли Алоїз Дряк спроектував свій найбільш відомий рондокубістичний твір у Празі — Радіопалац (1922–1925).

Портал тимчасової будівлі Земського уряду

Ця будівля виконувала функції урядової до 1936 року, поки урядова канцелярія не переїхала до завершеної споруди земського уряду авторства Франтішека Крупки. Відтоді даний об’єкт почав служити як житловий багатоквартирний будинок і досі ним є (адреса: вул. Довженка, 4).

Креслення тимчасової урядової будівлі
©Державний архів Закарпатської області
Тимчасова будівля Земського уряду. Фото кінця 1920-х років
Тимчасова будівля Земського уряду. Фото часопису LIFE. 1938 рік.

Триповерхова споруда з двосхилим дахом і виразним карнизом збудована у формі літери “L”. Фасад декорований характерними для народного декоративного стилю масивними півциркульними та гострокутними елементами.

Сходові марші тимчасової будівлі Земського уряду
Рондокубістичний декор тимчасової урядової будівлі