Ako trénovať technické pohovory a konkurovať kandidátom z USA

V predchádzajúcich článkoch som spomenul, že pohovory sú v podstate stále o tom istom. Teda môžem povedať, že je to skill ako každý iný a dá sa to naučiť.

Sústredil som sa najmä na LinkedIn, teda môj profil musel vyzerať exkluzívne. Veď pozri — https://www.linkedin.com/in/vaberer.Úprimne, trvalo mi to neskutočne dlho si ho takto nachystať a hlavne to nie je jednodňová záležitosť, ale je to o iterovaní. Aplikoval som tzv. Lean Startup framework. Pre inšpiráciu — The Lean Startup knižka. Kto nečítal, tak mal by!

Pre človeka, kto nie je “native english speaker” nie je zrovna ľahké vymyslieť dobrý text. Čo som ja urobil je, že som si vyhľadal 50 profilov (iOS developerov zo SV) a to, čo sa mi hodilo, som si požičal a pozmenil. Úvod mi pomohol napísať Tomáš. Teda každý vie, čo robím a aký som “passionate”.

Keď už môj profil vyzeral schopne, tak som bol zvedavý či zaujme firmy z Nemecka/Veľkej Británie.

Ako si najľahšie vybaviť pohovor?

Odporúčam apku LinkedIn Jobs. Pri veľa pracovných pozíciach sa je možné aplikovať jedným tlačidlom bez poslania cv. Odošle sa tvoj LinkedIn profil priamo recruiterovi. Napísal som do políčka “Germany” a “iOS developer” a hneď mám stovky pozícií. Pri prvých troch je napísané “Apply with profile” a uchádzať sa o prácu trvá asi 5 sekúnd.

LinkedIn Jobs app

Ak si si myslel, že každá firma mi odpísala, alebo hneď navrhli video pohovor, tak nie:) Ak napísali negatívnu odpoveď, tak som použil Tinder techniku opísanú v článku o Rejections. Bolo veľa aj pozitívnych odpovedí, a dohodnúť si pohovor bolo otázkou pár ďalších mailov.

PRO TIPY:

 1. vždy sa snaž mať pohovor cez skype alebo hangouts. Teda maj vždy zapnutú kameru, aby ťa videli. Toto je jedna z mojích naj techník, ktoré používam a vždy sa mi osvedčili. Osoba, s ktorou máš pohovor, si ťa ľahšie zapamätá (pravdepodobne na tú istú pozíciu sa hlási ďalšich 20 ľudí) a pri zapnutej kamere vieš veľmi dobre vyjadriť aký si “passionate”
 2. web kamera má byť za rovno očí, Ak je nižšie, môže to pôsobiť, že sa povyšuješ. Miestnosť, kde si, by mala byť osvetlená. Nemaj pohovor v kaviarni, nikdy to nedopadne dobre;) (áno, ja som to raz skúsil)
 3. maj pri sebe pohár vody, neraz sa mi stalo, že pohovor mal vyše hodiny
 4. maj vždy v zálohe mobilné dáta, ak nejde wifi, zavoláš cez skype/hangouts cez mobil

Príprava na pohovor

Tejto časti venujem extra pozornosť, lebo toto ma vie veľmi odlíšiť od ostatných kandidátov do veľmi veľkej miery. Zistím si info o samotnej firme, na akých projektoch pracujú, ako firma vznikla, aké sú ich hodnoty. Vždy si tie najpodstatnejšie veci napíšem na papier, a ten mám počas pohovoru pred sebou. Ďalej si zistím čo najviac o osobe, s ktorou mám pohovor. Najlepšie LinkedIn a snažím sa pochopiť jeho zameranie — developer, manažér, C-level pozícia či je native speaker… Čo ešte robím extra je, že sa snažím nájsť špecifickú vec, ktorá sa týka práve danej firmy. Napr. zistil som si, kedy prvýkrát vydali aplikáciu, firma zmenila branding alebo mali team building, tak si zistím, na akom mieste boli. A práve túto špecifickú vec vždy nenápadne spomeniem na pohovore. Poviem jeden príklad ako som veľmi príjemne prekvapil. Mal som pohovor s Team Leaderom, na ich stránke mali odkaz, kde boli napísane ich techniky a pravidlá na písanie kódu. Teda majú istý štýl, ktorí dodržujú. Zapamätal som si z toho čo najviac a na pohovore som povedal, že sa mi páči váš “coding guideline” a priamo som vypichol jeden bod odtiaľ. Toto bol moment, keď potešený, že som si dal námahu pozrieť ich blog a dostať sa až k ich “coding guideline”. Následne sme sa o tom rozprávali do hĺbky, kde sme sa zhodli na názoroch.

PRO TIPY:

 1. Vyhni sa technickým detailom pri konverzácií s netechnickými ľuďmi, ak niekto nikdy neprogramoval, tak moc ho to ani nezaujíma. Čo ho skôr zaujíma, že ako si pracoval v tíme, máš open-source knižnicu s 500 lajkami. Mal som pohovor, kde sa ma spýtali na prvý pohľad technickú otázku, na ktorú čakala laické vysvetlenie. Teda, že či sa viem vyjadriť natoľko, aby tomu každý porozumel. (keď ma prijali, tak som sa jej spýtal na feedback na môj skype pohovor, takže viem, že prečo sa to robí;)
 2. nikdy neodpovedaj na otázky záporne(priamy zápor). Aj keď nevieš odpovedať na otázku, tak nájdi niečo podobné, čo si robil a povedz to. Ide o to, aby bol celý pohovor v pozitívnom duchu.

Ako vyzerá typický pohovor?

Vo veľa startupoch z Európy už hneď prvý pohovor obsahoval aj technickú časť, teda bol zvyčajne dlhší.

Volajú mi cez Skype, a hneď prvá veta “Hello Patrik, how are you?”. Takto to vždy začína, nestalo sa mi ani raz, že by sa to nespýtali. Tu je potrebné navodiť hneď pozitívnu atmosféru a dal som im najavo, že som “full of enthusiasm”. Odpovedal som napr: “Hello, I’m really great. I’m excited to talk with you.”. V pondelky som odpovedal napr. takto: “Hello, I’m great. It’s Monday so I’m excited about new things I will do.”. A následne som späť položil jeho otázku: “How are you?” Vždy sa usmievam, lebo prvý dojem je vždy len jeden a pozitivita je najdôležitejšia.

Teraz prichádza veľká časť, v ktorej mi začne rozprávať o firme, ich produkte, hodnotách firmy. Trvá to zvyčajne od 5 do 20 minút. Počas tejto časti len počúvam a prikyvujem. Ak povie niečo, kde sa pousmeje, tak sa aj ja usmejem. Hovorí sa tomu technika zrkadlenia. A naozaj funguje. Po tom ako mi povie všetko, tak sa ho vždy spýtam otázky na to, čo som sa práve dozvedel. Dávam tým najavo záujem o nich a chcem sa dozvedieť čo najviac. Vždy som sa spýtal aspoň jednu otázku.

V jednom pohovore sme sa dostali k téme merianie KPI(Key Performance Indicators) a ako dôležité je poznať produkt a následne optimalizovať a zvyšovať konverziu, A/B testing. Videl, že ma táto téma veľmi zaujíma a naozaj som si o tom niečo naštudoval a viem moje skúsenosti aplikovať na ich produkt.

Ďalšia časť je o mne a toto je moja šanca ukázať, čo viem. Dôležité je začať chronologicky a pokryť tie najdôležitejšie momenty, čo som dokázal. Opäť to mám napísane na papieri. Každému bodu sa venujem cca minútu.

 • finished a bachelor degree in computer science
 • moved to Prague and worked in a software agency [names of the projects]
 • got to Toptal — best 3% software engineers in the world
 • helped a client to build MPV and got a recommendation on LinkedIn
 • have an open source library on Github with 500 stars
 • have my own app with a transcription service and serve customers from USA

Toto keď vidím pred sebou, tak sa mi nestane, že niečo zabudnem.

Následne sa ma spýta doplňujúce otázky, to čo ho najviac zaujalo. Opäť je to založené na kamarátskom rozhovore, všetko v pohodovej atmosfére.

PRO TIPY:

 1. vždy maj Twitter, Facebook a všetky profily v 100% stave, lebo firmy používajú HR programy, ktoré im nájdu všetky tvoje profily a každý si pozrú. Už sa mi stalo, že mi pochválil môj popisok na Twitteri, takže naozaj si ma celého poprezerali;)
 2. na LinkedIne v “about me” časti mam uvedené info, o ktorých tvrdím, že ovládam. Na pohovore šli bod za bodom a sa ma na to pýtali, kde chceli hlbšie vysvetlenie ako to funguje. Vždy písať všade iba pravdu.
 3. veľmi často sa pýtaju, čo okrem toho čo robíš primárne si “passionate”. Teda tí najlepší kandidáti by mali robiť ešte niečo extra (nejaká úplné odlišná aktivita). Vtedy poviem že “calisthenics”, a pridám vetu, že musím robiť aj fyzickú aktivitu, aby sa vyrovnali sily:)
 4. ak si nerozumel otázke, čo sa ťa spýtal, tak povedz “I couldn’t hear you, can you repeat the question?” Nikdy nehovor “I didn’t understand”, lebo to znamená, že nevieš angličtinu a si nerozumel. Najhoršie, čo môžeš spraviť je, že odpovedáš na otázku, na ktorú sa nikto nepýtal. Je to strata času pre teba aj pre nich. Aj keď na druhýkrát nerozumieš, čo sa pýta, tak druhá strána sa snaží položiť otázku z iného uhla, a vtedy sa už musíš chytiť;)

Ďalšia časť pohovoru začína otázkou “Do you have any questions?”. Síce ľahká otázka, ale veľmi dôležitá. Táto časť u mňa trvá pomerne dlho, pol hodina nebola u mňa výnimka. Čo som sa teda pýtal a čo je potrebné docieliť otázkami?

Otázky som už mal dopredu nachystané a opäť napísane na papieri, aby som na nič nezabudol. Cieľom je, aby videli tvoj veľký záujem dozvedieť sa, čo najviac ako sa u nich naozaj pracuje.

Tu sú moje otázky. Napíšem ich po anglicky, lebo v slovenčine to znie pre mňa divno:

 • How does your ordinary day look like?(chcem vedieť, kedy zvyčajne chodia do práce, kedy chodia na obed… tu sa mi snažia ešte povedať, že akú majú super firemnú kultúru, že hrávaju stolný tenis a iné zábavky)
 • How many iOS Developers do you have? (už idem priamo na praktické otázky, kde sa dostanem až k tomu či developeri píšu testy a tu môžem povedať, že ako je to veľmi dôležité. Každý to chce počuť, tak prečo to nepovedať, keď sa potešia;)
 • Do you collaborate with other departments? (samozrejme, že odpovie áno, ale týmto mu viem pekne povedať, že ako dôležité to je a že som už takto pracoval. Áno, je to otázka, na ktorú viem odpoveď;)
 • How many candidates are interviewed for this role? (niektorí odpovedia presne koľko, iní sa to snažia zatajiť, je to len pre mňa informatívne, aby som vedel šance na úspech)
 • What are the next steps if I am really interested in your company?(Otázka má v sebe dve veci, a to, že aby som aj ja vedel, že čo bude ďalej nasledovať a to, že opäť dávam najavo aký som “passionate”)
 • What would be my first task when I start?(túto otázku sa pýtam ako poslednú, a je veľmi kľučová, pretože nepriamo dávam najavo, že už tam vlastne pracujem a naozaj chcem vedieť, čím začnem. Inými slovami, je to už vsugerácia, že už spolu pracujeme.)

Toto je základná množina otázok, ktoré sa vždy pýtam a ďalšie otázky vyplynú z predchádzajúcej konverzácie.

Keď sme sa dostatočne porozprávali, tak sa schýľuje ku koncu. Každý povie “Thanks for the great talk”, a ja k tomu pridám, “I am excited to work with you. Have a nice day!”

Posledná vec, ktorú spravím je, že pošlem buď email alebo správu cez skype, kde sa poďakujem a vyjadrím nadšenie.

Napríklad takto:

Hello, thanks for the great talk with you. I am excited to start working on [App name]. Health products you are creating impressed me, and hope I made a positive impression. If you have any questions, just ping me.

Niektoré pohovory majú už v prvom skype pohovore zahrnutú technickú časť. To rozpíšem v extra článku, pretože je tam veľa, na čo si dávať pozor.

A už ostáva len jedná vec, čakať na ich odpoveď. Ak je pozitívna, tak hra pokračuje, ak negatívna, tak sa chcem dozvedieť, že kde sa stala chyba. To ako sa postaviť k tejto nepríjemnejšej časti som opísal v samostatnom článku — Rejections, Rejections... A nikdy sa prosím ťa nevzdávaj, keď sa to nevydarí. Stačí ak ti povie áno iba jedna firma a si vyhral. Ďalšie firmy, s ktorými mať budeš pohovor nebudú nikdy vedieť, že si 20krát predtým failol. Každý pohovor je samostatná hra a je na tebe či si súťaživý a chceš to vyhrať;) Ja som už vyhral, a viem aké sú právidlá, stačí sa ich naučiť. A to ide jedine, že to budeš skúšať.

Ak viem, že sa na pozíciu hlási ďalších 10 uchádžačov, tak si natoľko verím, že to vyhrám ja. Naposledy sa mi to podarilo.

Záver

Cieľom tohto celého procesu je najmä to, aby si zapamätali práve teba zo všetkých kandidátov. K týmto krokom som prišiel metódou pokus-omyl a z môjho pohľadu sú správne ako zaujať startupy zo SV. Firmy nechcú nudného človeka, ktorý hovorí iba o tom svojom, ale má rozhľad aj v iných častiach. Ak chceš niečo dodať, tak napíš do komentára alebo priamo mne na twitteri alebo fejsbuku.

Stay tuned!

Patrik