Dolar neden yükseliyor?

Küresel piyasalar ve jeopolitik gelişmelerin etkisiyle TL’de baskı sürüyor. Güne 3.55 seviyelerinde başlayan kur, 3.58'in üzerini gördü.

Sözcünün haberine göre dolardaki durum:

Küresel piyasalarda ise dolar Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz artışlarına devam edilmesi gerektiği açıklamasından destek bulurken, euro Almanya’da pazar günü yapılan seçimlerin ardından siyasi belirsizliğin yol açtığı kayıplarını toparladı.

Doların başlıca altı temel para biriminden oluşan sepet karşısında seyrini izleyen endeks dün 93.286 ile yaklaşık bir ayın zirvesine ulaşmasının ardından bugün bu seviyenin sınırlı altında işlem görüyor.

Yellen “Enflasyon yüzde 2’ye ulaşana kadar para politikasında değişiklik yapmamak ihtiyatlı olmayacaktır” dedi.

Öte yandan Beyaz Saray ve Kongre’deki Cumhuriyetçiler bugün vergi reform taslaklarını açıklayacak. Taslak Kongre’den geçebilirse, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ocak ayında göreve gelmesinden bu yana elde ettiği ilk yasama zaferi olacak.

Jeopolitik gelişmelerde ise odak noktasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Ortadoğu’da istikrarsızlığı ve şiddeti artıracağı yolunda bölgesel ve uluslararası endişelere rağmen gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumu yer alıyor.

İptal çağrıları karşılık bulmayan Türkiye ise alınabilecek siyasi, ekonomik ve askeri önlemleri değerlendiriyor. Tüm bunlar gerçekleşirken kurda baskıları artıran bir diğer etken ise TSK’nın Irak Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı birliklerin de katılımı ile devam ettiği Silopi/Habur bölgesindeki tatbikat olmaya devam ediyor.

Bu endişelerle 10 Eylül’de 3.40’ın altında işlem gören dolar/TL hafta başında 11 Ağustos’tan beri ilk kez 3.55’i aştı. Bugün saat 09.40’ta 3.5550/3.5566 seviyesinde olan kur saat 13.10 itibariyle 3.5745/3.5760’tan işllem görüyor. Sepet bazında TL aynı saatte 3.8593/3.8633, euro/TL ise 4.1735/4.1782 seviyesinde.

Referanduma gitme kararının ardından Ankara’nın Kuzey Irak’a açılan sınır kapısını kapatıp kapatmayacağı, Kuzey Irak petrolünün dünya piyasalarına ulaşmasını sağlayan boru hattında akışı durdurup durdurmayacağı veya askeri herhangi bir adım atmayacağı merak konusu.

Türkiye açısından takip edilen bir diğer küresel gelişme ise Almanya’da yapılan parlamento seçimlerini, partisinin oy kaybına rağmen yüzde 32.9 ile kazanan Başbakan Angela Merkel’in nasıl bir koalisyon kuracağı. Merkel’in iktidardaki dördüncü dönemini kırılgan bir koalisyonla geçirmek zorunda kalabileceği belirtilirken, Türkiye ilişkilerde yeni sayfa açılmasının mümkün olabileceğini de düşünülüyor.

Tahvil bono piyasasında ise 10 yıllık gösterge tahvilde dün spot kapanışta ortalama bileşik faiz yüzde 11.00 valörde saat son işlem yüzde 10.98 oldu. Öte yandan iki yıllık gösterge tahvilde ortalama bileşik faiz dün spot kapanışta yüzde 11.85 valörde son işlem yüzde 11.86 oldu.

Dolar ne kadar olacak takip etmeye devam ediyoruz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.