Mesrure Tekay, VKV Eğitim Danışmanı & Seçil Kınay Yılmaz, VKV Özel Projeler Yöneticisi

Aralık 2019, Model Okul Beykoz açılış hazırlıkları esnasında

Sormazsanız nasıl bileceksiniz; öğretmen ne düşünür, nasıl hisseder, ne hayal eder? Sorarsanız söylüyorlar çoğunlukla; çünkü insana, çocuğa, bilgiye değer veren ve hayatta ne yapmak istediğini bilen kişiler öyle yapar. Onlar kendilerini de tanırlar, eğer öğretmen olmuşlarsa yaşamlarına değdikleri çocukları da tanırlar. Ister yüz yüze olsun, ister sanal ortamda.

İçinde bulunduğumuz koşullarda kendimiz, ailemiz ve öğrencilerimiz için en iyi olanı yapmak hepimizin önceliği ve ödevi haline gelmiştir. …


Yazar:Feyza Demir

Koç Özel Ortaokulu Matematik Öğretmenlerinden Feyza Demir, uzaktan eğitim sürecinde bir Matematik öğretmeni ve evden çalışan bir anne olarak kişisel ve mesleki deneyimlerini bizlerle paylaştı. Çevrimiçi derslerin öğrenciler ve aileleri için sunduğu öğrenme fırsatlarından bahsetti.

Kasım ve mart aylarını genelde çok sevmem. Bana hep normalden uzun gelirler. İçinde bulunulan dönemin ne başı ne sonundadır bu aylar. İşler yoğundur, ilk sınavlar bitmiştir. Bir yandan geride kalan öğrencileri desteklemeniz gerekir, diğer taraftan başarılı olanları motive etmek ve onlar için çıtayı yukarda tutmak önemlidir. Proje kontrolleri vardır. Veli görüşmeleri yoğundur. Ara sınav yapmanın, öğrencileri dürtmenin tam zamanıdır. Farklı bir içerik hazırlamak, ortamı hareketlendirmek…


Yazar: H. Başak Bircan

Koç Özel İlkokulu İngilizce Öğretmenlerinden Başak Bircan, meslektaşları ile uzaktan eğitim süreci öncesindeki kaygılarını, öğrencilerin çevrimiçi eğitim sürecindeki kazanımlarını ve kişisel deneyimlerini bizlerle paylaştı.

- Bu virüs ciddi ciddi dünyaya yayılıyor.

- Bize gelmez canım.

- Ya gelirse?

- Zaten gelmiş diyorlar. Bizim bir tanıdığın tanıdığı doktor, onların hastanede varmış.

- Nasıl yani? Ay, ya bize de gelirse? Ne yaparız çoluk çocuk?

- Okullar da tatil olabilirmiş.

- Abartmayın o kadar da.

- Olsa olsa bahar tatilini birleştirirler, 2 hafta sonra okuldayız.

- Ya dönemezsek? Eyvah daha anlatmam gereken konular vardı.

- Benim öğrencilerin hepsi kitaplarını yanlarına aldılar.

- Öğretmen…


Yazar: Aygün Çatak

Koç Özel İlkokulu İngilizce Öğretmenlerinden Aygün Çatak, çevrimiçi eğitim sürecindeki hislerini, gözlemlerini ve derslerde kullandığı dijital kaynak ve araçları bizlerle paylaştı.

Covid-19 salgınıyla birlikte 13 Mart tarihinden itibaren bir öğretmen olarak daha önce hiç deneyimlemediğim bir sürecin içinde buldum kendimi. Biz öğretmenlerin en güçlü silahı öğrencileriyle kurduğu iletişimdir. Özellikle de ilkokul seviyesinde bir öğretmen iseniz ve yabancı bir dil öğretiyorsanız, çocuklarla birebir iletişim eğitimin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Uzaktan eğitimin ilk haftasında inanılmaz bir heyecanım vardı, sanki öğrencilerimi uzun bir aradan sonra ilk defa görecekmiş gibi tatlı bir telaş sardı içimi. Onlar da farklı bir ortamı deneyimlemenin çocuksu mutluluğu içindeydiler. Koç…


Yazar: Ayşe Özge Ilgaz

Koç Okulu Sınıf Öğretmenlerinden Ayşe Özge Ilgaz, Covid-19 sürecindeki mesleki ve kişisel deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Yoğun ve hızla geçen ilk dönemin arından baharı getirecek ikinci yarı yıla henüz adım atmıştık. Yavaş yavaş havalar ısınıyor, günler uzuyor, yemyeşil kampüsümüz okul yoluna düşmeyi daha da cazip hâle getiriyorken dünyanın çeşitli yerlerinden “virüs”, “salgın” haberlerini duymaya başladık. Haberler söylentilerle karışıyor, merakın yerini belli belirsiz bir endişe hissi alıyordu. Bir taraftan içten içe “Bize de gelir mi, gelmemesi mümkün mü?” diye tasalanırken bir taraftan öğrencilerimize durumu en basit ama gerçekçi dille izah etmeye çalışıyorduk. Onlara el yıkamayı, hapşırırken ağzını kapamayı daha sık hatırlatır olmuştuk…


Yazar: Ebru Kollu

Koç Okulu Sınıf Öğretmenlerinden Ebru Kollu Covid-19 süreci başındaki kaygı ve sorularını ve süreç boyunca edindiği deneyimlerini bizlerle paylaştı.

Mart ayındayız. Okulda baharın tadını çıkarmaya henüz başlamışken Sağlık Bakanlığı ve MEB’in aldığı bir kararla öğrencelerimizle birlikte apar topar eşyalarımızı topluyor ve birbirimizden ne kadar süreceğini bilmeden ayrılıyoruz. Okulların bir süre kapalı olacağı, evden eğitim-öğretim sürecinin yönetileceği televizyon kanallarından söyleniliyor. Hem velilerin hem de öğretmen arkadaşlarımın kafası karışık ve bir sürü sorular: Ne olacak, nasıl eğitim-öğretim yapılacak, bu sistem etkili olacak mı, ne zamana kadar evlerdeyiz?

Ve hepimiz için yeni bir dönem başlıyor.

İlk hafta öne çekilen ara tatil nedeniyle evlerimizde…


Yazar: Buket Sönmez

VKV olarak destekçisi olduğumuz Öğretmen Ağı’nın Genel Koordinatörü Buket Sönmez, Covid-19 döneminde Öğretmen Ağı’nın yürüttüğü çalışmaları ve yaklaşımını bizimle paylaştı.

Tüm dünya olarak ezberlerin bozulduğu, alışkanlıkların ve kurulu düzenin temellerinin sarsıldığı bir süreçten geçiyoruz. Her alanda geçmişin sorgulandığı ve gelecek üzerine yeniden düşünme ihtiyaçlarının ortaya çıktığı bugünlerde, eğitimin durumu ve geleceği, üzerinde en çok konuşulan konuların başında geliyor. Öğretmen Ağı* olarak bu sürece, eğitimin en önemli aktörü olan öğretmeni odak noktası kabul eden bakış açıları ile yaklaşmanın önemine vurgu yapan çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Uzaktan eğitim süreci öğretmenin eğitim sürecindeki dönüştürücü gücünü ve kilit rolünü bir kez daha fark ettiğimiz bir…


Yazar: Çiğdem Selgur

Ashoka Türkiye İletişim Koordinatörü Çiğdem Selgur, bu yıl dört farklı ülke ve 2 farklı kıtadan 200’den fazla kişinin katılımı ile dijitalde gerçekleşen Sosyal Girişimcilik Günü’nü yönetirken fiziksel buluşmalara kıyasla edindiği deneyimleri bizimle paylaştı.

Sosyal girişimciler, ekosistem paydaşları ve iş dünyası liderlerine ilham, yeni araçlar ve bağlantılar sunmak amacıyla üç senedir Vehbi Koç Vakfı ortaklığında düzenlediğimiz Sosyal Girişimcilik Günü, yeni bir düzenin su yüzüne çıktığı bir dönüşümün tam ortasına denk geldi.

Sene başından itibaren tarihinden mekanına, teknik ihtiyaçlarından, içeriğine tüm detaylarını titizlikle ördüğümüz Sosyal Girişimcilik Günü’nün hazırlıkları, 12 Mart’ta, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 salgınını pandemi ilan etmesiyle sıfır noktasına geri döndü!


Yazar: İstem D. Akalp

Ashoka Türkiye Sosyal Girişimcilik Programı Direktörü İstem Akalp, Ashoka ekibi olarak toplumsal ve çevresel sorunları çözmeyi üstüne vazife edinen sosyal girişimciler ile yürüttükleri çalışmaları kaleme aldı.

Sosyal Girişimcilik Günü 2019

Ashoka, 40 yılı aşkın süredir küresel olarak sosyal girişimcileri seçip destekliyor. Kurucusu Bill Drayton, “sosyal girişimcilik” kavramını hem özel hem sivil sektöre hediye eden kişi. Dünyanın 93 ülkesinde 3 bin 600’den fazla sosyal girişimciyle, üstlerine vazife edindikleri sorunlar artık var olmayana dek çalışma adanmışlığını yaşayan ve gösteren değişim liderleriyle çalışıyoruz.

Ashoka Fellow’u olmaya aday gösterildikleri günden itibaren sosyal girişimcileri bir değişim öncüsü yapan tutkunun hayatlarındaki izdüşümlerini bulmak için onları yakından tanıyacağımız sohbetler, saha ziyaretleri…


Yazar: Zeynep Meydanoğlu

Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu, Türkiye’de sosyal girişimciliğin potansiyelini, gelişim fırsatlarını ve ekosistemi bizler için değerlendirdi.

Ülkemizde küçük fakat gelişen bir sosyal girişimcilik ekosistemi, inovasyon ve pilot aşamalarında dünyadakilerden geri kalmayan nitelikte sosyal girişimciler var. Özellikle 2018–19 yılları Türkiye’de her açıdan sosyal girişimlerin parladığı bir yıl oldu. Ülkenin önde gelen şirketleri birbiri ardına sosyal girişim(cilik) yarışmaları ve destek programları açmaya başladı. Kamuda sosyal girişimlerin önemli bir altkümesi olan sosyal kooperatifler teşvik edilmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı 2018’de açıkladığı strateji belgesinde sosyal girişimciliği ortaokul müfredatına aldı.

2019 yılında Vehbi Koç Vakfı önderliğinde başlayan Türkiye Sosyal Girişimcilik Ağı projesi sosyal girişimciliğin…

Vehbi Koç Vakfı

Eğitim. Sağlık. Kültür. #ÜstümüzeVazife

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store