Rönesans Gayrimenkul Yatırım Bünyesindeki 12 Alışveriş Merkezinin Tamamı Venuex İş Birliği ile Dünyanın En Popüler Harita Uygulamalarında!

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyayla pandeminin etkileri birleşince müşteri davranışlarında ve beklentilerinde çok büyük değişikler yaşandı. Artık ziyaretçiler iç mekanlarda ulaşmak istedikleri konumlara olabildiğince kısa sürede gitmek, alışverişlerini en az temas ile sonlandırmak istiyor. Ziyaretçi trafiğinin en fazla olduğu alanlardan biri olan alışveriş merkezleri de müşterilerine bu imkanları iç mekan haritalandırması ve iç mekan konumlandırması ile sunuyor.

Dünyanın en büyük müteahhitlik şirketlerinin sıralandığı ENR listesinde 33’üncü, Avrupa’nın ise 9’uncu müteahhitlik şirketi konumunda bulunan Rönesans Holding’e ait Rönesans Gayrimenkul Yatırım, Türkiye’deki tüm alışveriş merkezlerini Venuex…


Günümüzde haritalar ve harita uygulamaları sayesinde bulunduğumuz konumdan ulaşmak istediğimiz noktaya sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyoruz. Fakat işimizi kolaylaştıran bu haritalar genellikle açık alanların, dış mekanların haritaları oluyor. Peki sizce günlük hayatımızda dış alanları mı daha sık ziyaret ederiz yoksa iç alanları mı?

Amerikalı Profesör Michael F. Goodchild bir araştırmasında ortalama bir Amerikalı’nın hayatının sadece %13’ünü dışarıda geçirdiği sonucuna ulaşmıştır. Buna göre, hayatımızın yaklaşık olarak %87’sini iç mekânlarda geçiriyoruz. Bu sayı hayatlarımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Peki, uzun zamanlar geçirdiğimiz iç mekânlar hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz? İşte bu noktada karşımıza iç mekân haritalandırma ve iç mekân konumlandırma çıkıyor.

Aslına bakarsak…


Harita insanlığın başlangıcından beri var olan ve insanları yönlendiren, onlara yol gösteren bir araçtır. Yok olmanın eşiğine gelen Avrupa’nın yeniden şekillendirilmesinde en büyük etkenlerden biri olan coğrafi keşifler sayesinde iyice şekillenen haritalar geliştikçe coğrafi keşiflerin verimi artmış ve sayısız kaynağa ulaşan Avrupa yeniden yükselişe geçmiştir. Böylece medeniyetin modern çağlarına ulaşılmıştır. Fakat harita kavramına geniş bir açıdan bakacak olursak çok daha gerilere gitmemiz gerekmektedir.

Harita, kelime anlamı olarak coğrafya, tarih, dil, nüfus vb. konularla ilgili yeryüzünün veya yeryüzünün belirli bir parçasının, belli bir orana göre küçültülerek düzlem üzerine çizilen taslağı anlamına gelmektedir. İnsanlık var olduğundan beri etrafındakileri planlama, bir düzene sokma…


COVID-19 pandemisi tüm dünyayı derinden sarsarken Türkiye de bu etkilerin yansıdığı ülkelerden biri oldu. İş, sağlık, eğitim gibi birçok sektörü durma noktasına getiren pandemi, Türkiye sınırları içerisinde, ekonomik büyümeye en çok katkı sağlayan sektörlerden biri olan perakende sektörünü de etkiledi. Alışveriş merkezlerinin büyük bir oranı COVID-19’a karşı planlanan tedbirler kapsamında eczane ve marketler dışında kapandı. Google’ın 11 Nisan’da yayınladığı güncel tabloya bakıldığında ise Türkiye genelinde COVID-19 salgınının başlangıcından sonra restoran, kafe ve alışveriş merkezleri gibi alanlardaki insan trafiğinin normal trafik değerlerinden %92 daha az olduğu söylenebilir.*

Günlük yaşamın sosyal izolasyon tedbirleri kapsamında evlere taşındığı günümüz dünyasında salgına karşı verilen savaş…


176.245 metrekarelik kiralanabilir alana ve Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezi olma unvanına sahip olan Forum İstanbul, Google Haritalar’da iç mekan haritasıyla yerini aldı. Venuex ile gerçekleştirdiği iş birliğinin ardından 286 mağazasına ait tüm bilgilerle birlikte Forum İstanbul
artık ziyaretçilerinin halihazırda kullandığı harita uygulamalarında.

Yılda 30 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan Forum İstanbul, ziyaretçileri için daha erişilebilir olmak, kurulu olduğu geniş alan üzerinde sorunsuz ve keyifli alışveriş deneyimi vadedebilmek amacıyla ziyaretçisine birçok çözüm sunuyor. Gelişen teknolojiyle uyumlu bir şekilde çözümlerini de şekillendiren alışveriş merkezi, bu amaçla yeni bir iş birliği gerçekleştirdi.

Venuex ile bir araya gelerek tüm bilgilerini, en ince…


11 alışveriş merkezi ile yedi ilde hizmet veren Rönesans Gayrimenkul’ün konsept kurgusu bakımından Türkiye’de bir ilk olan Küçükyalı’daki Hilltown Alışveriş Merkezi projesi, Venuex ile gerçekleştirilen iş birliği ile Google Haritalar’a taşındı. İstanbul Anadolu yakasının buluşma noktası haline gelen Hilltown’da, ziyaretçiler alışveriş merkezine gelirken kullandıkları popüler harita uygulamalarını aynı şekilde AVM içerisinde bir mağazadan diğerine giderken de kullanabilme imkanına sahip oluyor.

Yeni nesil yaşam alanları haline gelen alışveriş merkezleri ziyaretçilerinin geçirdikleri zamanın çok daha keyifli hale dönüşmesi için bünyelerine her geçen gün bir yeni proje ekliyor. Alışveriş merkezi içerisinde ulaşmak istedikleri konuma dek ziyaretçilerine sorunsuz bir şekilde eşlik etmek isteyen Hilltown…


Türkiye’nin ilk ve gerçek outleti Outlet Center İzmit Venuex’le Global harita uygulamalarında yer alıyor.

Bir Bayraktar Grubu kuruluşu olan, Türkiye’nin ilk ve gerçek outlet’i Outlet Center İzmit, dijital ortamda çok kullanılan harita platformlarında teknoloji tutkunlarının erişebileceği merkez oldu.

1997 yılından bu yana Türkiye’nin ilk ve gerçek outlet merkezi ünvanıyla hizmet veren Outlet Center İzmit, ziyaretçilerine gelişen teknolojiyle uyumlu, yeni bir çözüm sunmak amacıyla harekete geçti. Dijital ortamda; AVM içi yönlendirmeleri çağı yakalayan farklı bir çözümle desteklemek isteyen Outlet Center İzmit, Venuex ile bir iş birliği gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen işbirliğinin ardından 144.000m²’lik alana kurulu Outlet Center İzmit’e ait yerleşim planı; 2.500 araç…


Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki iştiraki Akiş GYO A.Ş‘nin projelerinden olan Akasya, Venuex ile gerçekleştirdiği işbirliğinin ardından kat planlarını ve diğer tüm bilgilerini Google Haritalar’a taşıyarak navigasyonu alışveriş merkezi içerisinde kullanılabilir hale getirdi.

Alışveriş merkezleri hızlı şehir hayatına büyük kolaylık getiren; alışverişi, eğlenceyi ve sosyalleşme olanaklarını bir arada sunan yaşam alanlarına dönüştü. Hızlı şehir hayatına uyum sağlamak isteyen alışveriş merkezleri, misafirlerinin aradıkları mağaza veya hizmete en çabuk şekilde ulaşarak alışveriş keyfinin bölünmemesini sağlamak için bu konuda yaptığı çalışmalara yeni nesil bir teknolojiyi daha eklemek için harekete geçti.

Akkök Holding’in gayrimenkul sektöründeki iştiraki Akiş GYO A.Ş tarafından hayata geçirilen ve Mart 2014…


Toptan ve gıda perakendesinde uluslararası bir lider olan METRO AG’nin gayrimenkul kuruluşu olan ve Türkiye’de 20 yıldır faaliyet gösteren Metro Properties ve yine 20 yıllık gayrimenkul deneyimi ile Türkiye’nin önde gelen ticari gayrimenkul yatırımcılarından olan Fiba Commercial Properties’in ortak yatırımı olan M1 Adana Alışveriş Merkezi Venuex ile bir işbirliği gerçekleştirdi.

İç mekanları daha erişilebilir hale getirmek için alışveriş merkezine ait kat planları, mağaza bilgileri, servis noktaları gibi bilgilerini güvenilir ve global platformlara taşımak için harekete geçti. 258 bin metrekarelik alana kurulu olan M1 Adana Alışveriş Merkezi çağı yakalayan bir çözümle ziyaretçilerinin alışveriş deneyimini başka bir boyuta taşımayı amaçlıyor. …


Alışveriş merkezleri erişilebilir olmanın değerinin farkına vararak erişilebilirliği en üst seviyeye taşıyabilmek için ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunuyor. Alan içi yönlendirmeler, ziyaretçilere özel hazırlanan haritalar gibi farklı seçenekler sunulurken gelişen teknoloji alışveriş merkezi yöneticilerini tüm bu seçenekleri yeni nesil bir çözüm ile desteklemeye itiyor.

1926 yılında kurulan, önce bölgesel, devamında da Türkiye ve dünya çapında yapılanan Gülaylar Group da bünyesinde barındırdığı alışveriş merkezlerini ziyaretçileri için daha erişilebilir hale getirmek amacıyla Venuex ile bir iş birliği gerçekleştirdi. Yapılan iş birliği sayesinde City’s, Meydan İstanbul, Kozyatağı Carrefour ve grubun New York’taki yatırımı IGT Jewellery Shopping Mall dünyanın en popüler harita uygulamalarına taşınıyor.

Gülaylar…

Venuex.io

Meet Venuex now and help your business break down the walls.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store