Bitcoin ne zaman vergilendirilecek?

By Geralt and thanks!

Önce Facebook’da yazdım bu yazıyı sonra okuyanlardan pozitif değerlendirmeler alınca burada da yayınlamam gerektiğini düşündüm. Ve sizlerle paylaşıyorum.

Maliye Bakanlığı Bitcoin’in ne olduğuna karar veremedi!

Para ise: Vergi yok

Mal ise: Hem Gelir vergisi, hem KDV gelecek

Finansal Varlık ise: Menkul kıymet kazancı olarak sadece gelir vergisi ile yetinilecek.

Bu arada dijital para madencileri, aracılar ve alım satım yapanların her biri ayrı ayrı vergilendirilecek.

Eğer Bakanlık Bitcoin’e emtia derse sürekli al sat yapanlar için Ticari Kazanç yönünden mükellefiyet yolda ancak bu çok zayıf ihtimal. Dünyanın kripto para dediğine sizin emtia demeniz. normal olmaz.

Adına ne derse desin, Bitcoinciler yüksek ihtimalle kazancınızın. %35’i devlete vergi olarak gidecek…

Hatta ulusal kripto paramız da yolda, kripto paralarla ilgili yasal mevzuat ve denetim için Gelir İdaresi, SPK ve TCMB uzun süredir çalışıyor, önümüzdeki günlerde düzenleme bekleniyor.

Bu arada gündemde hep Bitcoin var ancak 130’dan fazla kripto para var. Piyasa değeri açısından Bitcoin’den sonra Etherium ve Ripple geliyor.

Gözlemlediğim başka bir konu Bitcoin değer kaybettiğinde yatırımcılar Ripple’ye yöneliyor ve Ripple değer kazanıyor veya Etherium’a yatırım yaparak orada değer artışı sağlanıyor. Bir de bu açıdan bakarak kripto para yatırımlarınıza yön verebilirsiniz. Kripto para piyasası anlık değerleri için ise buradan anlık fiyatlara ulaşabilirisiniz: Kriptoparapiyasası

Peki güvenilir mi? Kripto paralar için belirsizlikler maksimum düzeyde. Tercih sizin. Ben alır mıyım? Evet ancak kaybetmeyi göze aldığım küçük tutarlarda sistemi öğrenmek adına.

Bol kazançlar.. #bitcoin

Mali Müşavir Cihat Ertürk

Like what you read? Give Cihat Ertürk a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.