Мережевий ефект і інновації

Близько трьох років тому ми разом з купою дуже крутих людей працювали в одній кімнаті. В компанії її тоді жартома називали ЦУП — центр управління польотами. Функціонально це були R&D, Business Development і ще декілька підрозділів, які займалися багатьма функціями, які були пов’язані із рухом компанії вперед: від стратегічного маркетингу і інновацій до консалтингу і написання пропозалів. Звісно ми були в цьому не одні, але концентрація і кількість креативних, розумних і різносторонніх людей саме в цій кімнаті були можливо найвищими в компанії. В цій кімнаті періодично виникали і реалізовувалися різноманітні проекти — від жартівливих вірусних штук на зразок http://eleks.github.io/js2js/ (78К відвідувачів за тиждень при інвестиції 2 людино-дня) до нових продуктів і сервісів, які зараз приносять компанії третину її обороту за самими скромними оцінками.

Якщо я щось і виніс з того періоду в своїй кар’єрі, то це те, що саме висока концентрація розумних і різносторонніх людей в одному місці — це ключ до інноваційної культури, яка здатна генерити ідеї і втілювати їх в життя. Компанії, котрі виростають до певного розміру, змушені міняти свою організаційну структуру у спосіб, котрий створює дефіцит лідерів і управлінців (ключова проблема росту лежить саме у цій площині, а не в конкуренції на ринках праці і замовників). Як наслідок, створюючи масштабовану організаційну структуру, можна легко піддатися спокусі розмазати креативних людей у компанії тонким шаром по цій структурі. Однак, це не дається безкоштовно — мережевий ефект, який виникає, коли вони концентруються в одному місці, швидше всього зникне.

З цим можна боротися в дуже різні способи і з різним успіхом. Pixar, наприклад, свого часу спеціально спланував свій офіс так, щоб всі туалети були в одному кінці будівлі, а кухня — в протилежному. Працівники протягом робочого дня були змушені ходити то в один кінець, то в інший і постійно натикалися один на одного. Це провокувало випадкові розмови і стимулювало креативність. Інші компанії виділяють певний відсоток часу працівників на інновації, проводять хакатони чи виїзні воркшопи. Однак, єдиний спосіб, який працює у більшості випадків і є максимально ефективним — це виділена група людей, котра працює разом full time в одному приміщенні і робить щось таке, що дозволяє їм регулярно комунікувати з усіма ключовими функціями в компанії.

З цієї ж причини, розподілені команди, які цілком нормально справляються з еволюційним розвитком масштабних продуктів, не працюють для швидких і динамічних проектів, ціллю яких є створення інновації чи стартапу. Інноваційність групи людей є функцією від звязності їх комунікаційного графу. 5 креативних людей, які сидять в одній кімнаті і працюють над одним набором завдань, здатні генерити інновацій вдвічі більше ніж 15, кожен із яких сидить в своєму приміщенні і працює над своїм проектом.

Це перепост записки з ФБ з 2016 року. Оригінал тут.