Про цінності і важливість деталей

Багато компаній вважають, що корпоративні цінності — це коли ми зараз напишемо 3–5 гарних слів, може навіть розвішаємо їх по офісу на плакатиках і буде нам щастя. В кращому випадку проведемо серію тренінгів з рольовими іграми, а потім зробимо формальне оцінювання його ефективності по якійсь розумній методології (найчастіше тій, яку покаже перший або другий рядок видачі Гугла) — галочка поставлена, КРІ досягнутий, можна йти працювати далі. Такий собі корпоративний карго-культ.

Натомість цінності — це ДНК організації. Вони визначають те, як кожен її працівник діє в кожен момент часу і в будь-яких обставинах. ДНК людини вміщає 1.5 гігабайта інформації. ДНК організації, її цінності — це не менш складна концепція ніж ДНК людини. Її неможливо вписати в 3–5 гарних слів не втративши важливої інформації. Тому робота з цінностями — це значно більше ніж сформулювати 5 абстрактних понять і провести тренінги. Їх потрібно деталізувати і проробляти ці деталі до рівня, коли двозначне трактування не допускається.

Ось наприклад цінності PwC: http://www.pwc.com/id/en/about-us/c... На сайті їх всього три і кожен із трьох пунктів розписаний на три підпункти. Впевнений, що в документах для внутрішнього використання все значно детальніше. Але навіть на цьому рівні можна легко побачити як вони усувають двозначне трактування.

Візьмемо наприклад Excellence. Без деталізації це можна трактувати як те, що кожен наш результат є відмінним. А отже, ми робимо все, щоб не допустити помилок. Але читаємо далі: We achieve Excellence through Innovation, Learning and Agility. Отже, PwC вважає інновацію одним із ключів для досягнення Excellence. Однак, якщо почитати про інноваційні культури, то всі, кому вдалося їх побудувати, в один голос говорять про те, що ключ до інновативності — толерантність до помилок. Move fast, break things. What would you do if you weren’t afraid [of failure]? — каже нам Facebook. Інновація — процес, який працює лише в умовах, де допускається провал. Ви не можете створити щось, що до вас не створював ніхто, не приймаючи ризику, що у вас це не вийде. Отже, Excellence через інновацію допускає помилки в процесі, головне щоб результат врешті-решт був excellent.

Або ось Teamwork. Кілька років тому один з сіньйор менеджерів (вже колишніх, якщо що) в компанії трактував мені цю цінність наступним чином: “От є Х (досить неприємна людина в спілкуванні, часто допускає неповагу до інших, тягне на себе ковдру, але при цьому талановитий і з серйозною експертизою в своїй області). Так, з ним буває важко, але тобі ж з ним не дітей хрестити, а всього навсього зробити проект. Я не заставляю вас спілкуватися поза роботою чи дружити сім’ями — зробіть роботу і йдіть в різні сторони.” А тепер читаємо PwC: The best solutions come from working together with both colleagues and clients. Effective teamwork demands strong Relationships, Respect and Sharing. Не можливо побудувати ефективну командну роботу без поваги один до одного, без відносин і без обміну знаннями (яке в свою чергу в комбінації з повагою означає відкритість до нових ідей і альтернативних думок). Якщо члени організації допускають неповагу один до одного у будь-якій формі (від примітивного сексизму до невиконання персональних комітментів, якщо вони, наприклад, не були десь записані) — командна робота буде страждати.

Деталі мають значення навіть в такій абстрактній категорії як цінності. Кожна людина має свою перспективу на будь-яке поняття і зовсім не факт, що вона буде трактувати це поняття так само як ви. Переконатися, що співробітники однозначно трактують цінності в той же спосіб що і ті, хто їх писали — це ключова задача менеджменту компанії.

Це перепост записки з ФБ з 2016. Оригінал тут.