A może by tak Dać Się Poznać?

W ubiegły weekend zakończył się konkurs Daj Się Poznać skierowany do polskiej społeczności proramistów. Z jakiegoś nie znanego mi powodu nie wziąłem w nim udziału. W sumie to trochę tego żałuję, że przespałem temat. Mówi się trudno.

DSP2017

Najprawdopodobniejszych jest kilka możliwości. Umknął mi on w przepastnym zbiorze informacji jaki docierał do mnie przez ten okres. Mogłem też nie przywiązywać do niego wtedy aż takiej uwagi. Lub po prostu mi się nie chciało co chyba jest najbliższe prawdy. Nie ma co rozwodzić się nad rozlanym mlekiem, trzeba zacząć pisać!

Dylematy

Tutaj pojawiają się pierwsze problemy. O ile dla osoby, która po prostu chce zacząć pisać z jak najmniejszym narzutem pracy wybór nie jest zbytnio skomplikowany. Jest wordpress.com, jest blogger.com, jest ghost.org, jest pages.github.com, jest na prawdę wiele możliwości na umieszczenie w sieci swoich przemyśleń. Szybki research i publikujesz!

Co wybrać gdy mam większe wymagania niż tylko udostępnianie tekstu? Która usługa będzie dla mnie? A może hostować bloga samemu? Postawić własnego Wordpressa, Jekylla, Ghosta? A może użyć ich serwisowych odpowiedników? A co jeżeli będę chciał przenieść swoje wpisy na inną platformę? Tyle pytań, jeszcze więcej odpowiedzi i rad, a ja taki leniwy by ogarnąć to raz a dobrze :)

Kolejnym problemem nad którym dumam to “wersja językowa” oraz sama treść. Robiłem już przymiarki do pisania po angielsku w tematach technicznych na http://vircung.github.io i wydaje mi się, że szło mi całkiem dobrze. A co w przypadku gdy będę chciał poruszyć tematy “miękkie” względem technicznych treści związanych z tematyką programowania? Czy będzie sens wrzucać wszystko do jednego gara, mieszać języki i zakresy tematyczne? Np. po angielsku technicznie a miękko po polsku? To trochę bez sensu.

Nieśmiałe próby podjęcia decyzji

Skoro czytasz to tutaj i w tym języku to prawdopodobnie znasz już odpowiedz na niektóre pytania :) W chwili obecnej będzie to w formie mocno podzielonej. Tutaj będzie miękko i przyjemnie, natomiast tam twardo i technicznie. Z, w sumie, prostego powodu. Dla mnie jest to zgodne z formą danej platformy, o.

Pomysły na domeny mam, lecz jeszcze nie usystematyzowane. Ta kwestia nie jest do końca zamknięta i zdecydowana. Jest duża szansa, że to się zmieni. Posiadanie wglądu w dużą ilość statystyk mnie kręci, a Medium ich zbyt wiele nie dostarcza albo jeszcze nie znalazłem odpowiedniego rozwiązania.

Feedback czy to ma sens też dla Ciebie jest mile widziany. Ewentualnie przeniosę wszystko w jedno miejsce i ujednolicę język, w zależności od humoru, bo tylko krowa nie zmienia zdania :)