COŚ SŁODKIEGO: Gofry czekoladowe z kremem orzechowym i bananami. Sprawdź przepis!

Wielu osobom gofry kojarzą się ze słodkim smakiem deseru z dzieciństwa. Najczęściej są podawane z bitą śmietaną i owocami, czasami z powidłem lub dżemem. Gofry prawdopodobnie pochodzą z Belgii, a przepis wymyślił szef kuchni jednego z biskupów, któremu znudziły się tradycyjne słodycze.

Gofry to rodzaj pulchnego lub chrupiącego wafla, przygotowanego w gofrownicy. Posiadają charakterystyczny kształt prostokąta lub kwadratu z kratownicą lub serduszek. Ciasto na gofry przygotowuje się przez wymieszanie mąki, cukru, soli, stopionego masła, oleju, żółtek, mleka i ubitych białek.

Świat dowiedział się o belgijskich gofrach w roku 1958, po brukselskim Expo. Do dziś są popularnym i smacznym deserem, którym zajadają się dzieci, ale i starsi. W okresie letnim w kurortach i miastach turystycznych można znaleźć budki z goframi. Niektóre z nich proponują nawet kilkadziesiąt rodzajów gofrów: z owocami, bakaliami, bita śmietaną, słodyczami i inne.

A u nas tym razem gofry w wersji z kremem orzechowym i bananami. Mmmniam! :)

Gofry czekoladowe z kremem orzechowym i bananami

Składniki:
 3 jajka (białka oddzielić od żółtka)
 1 laska wanilii
 3 łyżki miodu (dowolnego rodzaju)
 80 g roztopionego masła
 160 g mąki pszennej tortowej
 30 g kakao
 250–270 ml mleka 0,5%
 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 2–3 banany
 Krem orzechowy

Białka ubić z dodatkiem miąższu z wanilii. W drugim naczyniu żółtka utrzeć z miodem i powoli dodawać roztopione masło. Do żółtek z miodem i masłem dodać przesianą mąkę z kakao, mleko i proszek do pieczenia. Na samym końcu dodać białka.
 Piec w gofrownicy z grubą kratką. Podawać z bananami i kremem orzechowym.

Smacznego!


One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.