Knedle ze śliwkami — sposób na pyszny podwieczorek!

Knedle to mączna potrawa, pochodząca z niemieckiego Knodl. W Polsce cieszy się dużą popularnością i ma formę kulek z ciasta nadziewanych śliwkami lub innymi dodatkami. W Niemczech popularne są nadzienia mięsne i ze szpinakiem. Knedle są też popularnym daniem w Czechach, gdzie nazywane są knedlikami.

Jeśli wybierzemy się w podróż na Zachód i Południe to po drodze będziemy mieć okazję spróbowania różnych rodzajów knedli: niemieckich thüringer klösse, czyli ziemniaczanych knedli z grzankami w środku, bawarskich — powstałych z precli namoczonych w mleku i rozdrobnionych, czeskich ziemniaczanych lub bułczanych i austriackich- z dodatkiem wątróbki, podawanych w rosole.

A w Polsce?
 W Polsce we wcześniejszych latach uważano, że knedle to posiłek powstały z szacunku do jedzenia i aby zagospodarować resztki, pozostałe w lodówce. Dodawano do nich jak najmniej mąki, żeby knedle nie były twarde, a gotowe ciasto wstawiano do lodówki, żeby było bardziej spójne.

Knedle ze śliwkami

Składniki:

Na ciasto:
 250 g twarogu tłustego
 140 g mąki pszennej i niewielka ilość do podsypania
 Szczypta soli
 1 łyżka cukru pudru
 1 jajko

Nadzienie:
 1/2 kg śliwek, przekrojonych na pół i pozbawionych pestek
 Niewielka ilość cukru

Dodatki:
 Maliny
 Jogurt naturalny
 Gęsta śmietana lub serek homogenizowany

Ciasto
 Do miski przełożyć twaróg, mąkę, dodać szczyptę soli, cukier puder i jajko. Składniki wymieszać i wyrabiać z nich ciasto do momentu uzyskania konsystencji ciasta na pierogi. Gotowe przełożyć na stolnicę, podsypać mąką. Formować rulony o średnicy ok. 5 cm i kroić na grube plastry.

Nadzienie
 Umyte połówki śliwek od środka posypać cukrem, składać ze sobą i zawijać w kawałki ciasta, tak, żeby śliwka była całkowicie przykryta. Knedle gotować w osolonej wodzie ok. 7–10 min. Ugotowane hartować zimną wodą.

Dodatki
 Knedle można podawać z jogurtem naturalnym, gęstą śmietaną lub np. serkiem z dodatkiem malin.

Smacznego!


One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.