Week 2018–36

V dnešnom treťom vydaní týždenníka sa pozrieme do hĺbky môjho srdca a odpovieme si na otázku, prečo vlko opäť začal písať.

Voľakedy dávno som sa po prvom vyhoretí a roku práce ako systémový administrátor, vrátil ku kóderskému remeslu. Vtedy svetom leteli email konferencie a história internetu skrýva aj mojich pár naivných blogpostov na vyvojar.cz.

Na ňom svojho času zverejňoval “komentované odkazy” Slavo Furman a mne sa vtedy otvoril svet internetu, noviniek, technológií. Zistil som, že existuje svet niekde ďalej ako za okrajom môjho IDE. Že existujú aj iné design patterny ako singleton a factory.

A tak som čítal. A objavoval. A keďže som bol osamotený remote freelance homeworker, tak som potreboval to nadšenie niekde vyventilovať. Našiel som si vyvojari.sk a ostatok je história, ktorého výsledkom sú správičky niekde okolo čísla 1349 kusov.

Nadšenie z popisovania noviniek mi vydržalo celých 6 rokov. Možno za to môže moja pamäť, ale mal som na konci pocit, že sa točím v kruhu, nejak už človeka nič, z toho čo sa udialo, neprekvapovalo. Chýbala inšpirácia (hlavne, keď sa človek venuje iba jednej oblasti a to .net). Nasledovalo nevyhnutné a ja som sa naložil na pár rokov do sleep módu, počas ktorého som skúšal kde tu urobiť prednášku. To už ale s menším úspechom. Niektoré fail prednášky mi ešte dnes vedia vyčariť úškrn na tvári.

Vrátim sa ale na začiatok. Dôvodom písania správičiek a teraz aj týchto týždenníkov je priniesť zaujímavé informácie ľuďom, čo na to až toľko času nemajú, ale hlavne v jazyku, ktorý im je blízky. Že sa k tomu prilepí nejaký ten môj komentár musíte brať ako vedľajší produkt tejto snahy. Enjoy.

Autá budúcnosti nebudú len o technológii

Odhliadnúc od toho ako to je technologicky zložité spraviť autonómne sa pohybujúce auto a zoberieme to ako prostý fakt, že sa stanú bežnou súčasťou násho života, tak sa dostávame k otázke čo v nich? A teraz nemyslím ako ich prešpikovať modernými technológiami, ale čo v nich budeme robiť. Design súčasných aut sa viac menej opiera o to, že je nejaký vodič a ten tam je prakticky vždy. Inak by to auto nemalo dôvod sa pohybovať. A taký vodič robí chyby, preto napríklad sedadlá musia smerovať dopredu. Nie je dobre nejak vodiča vyrušovať a celý jeho okolitý priestor musi obsahovať čo najmenej rušivých elementov. Autonómne autá sú ale taký teleport. Na jednej strane vojdeme dnu a na inom mieste vystúpime von. Na rozdiel od busov/vlakov/lietadiel toto bude taký náš intímny priestor, ktorý bude mať úplne iné požiadavky na použiteľnosť. Niekto to rieši z pohľadu verejnej služby (Uber) a niekto to rieši ako tú najväčšiu zmenu aká nás bude v osobnej preprave čakať.

Systém na čistenie oceánov

Každý z nás určite čítal také tie články ako niekde v oceáne pláva obrovský ostrov plastových odpadov a potom si sám pre seba povedal, že čo už ja s tým? Ale sú ľudia, ktorým také konštatovanie nestačí. A čo nazačiatku vyzerá (z nášho pragmatického pohľadu na ľudstvo) ako čistá utópia, sa stáva realitou. Myslite na to až pôjdete po ulici okolo nejakej tej smeti na zemi, nie ste predsa horší.

Java stále s nulovými nákladmi

Oracle kúpil Javu a Oracle potrebuje z niečoho žiť. Se s tím smiř. Ku cti mu slúži, že si nevybral business lock platformy, ale povedal si ok, bude zadarmo, ale bude ťa to stať troška úsilia. Tvoja appka bude bežať na aktuálnej stable verzii framework, inak si za security patche zaplatíš.

Chrome 69 skrýva subdomény

Ja síce používam chrome iba na javascript debugging a aj Jira tam funguje lepšie ako inde. Ale vraj sú takí ľudia, čo z toho spravili main browser. A tým všetkým najnovší Chrome skryl subdomény www. a m. Zlé jazyky tvrdia, že ide o long plan podpory amp. verzii stránok, ktoré tam čoskoro tiež pribudnú. A pre užívateľa by to malo potom vyzerať, že sa v podstate nič nezmenilo, aj keď napr tie AMP stránky vám bude servírovať už priamo google. A pripraví ich tak ako treba, aj keď možno niekde vôbec, ale to vy už nemáte ako zistiť.

Bez komentára: POLITICKÁ KOREKTNOSŤ V IT

Niektoré veci nepotrebujú komentár, lebo už k nim bolo všetko povedané (aj to čoby vás v živote nenapadlo).

Ale minimálne odporúčam Jana Suchala sledovať, pretože on tú miliardovú OPIS smeť na zemi ležať nenechal (viď “Systém na čistenie oceánov”).

Linka na záver

Na koniec sa hodí dať niečo užitočné, lebo stavové automaty tu nie sú zbytočne. Práve ich generuje regex tam, kde normálny find nestačí. Vo verzii ako pre Chrome, tak aj pre Firefox (skrytá hint pre verných čitateľov, ktorí sa divia, že čo iné ako Chrome sa môže používať ako browser).