Week 2019–20

vlko
3 min readMay 21, 2019

--

Skončil taký obyčajný týždeň. A tiež Game Of Thrones. A Huawei v Googli. Len ja takto večer začínam s pravidelným týždenníkom.@vlkodotnet

Téma týždňa: Huawei v nemilosti

Celý Huawei konflikt je veľmi zaujímavý. Huawei masívne investovalo do vývoja 5G technológie. Dnes má všetko potrebné preto, aby si operátor od nich postavil kompletnú 5G sieť. USA začalo ale kritizovať, že sieť má úmyselné diery, ktoré by umožnili prevziať kontrolu nad sieťou. Keďže alternatíva v podstate neexistuje (aj keď časom konkurenti ako Nokia a Ericsson určite dobehnú oneskorenie), tak každý hral mŕtveho chrobáka. Trump ale buchol po stole a zakázal US firmám používanie zahraničných komunikačných technológii.

Od začiatku bolo jasné, proti komu je toto nariadenie smerované. Čo ale prekvapilo je, že Google odobral Huawei prístup k novým verziám Androidu. To tak nejak znamená, že existujúce zariadenia dostanú updaty a prístup k Google Play, ale tie nové na to môžu zabudnúť. A na čo už je taký Android telefón bez prístupu k obchodu s aplikáciami?

Aj ďalšie firmy ako Intel, Qualcomm, Xilinx a Broadcom až do odvolania nebudú Huawei dodávať kritické komponenty pre telekomunikácie. Bude zaujímavé sledovať, čo to spraví s firmou, ale najmä so vzťahmi s Čínou.

Po skladateľných telefónoch už aj skladateľné PC

Aj keď vám to nepríde, ale skladateľným telefónom dávam veľkú budúcnosť. Teda ak sa nám dovtedy nepodarí vymyslieť holografické display-e. Je to celkom praktické mať tablet a telefón spolu. Praktickejší už len bude skladateľný notebook (na niečom podobnom vraj už pár rokov pracuje Microsoft v rámci Surface línie pod kódovým označením Andromeda). A v tomto sektore tu si prvenstvo môže pripísať Lenovo. Síce len prototyp, ale vyzerá zaujímavo.

Amazon robotizuje baliacu činnosť

Je pár činností, kde sme ako ľudia boli účinnejší a tým pádom aj lacnejší ako akokoľvek automatizované stroje. Také balenie balíkov patrilo medzi ne. Všetky tie nekonečne možnosti ako si vie zákazník poskladať objednávku a potom to nejak dostať do obalu bola vec, kde sme ako “stroje” vynikali.

Ale dnes si už môžete kúpiť robota aj na toto. Taký robot si nesťažuje, nekradne, neochorie (teda robot sa vie zasa pokaziť). Pre giganta ako Amazon to je vec, ktorá môže podstatne ušetriť náklady.

3nm kremíková budúcnosť

Ešte sme si poriadne nezačali užívať procesory s 7nm technológiu a už k nám prichádzajú novinky o ďalšom kroku vo vývoji mikroprocesorov. 3 nanometre. To do môjho 14nm čipu by sa dokázali teoreticky skryť také čipy štyri a ešte by zostalo trošku miesta. Samozrejme je to len teória, pri návrhu čipov treba zohľadniť aj fyziku a tá v týchto rozmeroch už pracuje proti nám. Ale pre príklad rovnaký čip vyrobený v 7nm by pri 3nm mal o polovicu nižšiu spotrebu a o 35% vyšší výkon.

Fusion++

Binding v .net vie byť občas dosť nepríjemný. To si tak robíte appku, ktorá It Just Work on My Machine a pri nasadení to nejde ani spustiť. Nájdete iba nejakú nič nehovoriacu chybu v Event Logu. Tá je dosť detailná a hovorí, aby ste si zapli Fusion logovanie (väčšinou ale pôjde o problémy so signed assemblies). Fusion logovanie vie vyprodukovať dosť zaujímavý výstup, ktorý sa ale dosť zle číta. S tým pomôže Fusion++.

Viac o Fusion logovaní sa dozviete napríklad tu:

Linky na záver

Martin Malý vydáva po knihe “Hradla, volty, jednočipy” pokračovanie o tvorbe vlastných 8bitových počítačov.

Katedra KPI na Fakulte Elektrotechniky a Informatiky v Košiciach tvorí zaujímavý magazín so štvormesačnou periodicitou. Mňa zaujal článok o tvorbe 2D hier v Unity.

--

--