Čo si budeme klamať. Minulý týždeň si ukradol Apple, či sa nám to páči, alebo nie. Koncom tohto týždňa zasa smerujem na WebExpo, tak mi tam môžete priamo do očú povedať svoj feedback. @vlkodotnet
Udalosť týždňa: Apple event roku pána 2019
V septembri celý svet očakáva od Apple nejakú brutálnu novinku a tej sa už pár rokov (ak nerátame notch display a odstranenie home buttonu) nedostáva. Niežeby v Apple už nič nové netvorili, ale momentálne na to nie je dôvod. Apple je jasné, že Android v predajoch nepredbehnú a tak si v tichosti pracujú na pomalom upgrade vnútornosti. Inak na evente len predstavili novy iPhone 11, ktorý je na prekvapenie lacnejší ako minuloročný model. USB-C sa dočkáte iba na strane nabíjačky, koncovka je stále lightning. Predstavil tiež lepšie hodinky, ktoré aj tak musíte dávať na noc dole, lebo baterka nevydrží (zato bude obrazovka svietiť celý deň) a lacný iPad, ku ktorému dáte klávesnicu a myš a ak ste niekedy rozmýšľali nad Android tabletom, tak toto je rádovo najlepšia voľba.
Apple ide po službách a tak si za 5 dolárov môžete kúpiť predplatné na hry, alebo AppleTV, ktorá bude s titulkami dostupná aj na Slovensku.
Tak to máme informačný štandard za sebou. Teraz tie naozaj zaujímavé veci. Apple A13 je na dvojnásobnej úrovni výkonu ako najlepšie ARM chipy. Oproti minuloročnej verzii majú cca 18% nárast výkonu, čo znamená, že cca úroveň Intel Core i7 notebookových procesorch (hovoríme stále o telefóne s pasívnym chladením). A to nás bude v ešte v blízkej dobe čakať iPadPro edícia čipu A13X, kde to bude ešte lepšie.
A úplne najviac technologická pecka tohto eventu, sa ukázala iba na jednom slide. Je to nový Ultra Wide Band čip U1. Možno zatiaľ neviete, že take niečo potrebujete, ale vedzte, že tento čip dokáže s 3 cm presnosťou lokalizovať predmety v miestnosti. A vie toho oveľa viac, preto ak vás zaujímajú úplne detaily (ako kto ho vyrába, čo sa s ním da robiť), tak stojí za to prečítať nasledujúci odkaz.
Pod-udalosť týždňa: Stripe prichádza na Slovensko
Možno ste už o Stripe počuli. Asi skôr ako o platobnej bráne, ale Stripe uľahčuje život aj z opačnej strany. Teda zo strany prijímateľa peňazí. Tým že podporuje Slovensko nám otvára dvere do zdieľanej ekonomiky, pretože väčšina firiem/startupov umožňuje jednoducho poslať peniaze cez Stripe na váš účet. A k tomu vám Stripe dodá potrebný daňový doklad.
Novinky Android 10
Aj keď som minulý týždeň písal o novinkách v Android 10, tak dnes už máme úplne do detailu rozpísané všetky novinky v prichádzajúcom Androide. Napríklad nový APEX formát, ktorý umožní updatovať core veci, na ktoré ste predtým potrebovali update systému.
Ako na VS Code debug do Docker kontajneru
Visual Studio Code už nejaký ten piatok umožňuje remote debugging. Na nejakom vlastnom serveri to nemusí byť problém nastaviť. Ale vytvoriť znovu-použiteľný docker kontajner už môže byť ťažšie. Našťastie je tu detailný návod.
Ako funguje UTF-8?
Byť slovenským/českým programátorom má jednú veľkú výhodu. Už aj malé dieťa tu rieši diakritiku. A ak ste ju ešte neriešili, tak by som po vás veru nechcel čítať diktáty. Ani si už nespomínam, koľko mi prišlo balíčkov zo zahraničia kde namiesto č a á boli buď v lepšom prípade štvorčeky v tom horšom nejaká podivuhodná zmäť znakov. A pritom tento problém rieši už roky Unicode. Niekedy sa riešil kodovaním UCS-2, prípadne UCS-4, ale vyhradiť pre každý znak 2, alebo 4 bytes je zbytočné mrhanie priestorom. Preto vznikol oveľa praktickejšie encodovanie UTF-8.
Detekcia sync kódu v async volaní
Používanie async je dnes už v C# bežná vec. Občas sa ale stane, že vec, čo lokálne fungovala bezchybne, začne na serveri deadlockovať. V 95% prípadoch je to volanie .Await(), .Result v sync metóde, ktorá je navyše v async volaní. A to je už predsa každá MVC action (.net core). Tento problém rieši .ConfigureAwait, ale občas ho môžete zabudnúť použiť a vtedy sa hodí statický analyzer, ktorý takýmto problémom predchádza.
Linky na záver
Čo môže byť väčším dôkazom toho, že sa Microsoft mení, ako to, že si zavolali Richarda Stallmana na talk do Microsoft Research Centra?
Každý vie, že input aplikácie sa najlepšie kontroluje Regexom. Ale je Regex, ktorý skontroluje správny Regex?
Ľudia sú divní. Implantovať si pod kožu Raspberry Pi, aj keď existujú boardy, ktoré sú oveľa menšie a energeticky menej náročnejšie?
Ako by ste vysvetlili fungovanie developerských technológií bez toho, aby ste mohli použiť samotné technológie, ale len obyčajné predmety? O tom je štvordielna séria Crash Course.
A úplne nakoniec je tu súhrn toho najlepšieho z Berlínskej výstavy IFA 2019.