Week 2019–40

vlko
4 min readOct 8, 2019

Tak a je za nami môj obľúbený event, kde predstavujú nové Surface zariadenia. A tentokrát veru Microsoft nešetril novinkami. @vlkodotnet

Udalosť týždňa: Surface event

Surface divízia už nie je pre Microsoft stratovým projektom, ale seriózne ziskovým s obratom cez miliardu dolárov štvrťročne. Okrem tradičného Surface, ktorý dostal svoju siedmu verziu (keďže mám každý nepárny model, je čas na upgrade) a novšieho modelu Surface Laptop vo verzii 3, bol uvedený aj Surface Pro X. Ten bude asi prvým použiteľným zariadením spájajúcim ARM čip a WindowsOS. Narozdiel od iných výrobcov Microsoft spolupracuje s výrobcami čipov a tak do Laptop verzie budu ponúkať custom verziu AMD Ryzen (lepšia grafika ako stock verzia). Do Surface Pro X v spolupráci so Snapdragon ponúknu custom verziu ARM SQ1 čipu, ktorý pretaktovali a tak z mobilných 2W zvýšili spotrebu na 7W (samozrejme patrične aj s výkonom). K tomu samozrejme LTE funkcionalita a viac edge-to-edge display v tenšom tele. Navyše špeciálna klávesnica s integrovaným perom.

Toľko klasika, ktorá sa očakávala. Okrem toho boli uvedené dva prototypové zariadenia Surface Neo a Surface Duo. Duo telefón s dvoma 5.6 palcovými obrazovkami ale hlavne s custom Androidom. A Surface Neo je reinkarnácia Courier prototypu, ktorý by teoreticky mohol zmeniť trh, tak ako to svojho času urobil Surface Pro.

Pri Surface Neo chvíľu zostaneme. Keďže Windows je tak nejak určený pre zariadenia s jednou obrazovkou, tak mať dve obrazovky a na nich prepínať rôzne módy práce bude úlohou pre nový Windows 10x.

Teraz je to už na nás windows vývojároch, či dokážeme pripraviť aplikácie, ktoré budú mať na dvoch obrazovkách zmysel a keďže Windows už nie sú pre Microsoft taká priorita, tak podobná úloha čaká aj na kolegov na Androide.

Nakoniec sa vrátim k Surface Pro X. Už dlhšie hovorím, že ARM v podaní Apple poráža Intel, a že je otázkou času, kedy nové MacBooky dostanú svoje vlastné verzie AX procesorov. Keby som nepotreboval vyvíjať a testovať Win64 aplikácie, tak by som nad Qualcomm s SQ1 čipom tuho rozmýšľal. Takto je Pro X najkrajším Surfacom a ja budem musieť nakoniec zakotviť u Pro 7. Tie s novými 10nm Intel procesormi 10. generácie hádam konečne zvládnu fungovať bez prehrievania sa.

TypeScript 3.7 beta

Nová verzia prináša ECMAScript vlastnosti, ktoré v prehliadačoch ešte nejaký čas neuvidíte. Tým najzaujímavejším sú:

  • Optional Chaining, teda rovnako ako v C# .?, teda ak pred bodkou je null, tak ďalej nepokračuje a vyhnete sa tak NullException chybám
  • Nullish Coallescing, teda namiesto ||, ktorý je false aj pri nulách a false hodnotách nový ?? operátor je false iba pri null alebo undefineed
  • Uncalled Function Checks pre prípad ako voláte funkciu ako property
  • Assertion Functions pre jednoduché asserty
  • a viac

Amazon Web Services vstupuje do .NET Foundation

To, že sa Amazon stáva korporátnym sponzorom .NET foundation, znamená za prvé, že .net core nastúpil na správnu cestu a za druhé, že ak hostujete svoje služby u Amazonu, tak nebudete o .net ekosystém ochudobnený.

.net core 3 od 11. októbra v Azure App Services

Ak ste ale v Azure, tak potom už tento týždeň oficiálne môže .net core 3 aplikácia používať v App Services (bez nutnosti niečo špeciálne nastavovať ako v prieview programe).

mXparser — matematické výrazy v .net alebo java

K tejto knižnici som prišiel celkom náhodne, ale prišla mi dosť užitočná na to, aby nebola opomenutá. Preto, ak budete niekedy potrebovať dynamicky vyhodnocovať matematické výrazy, je tu mXparser. A vyhodnocovať znamená najskôr uviesť vzorce, potom premenné (alebo v ľubovoľnom poradí) a nakoniec urobiť výpočet a dostať späť výsledok.

Linky na záver

Dnes som sa už kreatívne vyčerpal, preto nasleduje len nekomentované info, ako v StackOverflow používajú statickú analýzu kódu cez Roslyn.

A zaujímavý animovaný graf ako vznikali a zanikali sociálne siete počas posledných pätnástich rokov. Prekvapil ma najmä Tumblr, ktorý medzitým (graf končí v roku 2018) stihol takmer zaniknúť.

--

--