Ісландія 2015. Частина 1: Золоте Кільце. Не золоте і не кільце.

Отже, перший повноцінний день нашого перебування в Ісландії мав показати нам відоме “Золоте Кільце” — популярний туристичний маршрут, який здебільшого починається з Рейк’явіка і включає в себе такі зупинки:

  • Національний парк Тінґветлір;
  • Водоспад Ґульфосс;
  • Долина гейзерів Хаукадур;

Наш маршрут на день виглядав наступним чином (забігаючи наперед, скажу, що спланованим він був тільки до точки Gullfoss):

Але для нас, як для людей, які все ж харчуються не тільки красотами і духовною їжею, маршрут почався з супермаркету Bonus, де ми закупились харчами і іншими ніштяками на декілька днів вперед. Bonus — одна з найпопулярніших мереж супермаркетів в Ісландії з досить таки демократичними цінами. Як я вже казав раніше — я багато начитався літературки про Ісландію і десь серед тих розповідей розжився картою всіх супермаркетів Bonus в країні. Зручна річ.

Отже, смерть від голоду нам тепер не загрожувала, тож ми поїхали дивитись на красату. Хоча що там казати — в Ісландії кругом красата :) В будь-який момент часу зупиняєш машину, фоткаєш пейзаж, викладаєш кудась там і всьо — тіки лайки збираєш. Гав.

Перша зупинка — Національний парк Тінґветлір.

Тут, десь в 930 році був створений Алтинг — один з найстаріших парламентів. Але не менш цікаве (а для мене навіть більш) — тут зустрічаються тектонічни плити Америки і Європи, утворючи розломи і каньйони. Тому, якщо ви як і я ще не були в Америці — то це чудова можливість побувати там :) Чисто геологічно. Без віз і паперової роботи, like a boss :D

Каньйони бувають і по 40 метрів вглиб, з такою от прозорою і класною водичкою. Також сюди приїжджають дайвери, щоб пофоткати все знизу :)

А ще ми вирішили заробляти фотошопленням інших людей в красіві місця. Темплейт фото приблизно такий (#швидко #якісно #реалістично #ціни #приємно #дивують #звертайтесь):

Далі ми поїхали на водоспад Bruarfoss — не таке вже і популярне серед туристів місце, і насправді це дуже круто :) Дорога до місця була звичайнісінька, “трек” до нього — гарний, та. А от саме місце було заворожуюче:

А такий вигляд з іншого боку моста:

Далі ми поїхали в долину гейзерів, подивитись як гаряча вода вилітає з землі :)

В цій геотермальній долині багато цікавого і гарного, на різний смак. Від маленьких гейзерят:

До великих гейзерищ (його звати Строккур і він стабільно вистрілює кожні хвилин 5-10):

Нам повезло, бо коли вистрілив Строккур і подув вітер, всі, хто стояв праворуч від нас, раптово прийняли гарячий душ :)

Поруч знаходиться Geysir — власне від нього і пішла назва “гейзер” по всьому світу. Але вистрілює він, дууууууже рідко, хоча висота водяного стовпа може сягати 60 метрів (проти 30–40 в Строккура).

Наступна зупинка — водоспад Ґульфосс. І тут, ти вже потроху починаєш розбиратись в ісландскій мові, походу все, що закінчується на -фосс, то значить водоспад :)

Коли підходиш здалеку, думаєш: “Ну, буде зараз водоспадик, ну ок”. Приходиш на першу оглядову площадку, а там да — Водоспаааадик :)

Його висота 32 метри, має 2 пороги. Кажуть, колись тут хотіли зробити гідроелектростанцію, але одна місцева дівчина погрожувала кинутись у воду в знак протесту, тому ніби і не побудували. Хоча це й скоріш за все лише легенда, але чим більше взнаєш Ісландію, то зовсім не здивуєшся, що це могло б бути правдою. Більшість ісландців вірить в ельфів, тролів (sic!) і перед тим як будувати дорогу, вони консультуються, чи бува не потривожать цих істот, і якщо потрібно, то дорогу роблять непряму, обходячи їх місце проживання.

Взагалі, мені дуже сподобалось те, як ісландці живуть в гармонії з природою. От ніби цивілізація є, а всеодно, вона ненав’язливо співіснує із природою. І це круто. Їдеш по лавовим полям годину часу, кругом ні душі, приїжджаєш на цікаве місце, а там паркінг з будиночком, в якому туалет, вода, світло. Так виглядає, що дійсно магічні істоти допомагають доглядати людям за всім. Чудєса.

Тепер, коли ми побачили Золоте Кільце і день потроху переходив в вечір, можна було задуматись про ночівлю. А задуматись було над чим — в радіусі 200км не було ніодного вільного місця в готелях, хостелах чи Airbnb.

В загальних планах у нас було рухатись навколо Ісландії проти годинникової стрілки, тому від Ґульфосса ми поїхали на південь, паралельно дивлячись, де можна заночувати.

Тут варто зупинитись і поговорити про карти і міста в Ісландії :) Їдемо, значить, Саша за кермом, я з навігатором, кажу: “Саш, тут судячи з карти, місто скоро буде, заправка, магазин, оно готель якийсь, вулиці”. Пролітаємо по трассі повз кілька одиноких будиночків, серед яких заправка з однією колонкою, дивлюсь на навігатор: “Саш, ми короче місто тікишо проїхали :D”. А вулиці, то виявились стежки. Вирішили розвернутись, ніби на карті дорога норм — заїхали в поле :) Дорога грунтова, впринципі їхати нормально. І тут ми зустріли коників:

Вони підбігли, поїли травичку з рук, дали себе погладити і вели себе досить пристойно. Ісландські коні — порода, яка не змішується з іншими вже понад 1000 років. Згідно із законом, прийнятим в 930му, до Ісландії заборонений ввіз будь-яких інших коней. Крім того, будь-який ісландський кінь, що покинув країну для виставки або змагань, не може повернутися. Ісландці — народ з гумором, і оскільки закон ніхто не відміняв —його треба дотримуватись :)

Далі ми все ж вирішили повернутись в то “велике місто”, яке випадково проїхали :) Загалом там виявилось практично безлюдно, а в готелі не виявилось рецепції. ВНЕЗАПНО. Мене, як максимально схожого на місцевого жителя, відправили у розвідку. Біля одного з номерів я побачив машину, чемно постукав. Відкрили перелякані французи.

— привіт, а де тут рецепція?

— а тут її немає, бронюєш онлайн, тобі на пошту код від дверей кидають, а чувак собі десь в Рейк’явіку сидить, а не тут посеред поля

— ага, а дайте пліз номер чувака

Отримавши номер, я подзвонив до менеджера (привіт місцевим сімкам), який дуже вибачався, але все вже було заброньовано і йому дуже незручно було, що так вийшло. Але він пообіцяв (і виконав), що скине смскою номери хостелів в цьому районі, а поки сказав їхати трохи далі, до іншого хостелу.

Поїхали. В тому хостелі теж не особливо було людей, мене зустріла собака, а потім таки вийшла працівниця — старша жіночка. Вона теж дуже сумувала з приводу того, що і в неї не було вільних місць. “Але тут недалеко є ферма, де є 7 вільних місць — три кімнати на двох і одна на одного, тільки немає постільної білизни, а треба свої спальники”. Бінго. Прямо в яблучко. Прямо про нас. Я тут же сказав, що це саме те, про що я мріяв все своє життя і хай дзвонить і бронює в той же момент, а ми летимо туди на надзвуковій. І тут вкотре проявилась гостинність ісландців. В кожному райончику, маленькому, але гордому, є карта. Своя. 200км, але своя :) Жіночка дістала її, показала, де знаходиться ферма, а тоді почала відзначати інші точки на карті: ”Знач так, завтра поїдете сюди, сюди, о, і ще сюди — тут дуже гарно і мало хто про це місце знає. О, і ще на цей водоспад”. Повністю пройшовши інструктаж, я вийшов до нашої команди з хорошими новинами. Поїхали на ферму.

По дорозі ми побачили класний, а головне — інформативний, дорожній знак:

Дещо на цьому знаку — міста, щось — ферми :) Була там і наша — Хагі.

Приїхавши на ферму, а це лиш декілька будиночків, ми зупинились. Саша вийшов з машини, а я побачив, як до нас несеться досить таки нормальний песик. Я вирішив стратегічно не виходити з машини, поки не буде ясно, чи біжить він нас їсти, чи просто знайомитись. Мабуть, це через те, що 2 рази в житті до мене пси бігли не знайомитись :)

А пес зупинився і здивував Сашу тим, що приніс камінь :D Ну норм :) Як виявилось через пару хвилин — там дуже мало дерев і пси не можуть бігати за палками, в силу відсутності останніх, тому вони приносять камінь, щоб ти їм кинув, а він собі побігав. Загалом пси там теж дуже дружелюбні, і замість того, щоб нас з’їсти, він хотів бавитись. ЛЮДИ Ж ПРИЇХАЛИ! :)

Потрібно було ще трохи під’їхати, бо ми зупинились біля будинку сестри хазяйки ферми. А хазяйку звуть Тора (Thora). Вона запропонувала зайти і подивитись на кімнати спершу. Я сказав, що сам факт наявності місця в радіусі двохсот кілометрів, вже каже про те, що кімнати нам подобаються. Вона все ж наполягла і я пішов за нею в будинок. В невеличкій прихожій, вона сказала, що тут вже можна роззутись, і… Я СТАВ НА ТЕПЛУ ПІДЛОГУ. “Ну, впринципі, я можу лягати і тут”, — сказав я :) Кімнати були нормальні, тому ми перенесли речі і поселились. Звісно не забувши покидати собакену камені. А звати його Vinur — Дружок по-нашому. Він не особливо дивився чи ти дійсно кинув камінь, але летів в траву з не меншим ентузіазмом :)

Ця ферма і її хазяйка зіграли в нашій подорожі дуже важливу роль. Я б навіть сказав — доленосну :) Але про це — в наступній частині, яка буде повністю присв’ячена Фермі і її мешканцям.