20 yıl önce dijital pazarlama diye bir kavramdan bahsedilseydi, muhtemelen uzaylı gözüyle bakarlardı. Fakat dünyada sessiz bir devrim gerçekleşti ve insanların tüm alışkanlıklarını topyekün değiştirecek bir olaya imza atıldı.

Seneler geçtikce bu insanların hayatlarına yavaş yavaş girdi ve artık dünyada milyarlarca insan bu döngünün bir parçası oldu. İş hayatı da bu gelişmeleri yakından takip ederek kendilerine kar getirecek uygun pozisyonu almaya çalıştı. Bazıları başarılı oldu bazıları başarısız derken günümüz dünyasına kadar geldik. Şuan bakıldığında her şeyin dijitalleştiğine şahit olmaktayız. Hatta devletlerin bile artık bu duruma adapte olmaya çalıştıklarını görüyor ve tanıklık ediyoruz. Şirketler için satış önemlidir fakat satışın önemi de pazarlamadan geçmektedir. Eski alışkanlıklarla yapılan pazarlama yani geleneksel pazarlama artık insanlarda bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca harcanan paraların fazlalığı da yanında cabası. Bu da firmaların istediği hedeflerden uzaklaşmasına sebep oluyor. İnsanlar artık dijitalleşen dünyanın bir parçası ve en büyük aktörü haline geldi. Madem bu kadar önemli bir konuma sahip, peki pazarlama dünyası bu treni kaçırdı mı? Cevap tabiki hayır.

Dijital pazarlama ile bu dünyanın kapılarını aralayıp, firmaların kendilerini gösterebilecekleri alanlar yaratıldı. Baktığımız zaman yeni start-up’ların başarıları hep dijital pazarlama sayesinde oluyor. Dijital pazarlama örnekleri dedik, peki bunu biraz daha altını dolduralım. Uber diye ABD’de ortaya çıkan bir start-up firması insanların hayatlarını kolaylaştıracak bir uygulamaya imzasını attı. Uygulama çok iyi fakat bilinmiyordu. Melek yatırımcı adı verilen yatırımcılardan aldıkları paranın neredeyse yarısından fazlasını Uber dijital pazarlamaya ayırdı ve ABD’de büyük yankı uyandırdı. Bu sayede kulaktan kulağa yayılan uygulama zaman geçtikce en popüler uygulamaların arasına girerek büyük bir başarı grafiği yakaladı. Bu bir tesadüf müydü peki? Tabiki de hayır. Dijital pazarlamanın gücü eğer doğru bir şekilde kullanırsa bu kadar efektif olabiliyor. Üstüne üstlük tüm dünyada ses getirebileceğiniz kampanyalara da imza atabilmenize olanak sağlıyor. İnternette biraz araştırırsanız göreceksiniz ki iş dünyası bir çok dijital pazarlama başarıları mevcut. Burada önemli kılan ayrıntı dijital pazarlamayı nasıl ve kimlerle yaptığın. Dijital pazarlama uzmanı da burada sazı eline alıp bir orkestra şefi gibi yönlendirmeleri yapıp ortaya muhteşem bir eser çıkarıyor. Dijitalleşen dünya dedik de aslında dünya halen daha tam anlamıyla dijitalleşmiş de değil. Gelecek dünyasında alışveriş alışkanlıklarının değişeceğini, evlerin akıllanıp dijitalleştiğini, arabaların yani günlük hayatın dijitalleştiğine şahitlik edeceğiz. Bu da dijital pazarlamanın önemini her geçen gün arttırmasına sebep olmakta. Teknolojinin en yakın arkadaşı olan dijital pazarlamayı ciddiye alan firmalar soslu makarnayı yerken, dijital pazarlamayı hafife alan firmalar ise sossuz kupkuru makarnayı yemeye çalışmakla uğraşıp duracaklar.

Dünyada son 20 yılda başarılı olan firmalara bakıldığı zaman tekno firmalarını göreceksiniz. Bu firmalar da yüksek satış potansiyellerini dijital pazarlamaya borçlu olduklarına tanıklık edeceksiniz.

The post Dijital Pazarlama ile Değişen Dünya appeared first on .

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.