Google’ın geliştirdiği yapay zeka yazılımı AlphaGo, çin asıllı oyun Go’nun Avrupa şampiyonu Fan Hui ile karşı karşıya geldi.

AlphaGo adlı yapay zeka yazılımı; Google’ın iki sene önce satın aldığı yapay zeka yazılımı geliştiren DeepMind firmasının bir ürünü olarak karşımızda. Yazılımı geliştiren ekip, iki sene boyunca sıkı çalışarak AlphaGo’yu muazzam bir seviyeye getirmiş ve yaptıkları her testte başarılı sonuç elde etmişler. Hal böyleyken çin asıllı strateji oyunu olan Go’nun şampiyonuyla bir karşılaşma düzenlemek kaçınılmaz olmuş.

Go

Avrupa Go oyunu şampiyonu Fan Hui ile karşı karşıya gelen yapay zeka yazılımı AlphaGo, oynanan beş maçın beşini de kazanarak başarısını kanıtlamış. Geliştirilen yazılımın insan gibi oynadığını açıklayan Fan Hui, “şayet bilgisayara karşı oynadığımı bilmeseydim, karşımda profesyonel bir insan olduğunu düşünürdüm” diye açıklama yapmaktan da kaçınmamış.

Diğer bilgisayar yazılımları ile yaptığı maçların yüzde 99,8’ini kazanan AlphaGo’nun, henüz dünya şampiyonu bir sporcu ile karşılaşmadığını, fakat mart ayında Go’nun dünya şampiyonu Lee Sedol ile bir maç planlandığını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bakalım gelişen yazılımlar ve yapay zeka yazılımları, ilerleyen zamanlarda hayatlarımıza neler katacak.

The post Google AlphaGo vs Fan Hui appeared first on .