Psychologia Wedyjska Jiva

Psychologia, która łączy teorię pochodzącą ze świętych pism hinduskich oraz praktyczne techniki współczesnej psychoterapii.

Autorzy: Satyanarayana Dasa Babaji, Joshika Devi Dasi
Źródło: https://www.jiva.org/psychology

“Duchowość oznacza stawanie się uważnym na istotę duchową, na świadomość lub na Najwyższą Osobę, Boga. Cała reszta związana jest z materią, a wiedzę, która dotyczy materii, Upaniszady nazywają niższą, ponieważ nie jest ona zdolna podnieść człowieka na duchu. Nie zmienia jego charakteru i nie porządkuje w nim pragnień, gniewu, pożądania, chciwości, obłudy, depresji, strachu, niepokoju czy stresu.
Człowiek mający dostęp do wiedzy jedynie na temat materii, idzie przez życie jakby po omacku. Wiedza duchowa jest natomiast tą, która wznosi świadomość człowieka ponad materię. Jest on wtedy w stanie dostrzec to, kim jest. Dopóki tego nie wie, pozostaje mu cierpienie, a jedyne co się w jego życiu zmienia, to rodzaj cierpienia — i czasami tę zmianę w swoim życiu nazywa szczęściem.”

Psychologia Wedyjska Jiva (czyt. Dżiwa) opracowana została przez Satyanarayana Dasa Babajiego. Łączy ona teorię pochodzącą ze świętych pism hinduskich oraz praktyczne techniki psychoterapeutyczne przygotowane przez Joshikę Devi Dasi (Jessica Richmond).

Celem Psychologii Wedyjskiej jest pomoc ludziom w zrozumieniu, opanowaniu i przekroczeniu umysłu (jego transcendencji) po to, aby mogli doświadczać prawdziwego szczęścia i bezwarunkowej miłości.

Zrozumienie umysłu jest tym istotniejsze dla duchownych. Jeśli chcą oni osiągnąć sukces w swoim przedsięwzięciu, to muszą zdawać sobie sprawę z tego jak funkcjonuje umysł. Osoba szczerze praktykująca, niezależnie od ścieżki, którą obrała, stara się w jakiś sposób wpłynąć na swój umysł lub na swoją świadomość. Ważne zatem, aby wiedziała, co robi i odpowiedziała sobie na następujące pytania:

  • Jaka jest charakterystyka umysłu?
  • Jakie są jego funkcje?
  • W jaki sposób umysł powiązany jest z intelektem, ego, i zmysłami?
  • Jak umysł radzi sobie z wrażeniami zmysłowymi?
  • W jaki sposób na umysł oddziałuje jego środowisko?

Czasami znajomość teorii nie jest problemem, jednak ciężko jest w efektywny sposób zastosować ją do własnego umysłu. Wymaga to ogromnej praktyki i dyscypliny oraz kierownictwa duchowego, by obserwować własny umysł i umiejętnie nim zarządzać czy oczyścić z negatywnych schematów myślenia. Bo jeśli nie będziemy w stanie tego dokonać, to jak dostrzeżemy nasze prawdziwe, wolne od umysłowych uwarunkowań “ja”?

Wedy i współczesna psychologia

Psychologia Wedyjska Jiva opiera się na czterdziestoletnim studium doktora Satyanarayana Dasy Babadżiego, dotyczącego znaczenia pism i nauk Wedyjskich. W jego przekonaniu literatura ta przekazuje wiedzę o ludzkim umyśle i ludzkiej tożsamości w sposób najgłębszy.

Psychologia Wedyjska Jiva łączy prawdy wspólne ludziom oświeconym z praktyczną wiedzą współczesnej psychoterapii, a także technikami systemów Jogi i Ajurwedy.

Metoda ta służy zwiększeniu świadomości siebie. Stosowana, rozwija sztukę samoobserwacji i introspekcji, mając za swoje fundamenty pisma święte. Zaprasza do podróży w kierunku prawdy na temat własnej tożsamości.

Psychologia oferuje nam strategie sprzyjające zachowaniu spokoju i unikaniu impulsywnego angażowania się w kapryśne i przekonywujące gusta umysłu –jego pragnienia, bolączki i przyjemności. Uczy nas, jak umysł może być naszym przyjacielem czy wrogiem, w zależności od tego czy znamy swój umysł. Uczy nas także kontroli nad nim.

Nieopanowany umysł jest źródłem wielu chorób cywilizacyjnych, których przyczyn zbyt często, i błędnie, szuka się w okolicznościach zewnętrznych.

Psychologia Wedyjska Jiva podchodzi opisu umysłu jak do opisu samochodu, przedstawia jak działają jego części i jak go prowadzić. Wiedza ta pozwoli człowiekowi nabrać do niego dystansu, co z kolei pozwoli umysł opanować i uwolnić się od jego uwarunkowań. Stamtąd już krok do poczucia wolności i spokoju.

Konsultacje

Babadżi i Joshika (jego uczennica) stosowali wypracowaną przez siebie metodę z klientami Joshiki. Byli świadkami wielu sukcesów. Zdecydowali się więc na to, aby dostarczyć swoją wiedzę większej publiczności: duchownym, joginom, a także każdemu kto chciałby nauczyć się stosować owe połączenie starożytnej teorii i praktycznych narzędzi.

Aby czytelnicy mogli lepiej zapoznać się z tą metodą, zamieszczone będą tutaj pytania od czytelników i odpowiedzi od Joshiki i Babadżiego, które pomogą zastosować ją w codziennym życiu.

Pytanie

Czy wasza metoda wymaga od pacjenta przyjęcia metafizycznego poglądu na rzeczywistość, w którym świadomość rozłączna jest od materii (w tym umysłu) i generuje doświadczenie prawdziwego “ja”?

W tradycyjnym systemie Jogi jak również w bhakti, oddzielenie od umysłu miało miejsce automatycznie po tym, gdy ktoś przyjął za prawdę owy pogląd na rzeczywistość, a następnie wykonywał sadhanę (praktykę duchową), medytował lub pracował w duchu oddania swojemu guru.

Czy jest to metoda wsparcia dla waszych pacjentów, czy zwyczajnie staracie się angażować ludzi w pewną praktykę duchową, która wymaga od nich przyjęcia nowego poglądu na świat i dołączeniu do jakiejś sekty?

Chodzi mi o to, czy Psychologię Wedyjską rzeczywiście da się zastosować w sensie klinicznym, bez (i tutaj z braku lepszego słowa) tak zwanej “konwersji” osoby szukającej pomocy?

Odpowiedź

Zarówno szkoła Jogi jak i bhakti twierdzą, że źródłową przyczyną cierpienia jest ignorancja, avidya, prawdziwego ja. Sesji terapeutyczna odbywa się więc równolegle z edukowaniem pacjenta o jego umyśle i o prawdziwym ja. Bez tej edukacji pomyślna terapia nie jest możliwa.

W tradycyjnych systemach indyjskich studenci uczyli się w zacisznych, spokojnych miejscach, z dala od zgiełku materialnych spraw. Mogli skupić się wtedy wyłącznie na rozwoju duchowym. Ich nauczyciel mógł do woli obserwować jak myślą, jak reagują i jak zachowują się jego uczniowie w różnych sytuacjach. Studenci żyli wtedy z nauczycielami i służyli im przez wiele lat, zanim nauczyciele odkryliby przed nimi tajniki głębokich nauk, takich jak wiedza pochodząca z Upaniszad. Dawało to nauczycielowi możliwość pracowania z umysłami swoich uczniów, aby upewnić się, czy są one przejrzyste i gotowe na otrzymanie świętych nauk we właściwym czasie.

Współcześnie, możliwość przebywania z guru przez wiele lat i w tak wielu sytuacjach zdarza się niezwykle rzadko. Co więcej, uczeń żyje zazwyczaj w zgiełku materialnych spraw, co dodatkowo zaburza jego umysł. Dlatego umysł potrzebuje współczesnych sposobów, aby nim tym umysłem zarządzać. To, co w Twoim pytaniu zostało nazwane “konwersją”, my nazywamy edukacją o rzeczywistości.

Psychologia Wedyjska Jiva czerpie garściami z Wed, używając do tego praktycznych technik, skoncentrowanych na zastosowaniu inteligencji (buddhi) do uczenia się o sobie samym i rozwijania umiejętności introspekcji. Techniki te budują samoświadomość, przez co pomagają w skutecznym opanowaniu umysłu i emocji, który w innym razie ucieka się do nieświadomych reakcji.

Wiele osób studiuje psychologię Wedyjską i wie czym jest ego (ahankara) czy wspomnienia (samskara) i są wręcz akademicko przygotowanymi. Z łatwością zdaliby egzamin dotyczący budowy umysłu. Niemniej jednak, mogą oni nie mieć doświadczenia bycia świadomym i opanowania własnego umysłu i emocji. Mogą być w tym podobni do kardiologa z wielkim brzuchem, który pali paczkę papierosów dziennie, dającego rady swoim pacjentom, że muszą schudnąć i rzucić palenie.

Jedna rzecz to wiedzieć, druga to naprawdę to zrobić.

Stosowanie wiedzy teoretycznej leży u podstaw Psychologii Wedyjskiej Jiva. Bez tego bardzo trudno jest przekroczyć uwarunkowania umysłu, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Bez uczenia się o tym jak zarządzać umysłem, ludzie krzywdzą siebie nawzajem za sprawą swoich nieświadomych reakcji. Niektórzy ignorują i tłumią swoje emocje, a następnie borykają się z pożądaniem, strachem, chciwością, lękami, zazdrością, gniewem, uzależnieniami czy depresją. Jest też wiele osób, które medytują codziennie i to od lat, ale wciąż cierpią z powodu emocjonalnego braku równowagi.

Dostrzegamy też jak tego rodzaju problemy wewnątrz organizacji duchowych. Ludzie medytują, intonują pieśni, każdego dnia angażując się w praktykę oddania — jednak wciąż rywalizują o władzę zamiast współpracować w harmonii jednego serca. Psychologia Wedyjska Jiva pomaga im jaśniej zobaczyć jak funkcjonuje ich umysł, aby mogli uzyskać nad nim kontrolę i być prawdziwie kochającymi, wyrozumiałymi i akceptującymi osobami, których witają to, co spotkają na swojej drodze.

Jeśli masz pytanie w sprawach osobistych lub relacyjnych i chciałbyś / chciałabyś, aby Babaji i Joshika na nie odpowiedzieli, wyślij email w języku angielskim pod adres joshika@jiva.org.