Hogyan válassz longboard lapot? — 1. rész

Wakeshoptours
Longboard kezdőknek
5 min readOct 9, 2017

Jelenleg már olyan sokféle longboard lap létezik a piacon, hogy nem csoda a legtöbben tanácstalanok vagyunk az első longboard lap megvásárlása előtt.

Ebben a sorozatban ezen szeretnénk segíteni, és bemutatni, hogy mit érdemes tudni a longboard lapokról. Főleg ezeket a témákat fogjuk körüljárni.
- Alapvető tudnivalók a lapokról
- Milyen longboard lap formák, és kialakítások léteznek?
- Mit kell tudni a konkávokról, milyen fajtái vannak?
- Milyen anyagból készülnek longboard deszkák?

Alapvető tulajdonságok

Egy deszka hosszúságát általában inch-ben szokták megadni (1 inch: 2.54cm, 1m: 39,3 inch). 30 inch alatt kimondottan rövidnek nevezhető a lap, míg 40 inch feletti lapok már egy igazi óriások. Ezen belül a hasznos állófelület általában a két tengely közötti és feletti rész. Természetesen nem csak ide lehet állni a deszkákon, de freeride / dh stílusban leginkább ezt a területet használjuk. A kicktail a hátsó tengelyek mögötti rész, míg a nose az első tengelyek előtti rész. Ezeket lehet pattintásra, trükközésre használni. A tengelytávolság jelenti az első és hátsó csavar furatok közötti részt. Hosszabb tengelytávú deszkák stabilabbak nagy sebességnél, de cserébe kevésbé fordulékonyak. Míg rövid tengelytáv esetén egy fordulékony, de kevésbé stabil deszkát kapunk

A hosszabb tengelytáv stabilabb nagy sebességnél, de kevésbé fordulékony

Legnépszerűbb longboard fomák

Különböző longboard stílusok, különböző longboard formákat szültek.

Pintail

Surf deszkára hasonlító formája nem a véletlen műve. Fordulékony függővel felszerelve hozzák a surf életérzést. Ezek a lapok hosszú egyenesekben, enyhe lejtőkre passzolnak a legjobban. Általában lapos az állófelületük, így kényelmesen lehet pusholni és carvolni. Csak semmi vadulás, inkább chill-es szörfözés.

Bustin Pintail Bamboo 36' — http://wakeshop.hu/hu/node/10092

Single kick

Mostanában a legelterjedtebb topmount freeride deszka forma. Ezek a lapok a végén található tailnek köszönhetően egy elég sokrétűen felhasználhatóak. Városban és a hegyen egyeránt megállják a helyük. Gyakoriak rajta a különböző hajlítások, konkávok (ezekről később), hogy a hegyen, slide-ok közben jobban tartsák a lábat.

Loaded Tesseract Cantellated 36' — http://wakeshop.hu/en/loaded-tesseract-cantellated-36-only-deck-longboard-4888

Double kick

A hagyományos gördeszka formáját követi, de annál általában hosszabb és szélesebb. Nem csak városban, skate parkban trükközni, de kisebb hegyeken is nagyszerű móka lehet ilyenekkel slide-olgatni.

Rayne Catalyst 32'— http://wakeshop.hu/en/rayne-catalyst-monkey-325-only-deck-longboard-7343

No kick

Kifejezetten DH-ra való topmount lapok. Ezeken a lapokon a függők teljesen a lap két végében helyezkednek el, így a deszka stabilabb lesz nagy sebességnél is. Egy kis megszokást igényel a tail hiánya, de a nagyobb hegyeken, DH-zni úgysem kell tail.

Landyachtz Mini Wolfshark 32.5' — http://wakeshop.hu/hu/node/10308

Cut-out

Ezeknek a lapoknak kivágták a kerekek feletti részét. Így akár extrém nagy kerekek esetén is elkerülhető a wheelbite. Ez a kivágás a függő drop-through elhelyezését (erről is picit később) is lehetővé teszi. Az ilyen formájú lapokat a deszka további jellemzőitől függően (flex, konkáv, stb) használják hosszú távú pushra, dance-re, freestyle-ra, sőt még freeride / DH-ra is.

Loaded Tan-Tien 39' — http://wakeshop.hu/hu/node/10243

Függő elhelyezkedése, különböző kialakítások

A függők elhelyezésének is számtalan módja van a különböző deszkákon, és ez nagyban befolyásolja a deszka viselkedését.

Topmount

Ez a legelterjedtebb elrendezés, amikor a függő a lap alsó felére illeszkedik. A topmount elrendezésben van a legtávolabb a lap (magasan)a talajtól , ezek a lapok kanyarodnak a legjobban, de cserébe kevésbé stabilabbak, mint a drop through lapok. Topmount lapok esetén gyakran találunk bemarást a kerekek felett, hogy nagyobb kerekek esetén se legyen wheelbite (amikor kanyarodás közben beleér a kerék a lapba).

Drop through

Drop through lapoknál a függők helyén kivágás van, aminek köszönhetően a függőt át lehet bújtatni a lapon, így a lap felső oldalához van hozzárögzítve a basplate. Ennek köszönhetően a deszka súlypontja extrém alacsonyra kerül, így nagy sebességnél is stabil lesz, illetve könnyen lehet pusholni. A drop through lapoknál minden esetben kivágás van a kerekek felett (cut out forma)

Drop

Drop lapok esetén a hasznos állófelület meg van süllyesztve a függőkhöz képest, így a drop through-hoz hasonlóan a súlypont alacsonyabbra kerül, stabil lesz a deszka nagy sebességnél. Ennél a kialakításnál általában cut-out a lap. Topmount deszkák esetében is van drop-os kialakítás, bár akkor általában kisebb a drop (süllyesztés).

Flush mount

A lap alsó részén a függők süllyesztve helyezkednek el. Ezt úgy érik el, hogy egy részt CNC maróval kivágnak a lapból, így az ott vékonyabb lesz, ezáltal a súlypont is alacsonyabbra kerülhet. Topmount drop lapoknál sokszor használják ezt a technikát arra is, hogy a drop-ból adódó szögváltozást (ezáltal a megváltozott függő szöget) kiküszöböljék.

Drop through flush mount
Ugyanaz mint a flush mount, csak most drop through verzióban. A deszka felső részéből van kiesztergálva akkora réteg, hogy így a függő teteje a lap tetejével kerül egy síkba.

A következő részben még többet megtudhatsz a következő témákról:

  • Mik azok a konkávok? Miért fontosak, és milyen különböző konkávok vannak?
  • Milyen anyagból készülnek a lapok? Melyik anyag, miért jó?
  • Egyéb tulajdonságok (flex, wheel flares, camber, rocker, stb)

Wakeshoptours Youtube csatornáján még több trükkről, slide-ról találhatsz videókat:

Ha szeretnéd felfedezni Magyarország legjobb longboardos lejtőit, akkor klikk ide:

Ha pedig szeretnél megtudni mindent a lognboard kerekekről, akkor ide:

Köszi a figyelmet! Még jövőnk hasonló anyagokkal a jövőben is, megéri minket követni:

https://www.facebook.com/Longboarder-Hungary-266788663354382/

--

--