Vannak Magyarországon is jó longboardos helyek!

Wakeshoptours
Longboard Magyarország
5 min readSep 12, 2017

Nem mondhatjuk, hogy a hatalmas hegyek országa lennénk. De azért nem is olyan reménytelen a helyzet. Elég sokat utazgattunk keresztbe-kasul az országban, nézegettük órákon keresztül a google maps-et, és kaptunk jó tippeket helyi arcoktól. Ennek köszönhetően találtunk számtalan olyan lejtőt, amiért megéri akár 1–2 órát is autózni. Ezeket foglaltuk össze egy térképre:

Már 17 ilyen spotot tettünk fel a Magyarország longboard térképére. Mindegyik spot elhelyezkedését pontosan megjelöltünk, és egy rövid leírást és videót is találhatsz mindegyik mellett. A spotok mellett színekkel jelöltük a nehézségi fokozatokat (kék-zöld-sárga-piros sorrendben, könnyebbtől a nehezebbig).

A 17 spotból szeretnénk kiemelni néhányat a kedvenc-kedvenc spotjaink közül.

Tabán

Egy viszonylag új hely, de gyorsan nagy népszerűségre tett szert Budapest longboardos közösségében. Jól megközelíthető, a Kereszt utcánál, az Erzsébet híd budai lába felett, a Tabán hegy oldalában található.

Van egy lazább, lankásabb fenti rész, és egy meredekebb alsó rész. A kettőt egy éles balos kanyar választja el egymástól. A fenti részen egészen nyugodtan lehet gyakorolgatni a stand-up slideokat, míg az alsó részen már el lehet érni nagyobb sebességet a kesztyűs slideokhoz is, illetve gyorsabb stand-upokhoz ideális.

Az aszfalt első osztályú, nagyon szépen, kiszámíthatóan csúszik, és a puhább kerekek még csíkot is tudnak hagyni rajta.

A helyre hétköznap délután, inkább fél 7 után érdemes kimenni (és általában van is ott mindig valaki). Addig elég forgalmas az utca, sokan erre mennek haza munka után, plusz itt van egy fitness terem is, ahova sokan érkeznek kocsival. Világítás van, bár elég gyér. De azért lehet sötétedés után is csapatni.

KFKI

Az egyik ős spot a Budai hegyekben. Már a nagy öregek (Csuti, Juhász Ádám, Kiss Norbi) is itt tolták és gyakorolták a slideokat. Idén újra a fénykorát éli a hely, és majdnem minden hétvégén elég komoly session-ök vannak itt.

A spothoz közvetlenül a Moszkva térről megy busz és a nevét a közeli Központi Fizikai Kutató Intézet rövidítéséről kapta. Hétköznap délután picit forgalmas (és néha ki is jönnek az intézetből a biztonsági őrök), de hétvégén elviselhető a forgalom.

A spot egy kb 600–700m hosszú lejtő, benne egy nagyon enyhe jobb kanyarral. Végig meg lehet ereszteni, gyakorolgatni a sebességet, és az alján dobni egy nagy kesztyűs slide-ot. Vagy akár folyamatosan kontrolálva a sebességet, stand-up slideokkal is szépen le lehet jönni. Nem olyan meredek a lejtő, és padka sincs a szélén így tényleg egy ideális hely kezdőknek.

Az aszfalt egy picit tapadósabb, így jól csúszó kerekeket ajánlunk.

Abasár

Ezt a spotot idén ajánlotta a Gyöngyösi longboard crew a figyelmünkbe és azonnal az egyik kedvenc helyünk lett. Az abasári szőlősbe felvezető, keskeny, kanyargós, elhagyatott út az egyik legjobb technikás DH, és freeride terep.

Körülbelül 1.5 km hosszú út 3 szakaszra bontható. A tetején 1 hosszabb rövidebb egyenest követ egy balos visszafordító kanyar, és egy rövidebb egyenes után egy jobbos visszafordító. Itt jól rá lehet hangolódni az amúgy extrém csúszós aszfaltra, és össze lehet gyűjteni a kellő magabiztosságot a gyors középső részhez.

A középső rész igazából egy hosszú egyenes, amit egy két balos ív tör meg. Itt már fel lehet gyorsulni egész szép sebességre. Az egyenes végén egy nagy balos van. A kanyar előtt érdemes egy pici pre-driftet az ellenkező irányba tolni, és így a kanyart közvetlenül megelőző slide-ot már jobban ki lehet számolni, pontosabban be lehet venni a kanyart.

Az alsó rész pedig folyamatos jobbra-ballra kanyarkombinációk, amelyekben még beton csatornafedelek is izgalmassá teszik a száguldást.

Elég sokszor poros, köves az aszfalt, ezért egy seprű legyen nálatok, ha ide jöttök. Illetve szüret ideje alatt (késő aug — okt vége) ajánlott kerülni a helyet.

Nézzétek meg teljes egészében a lejtőt (raw-run):

Velem

A leghosszabb itthoni lejtő, ami a nyugati határnál, Kőszeg mellett található. Az út felvezet az Irottkőhöz, ami egy kedvelt turista célpont, így túrázó csoportokra, forgalomra kell számítani.

6km sima aszfalt, számtalan kanyar (gyors tapadós és éles visszafordító ugyanúgy), és a lejtő aljára garantáltan remegő lábak. Ide már nem csak komolyabb technikai tudás, hanem combizmok is kellenek. A jó hosszan tuck-olható részeken össze lehet szedni komolyabb sebességet, míg a kanyarok előtt szépeket lehet slide-olni.

Tényleg csak haladóbbaknak ajánljuk és nem csak a hossza miatt. Sok beláthatatlan kanyart csak úgy szabad megközelíteni, hogy abszolút biztos vagy abban, hogy bármelyik pillanatban meg tudsz állni. De ha már megvan a kellő tudásod, akkor Magyarországon egyedülálló módon, nagyon hosszan tudod csapatni lefelé.

Gyöngyössólymos, Bánya

Garantáltan 2018 egyik legnépszerűbb helye lesz a bánya. Ez egy FORGALOMTÓL ELZÁRT ÚT, amit csak hétköznap használnak a tehergépkocsik. Így csak hétvégén szabad ide jönni!!!

Az út majdnem 1 km hosszú, széles, nagyon csúszós aszfalttal. A lejtő tetején van egy lankás, bemelegítő rész. Itt apró csúszásokkal rá lehet érezni az aszfaltra. Ezt követi egy meredekebb szakasz, ahol már elég szépeket lehet csúszni főleg stand-up slide-okkal.

A lejtő legizgalmasabb pontja a nagy balos kanyar. Te döntöd el, hogy egy hatalmasat beleslide-olsz a közepébe, vagy végig betapadod. Mindkét esetben elég jó élményben lesz részed.
Az alsó részen már picit rosszabb minőségű, sokszor kavicsos az aszfalt. Így ezt a rész sokszor már nem is guruljuk és inkább csak a fenti szakaszra fókuszálunk.

Érdemes ide nagyobb, tapadósabb kereket hozni, mert még ezek is meg fognak szépen csúszni az aszfalton. Sőt, nagyobb sebességnél hálás leszel a nagyobb felület nyújtotta, stabilabb csúszásért.

Velence

Az igazi classic spot. Nagyon sok hétvégét töltöttünk itt, nagyon sok kereket elfogyasztottunk itt. Ideális spot kezdő és közép-haladó longboardosoknak.

3 nagy része van a lejtőnek. A felső lankásabb részen, ami igazából egy egyenes, mintha egy picit jobban tapadnának a kerekek, így egy pici megszokást igényel. A középső rész két nagy bal kanyarból és két egyenes szakaszból áll. Itt nagyon jól lehet folyamatosan tolni a stand-up slideokat, így tökéletesítve a technikát. De akár meg is engedheted egyben, és a parkoló mellett egy hatalmasat slide-olni (itt szoktak egyébként a slide versenyek lenni). A legalsó rész opcionális. Be lehet még kanyarodni jobbra, a mellékutcába és ott még egy balos kanyarba beslide-olni. Ez a rész igazán izgalmas tud lenni, mert itt megint változik egy picit az aszfalt minősége és még össze is szűkül az út.

Marlók Gábor raw run:

Veszprém-Almádi

Vannak napok, amikor nincs szükség vadulásra, hatalmas slideokra és csak kellemeset akar az ember gurulni, élvezni a természetet. Erre való a Veszprém — Almádi legurulás, ami több mint 10km tükörsima bicikliút, és persze egy kocsma útközben.

Ezt ki kell próbálni. A “The Ride Crew” minden évben szervez ide nagy, közös gurulásokat. Érdemes ellátogatni egy eseményre.

Ha tudsz olyan spotot, aminek a térképen lenne a helye, akkor csak dobj ránk egy üzenetet a Facebook-on: https://www.facebook.com/Longboarder-Hungary-266788663354382/

Longboard kerekekkel foglalkozó cikkünk hasznos tanácsokat tud adni a kerekek kiválasztásához: https://medium.com/@wakeshoptours/minden-amit-a-longboard-kerekekr%C5%91l-tudni-kell-3fade3c85723

Kövess minket Youtube-on, Facebook-on és Instagram-on.

--

--