0 dakikalık okuma

Amerika Hükümeti, Rus güvenlik yazılımı Kaspersky’ı sistemlerinden kaldırmak için çalışmalara başladı.

Amerika Hükümeti, Rus istihbarat servisi ve Moskova merkezli Kaspersky arasındaki bağlardan şüphelendiğini ve işbirliği içinde olduklarını düşünerek, ABD senatosunda bu hafta yapılacak oylama beklenmeden Kaspersky İnternet Güvenlik yazılımlarını kaldırmaya başladı.

Amerika’nın bu tutumuna karşılık ise Kaspersky şirketi birçok kez Rus istihbarat servisiyle olan ilişkisini reddetti. Ama Kaspersky’ın bu sözleri yine de Amerika satıcılarını kaybetmesine engel olmadı.

Kaspersky, Dünya’da 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip internet güvenliği ve anti virüs yazılım şirketi olmasına rağmen Amerika’da büyük bir pazara hiçbir zaman erişememiştir. Elbette bunun sebebi Sovyetler Birliği ile Amerika arasında yaşanan Soğuk Savaş dönemine dayandırılabilir.

Eugene Kaspersky — Kaspersky Kurucusu — 1997

Bakanlık yaptığı açıklamada; Rus Hükümeti’nin Kaspersky ile işbirliği içerisinde olmasa bile, Kaspersky ürünlerinin, federal bilgi ve bilgi sistemlerinden sağladığı erişimden faydalanma riskinin Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenliğini ilgilendirdiğini belirtti.

Kaspersky Suçlamaları Kabul Etmiyor

Kaspersky yetkilileri yaptıkları açıklamada suçlamaların asılsız olduğunu ve hiçbir bilginin paylaşılmadığını kanıtlamaya çalışacaklarını söyleseler bile; 2 ay önce haber sitesi Bloomberg, FSB Rus istihbarat servisinin talep ettiği gizli bir siber güvenlik projesinin ana hatlarını çizenlerin Eugene Kaspersky ve üst düzey Kaspersky personelleri olduğunu, aralarındaki e-postaları gördüğünü bildirmişti.

Temmuz ayında Amerika hükümetinin Genel Hizmetler İdaresi Kaspersky şirketini onaylanan satıcılar listesinden kaldırmıştı.

Kısacası bir süredir devam eden bu olayları Amerika Hükümeti güvenliğini sağlamak amacıyla, Rusya merkezli bir güvenlik yazılım firması olan Kaspersky’ı tamamen sistemlerinden kaldırarak çözmeye çalışıyor.

Kaspersky 400 milyonun üzerinde kullanıcısı olan bir güvenlik yazılımı olarak bu suçlamaların asılsız olduğunu kanıtlamak zorundadır. Aksi halde Dünya’nın başka ülkelerinde de kullanıldığı düşünüldüğünde bir çok müşterisini kaybedebilir.