0 dakikalık okuma

İyi bir blog sitesi internetteki varlığımızı güçlendirmek için en büyük etkenlerden ama tabi ki kurallarına göre yapmamız daha doğru olacaktır. Ben, hem kendim için hem de başkalarına faydalı olması açısından birçok yerli ve yabancı bloggerın neler yaptıklarını, nasıl iyi noktaya geldiklerini hem onların paylaşımlarını okuyarak hem de kendi çıkardığım sonuçlardan iyi bir blog sitesi için yapılması gerekenleri anlatmaya çalışacağım.

1 — İlgi Alanınızı Keşfedin

Oluşturduğunuz blog ne ile ilgiliyse mutlaka ondan zevk almalısınız. İlgi alanınızla alakası olmayan içerikler üretmekten bir süre sonra bıkarsınız ve düzenli içerik üretemezsiniz. Bunun için kendi ilgi alanınızı doğru keşfedin. Ben teknolojiyle ilgili araştırmalar yapmayı seviyorum, sosyal medyada neler olup bittiğini araştırmaktan keyif alıyorum ve bunlarla ilgili içerik üretmek istiyorum diyorsanız bu konulara yönelin. Film izlemekten ve bunları kendinizce yorumlamaktan hoşlanıyorsanız ve günlük veya haftalık film izleyerek bu tarz içerikler üretmek istiyorsanız bu şekilde yolunuzu belirleyin. Kısacası blogunuz için üreteceğiniz içerikler ilk önce sizin hoşunuza gitsin yazacağınız konuyu araştırmaktan ve bununla ilgili içerikler üretmekten keyif alın.

2 — Bir Stratejiniz Olsun

İlgi alanınızla ilgili araştırmalar yaparak içerik üretmeye başladınız. Peki bu blogun size ne kazandırmasını hedefliyorsunuz, günde kaç içerik üretebilirsiniz, blogunuzdan para kazanmak mı istiyorsunuz ? Gibi soruları cevaplandırmanız gerekir. Blogunuzdan ilk günden para kazanmanız imkansız bunun için belli bir eşiği atlamanız gerekir ama amacınız bu ise başlangıçtan itibaren para kazandırmaya yönelik çalışmalısınız. Planınız olmalı, bu plan günlük ya da haftalık olmalı yani örnek vermem gerekirse; haftalık 5 içerik 14.00–18.00 saatleri arasında paylaşacağım veya günlük 2 içerik 15.00 ve 19.00'da paylaşacağım gibi. Ne kadar çok içerik paylaşırsanız o kadar hızlı ilerlersiniz. Sosyal medya paylaşımlarınızı da yine aynı şekilde paylaşın. Planlama zor bir iş ancak ben buna blogumdan 1 gün önde giderek çözüm üretiyorum. Size de bunu tavsiye edebilirim. Yani yarının içeriğini bugünden hazırlayın ve içeriğinizi oluşturun, sonra zamanlayıcıyı yarına ayarlayın.

3 — Sosyal Medyada Paylaşın

Ben takip ettiğim blogların sosyal medya hesaplarını da takip etmeye çalışıyorum, bu sayede gözden kaçırdığım bir içeriğine de kolayca ulaşabiliyorum. Bir blog oluşturduysanız mutlaka onunla ilgili paylaşımlarınızı yapabileceğiniz bir sosyal medya hesabı açın, en azından Facebook, Twitter ve Instagram gibi herkesin kullandığı sosyal medyalarda mutlaka aktif olun. Sabit bir okuyucu kitlesi oluşturabilmeniz için de çok önemli, insanlar bir kez blogunuza girdiğinde bir daha hatırlamayabilir ama sosyal medyada karşılaştığında takibe alır ve sürekli olarak içeriklere erişebilir. Kimsenin takip etmediği boş bir hesapta paylaşım yapmanın anlamı yok diye düşünmeyin. Bu sabır ve özveri işi. Siz sürekli üretim halinde olursanız gün geldiğinde kendi kitlenizi oluşturduğunuzu göreceksiniz.

4 — Diğer Blog Yazarlarıyla İletişim Kurun

İlgi alanınızdaki diğer bloglarla iletişim kurmaya çalışın. Onların blogunda misafir yazar olarak görev alın. Sizinle iletişim kurmayacağını düşünmeyin çünkü bu iki taraf için avantajlı bir durum. Bu, arama motoru görünürlüğü için önemli bir faktör. Diğer içerik üreticileriyle Twitter, Facebook veya Instagram’dan iletişime geçmeye çalışın. Hatta bazı bloglarda misafir yazarlık için bir menü bulunuyor, yazınızı gönderin. Hatta benim blogumda da içerik göndermek isteyenler için bir bölüm mevcut. Ama en başta dediğim gibi bu misafir yazarlık durumları için ilgi alanınızdan bir blog seçmeniz en doğrusu olacaktır. Benim blogumda Film kategorisi yok ve birisi film ile ilgili bir içerik gönderse benim bunu yayınlamam saçma olur.

5 — Bir E-Posta Listesi Oluşturun

Blogunuz belli bir ziyaretçi sayısına ulaştıysa bir e-posta listesi oluşturmaya çalışın. Sadece sosyal medyada sınırlı kalmamalısınız, sadece sizin blogunuzu takip eden bir kitle oluşturmalısınız. E-posta bülteni sayesinde içeriklerden anında haberdar olacaklar. Özel bir iletişim kurmuş gibi düşünün, içeriğimi paylaştım ve okumanı tavsiye ediyorum demek gibi bir şey bu. Yani e-posta listesi doğrudan ve kişisel düzeyde iletişim kurmanıza fayda sağlar.