Trzy najczęstsze choroby naszych pupili

Weterynarz Chojnice w trosce o wszystkie zwierzęta stara się nie tylko leczyć , ale też zapobiegać, zależy nam na właściwej profilaktyce, dlatego dzielimy się informacjami, które mogą pomóc w lczeniu naszego pupila, lub zapobiec chorobie.

Tak, samo jak istnieje niezliczenie wiele chorób dotykających człowieka, podobnie jest u zwierząt. Można aczkolwiek wyróżnić te choroby, które zdarzają się w większości wypadków lub są najpoważniejsze, należą do nich:

Nosówka
W dużym stopniu zaraźliwa, intensywna choroba wirusowa psów i zwierząt mięsożernych. W temperaturze pokojowej wirus ginie w czasie 14 godzin, w temperaturze 56 stopni w toku 10–30 minut. Wytrzymały na wysuszanie i działanie niskich temperatur. W temperaturze 4 stopni zatrzymuje swoją zjadliwość miesiącami, a zamrożony — nawet latami. Przeważnie do zakażenia dochodzi u młodych psów, mimo to na chorobę narażone są psy w wszelkim wieku. Wirus jest wydalany wraz z wydzieliną z nosa, spojówek, moczu (w moczu pozostaje zjadliwy przez 55 dni) Brama wniknięcia wirusa jest błona śluzowa. Zakażenie następuje przez kontakt bezpośredni. Bardzo często przebiega w obszarach miejskich.

Zaznaczyć należy, że jest to choroba bardzo groźna o bardzo wysokiej śmiertelności.

Parwowiroza
Parwowiroza śmiertelna choroba powodowana przez parvovirus. atakuje zazwyczaj szczenięta w wieku od 6 tygodnia do 6 miesiąca życia, choć są na nią narażone też starsze psy, jeśli nie były szczepione. Parwowiroza jest przenoszona drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z chorym , lub zarażonym psem, i poprzez kontakt z odchodami takiego czworonoga. Czworonóg który pokonał chorobę i wydobrzał jest nosicielem przez naokoło 3 miesiące, jednak wirus potrafi uchować się na przedmiotach itp w temperaturze pokojowej, nawet kilka lat (2 -3 lata) jest wrażliwy na działanie niskich temperatur. Czas wylęgania wynosi od 3 dni do dwóch tygodni, przy czym pies jest zdolny do infekowania w dalszym ciągu przed wystąpieniem pierwszych objawów.

Leptospiroza
Jest to choroba bakteryjna powodowana przez leptospira interogans jest zakaźna dla różnych gatunków zwierząt, należy do zoonoz — czyli jest zakaźna zarówno dla ludzi. Zawiera około 200 serotypów, będących niepokojącymi również dla zwierząt jak i dla człowieka. Drobnoustrój jest czuła na wysychanie, kwaśne PH , środki dezynfekcyjne oraz na wysokie temperatury. Odporny jest na chłodzenie, a w stojącej wodzie i przemokłej ziemi potrafią uchować się wiele tygodni.

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zapraszamy do naszego gabinetu — weterynarz chojnice