Twitter Anketleri Markaların İşine Yarar mı? (Episode I)

Yukarıdaki ekran görüntüsünü hatırlayan? 2010–11 döneminde çok popüler olan Facebook Questions’ın ta kendisi. Özellikle markalar, böyle kolayca anket yapmayı çok sevmişti. Soruyu cevaplayan, aynı zamanda soruyu kendi arkadaşlarıyla paylaşmış gibi olduğu için, Facebook sayfalarında en yüksek etkileşime sahip içerikler bu anketlerdi. Organik erişimin her geçen gün düşmeye başladığı o dönemde Facebook’ta bu tabii ki altın değerindeydi.

Sonra Facebook anket seçeneğini önce profillerden, sonra da sayfalardan kaldırdı. O zamandan beri sadece gruplarda ve etkinlik sayfalarında kullanılabiliyor.

Peki Facebook’’un vazgeçmiş gibi göründüğü bir özelliği Twitter neden sahiplendi? Twitter mı hata yapıyor, yoksa Facebook mu?

Cevap: İkisi de değil.

Ne demek istediğimi açıklamam için önce Twitter ve Facebook’un ürün geliştirme anlayışlarını özetlemem gerek.

Facebook Akıl Eder, Kullanıcı Benimser

Facebook ilk kurulduğu günden beri, yazılımcıların deneylerini kullanıcılara sunarak var oldu. İlk yatırımcılarına yönelik manifestosunda “dünyayı yazılımlarla değiştirmekten” bahsetmesi de aynı mantığın sonucuydu.

Facebook’un yıllar içinde geliştirdiği ürünler tam bir “doğal seleksiyon” sürecinin ürünü. Her türlü ürün deneniyor. İşe yarayanlar ilerleyip Facebook’un hizmetler ormanında yaşamaya devam ederken, iş yapmayanlar ortadan kaldırılıyor.

Kullanıcı Akıl Eder, Twitter Geliştirir

Twitter ise ilk zamanlarından beri kullanıcıların yaratıcılığıyla ilerliyor. Retweet, mention, hashtag gibi olmazsa olmaz özellikler bile önce Twitter kullanıcıları tarafından icat edildi, sonra resmileşti. Tweet’lere fotoğraf ekleme özelliği gelene kadar yıllarca Twitpic gibi yan servisler kullanıldı.* Twitter bunların her birini benimseyene kadar insanlar arasında yayılmasını bekledi.

Vine’ın da Periscope’un da Twitter tarafından satın alınmasının altında, bunların Twitter’da başrole oynamasının payı vardı.

Hatta Instagram da bu yüzden uzun süre Twitter’ın ilgisini çekmişti. O dönemde Instagram fotoğrafları Twitter timeline’ında (aşağıdaki gibi) doğrudan görünebiliyordu ve Twitter’da büyük yer kaplıyordu. Bu rekabette kazanan müşteri Facebook olunca, Twitter Instagram’ın elinden bu ayrıcalığı aldı ve aynı anda kendi fotoğraf filtrelerini piyasaya sürdü.

O dönemde Instagram adeta bir Twitter uygulaması gibiydi.

İşte şu an lansmanı yapılan anket servisleri de bu yaklaşımın sonucu. Twitter’da anketlerin yükselişi (tıpkı daha önce fotoğraf servislerinde olduğu gibi) Straw Poll gibi ek servislerle başladı ve özellikle son iki yılda hız kazandı.

Google’da yapılan “strawpoll” aramalarının 2013’ten itibaren yükselişi.

Böyle popüler hale gelen bir özelliğin Twitter tarafından sahiplenilmemesi düşünülemezdi. Sonunda beklenen oldu.

Tutar mı?

Tamam da Facebook’un gruplara hapsettiği eski bir özelliği Twitter’da niye böyle yükselsin?

Çünkü ikisi de -Facebook grupları ve Twitter — aynı sosyal ortamı sunuyor: Kullanıcılar birbirleriyle “arkadaş” olmadan, ortak ilgi alanları üstünden sosyalleşiyorlar. Tabii ki bu tarz topluluklarda anketler iyi besleniyor.

İşte tam da bu yüzden Facebook, marka sayfalarında bile gerekli bulmadığı anketleri gruplarda hala çalıştırıyor. Ve yine tam bu yüzden Twitter’da anketler gittikçe daha popüler hale geliyor.

Twitter Anketleri Kalıcı mı?

Twitter, yukarıda bahsettiğim “keşfet, bekle, sahiplen, geliştir” mantığıyla ilerlediği ürünlerde şimdiye kadar büyük hayal kırıklığı yaşamadı. Bu yüzden anketlerin de uzun süre bizimle olmalarını bekleyebiliriz.

Özellikle bu konuda kullanılacak başka popüler mecra yokken, Twitter’ın burada avantajı büyük. Hatta markalar tarafında başarılı olursa Facebook’un tekrar düşünmesine bile sebep olabilir.

Bu da anket içerikleri ile ilgili soruları önemli kılıyor: Anket sorularını nasıl şekillendirmeli? Çıkan sonuçları nasıl yorumlamalı?

Bunların cevaplarında önemli detaylar var. Bundan da bir sonraki yazıda bahsedeyim.

_________________________

* Hatta Twitter’ın bu özelliği sunması bu tarz servislerin idam fermanı olmuştu. Twitter’a fotoğraf eklenebildikten sonra bu tarz tüm servisler güçlerini kaybetti. Batmak üzere olan Twitpic’te kalan fotoğraflar, Twitter’ın Ekim 2014'te bu arşivleri satın almasıyla kurtulmuştu: “Twitpic’s Future” — Twitpic Blog


Originally published at postalcioglu.wordpress.com on October 27, 2015.