WordPress kullanımı için tonlarca rehber yazılıp çizildi, elimizin altında tonlarca bu konuya adanmış içerik var ancak, ölçme işlemi için kullandığımız araçlar hakkında ne biliyoruz ?

Kullandığımız çevrimiçi ve yazılım araçları büyük bir denge içerisinde. Yanlış bir araç ve hatalı sonuçlar sizi yoldan saptırabilir. Fakat biz bugün bunun tam tersini yapacağız, bugün kıyaslamaları kıyaslayacak, sitelerimizi aradığımız hız için analiz etmeye çalışırken nelerin iyi olduğunu, nelerden kesinlikle uzak durmamız gerektiği hakkında daha iyi fikirler edinip edinemeyeceğimize bakacağız.

Bu gecenin yıldızları GTMetrix, KeyCDN Speed Test, Pingdom Tools, Google Pagespeed Insights, Webpagetest and Monitis Speed Tools olacak. Her birinin güçlü ve zayıf yanlarını ele alacak ve size sonuçları sunacağız.

Teknoloji Hastalarına

Bu makalede, ideal performans için uygun olduğundan emin olduğumuz bir internet sitesi ve servis kullanacağız. Bu site; tonlarca makale ile dolu, en uygun şekilde getirilmiş bir dijital oyun dergisi olacak. Bu site basitleştirilmiş CSS, sabit bir HTML önbelleği, basitleştirilmiş JS, ve bir CDN ile birlikte HTTP/2 çatısı altında çalışıyor. Sunucu kısmında ise Xeon işlemcili, 24 iş parçacığı(thread), 24 GB RAM, 1 gigabit bağlantı hızlı bu sunucu Kuzey Carolina’da bir veri merkezi tarafından sağlanıyor. Sunucunun istek miktarı en aza indirgenmiş ve oldukça kapasitesinin altında kullanılıyor. İşlemci kullanımı toplam 12 çekirdek ve 24 iş biriminin arasında 0.5’in altında. Nginx önbellekle birlikte yükleniyor ve PHP 7.1 RC çatısı altında çalışıyor.

WordPress Performans Araçlarını Test Etmek

Tüm bunların teknoloji dilinde anlamı; ideal bir web sunucusu ve sitesinin çalışmasını sağlayan güvenilir bir veri merkezinin içinde güçlü bir sunucu. Unutmayın, bu makale kıyaslamaları kıyaslamak hakkında. Bu amaçla ağ hızını değil, kıyaslama doğruluğunu dikkate almak istediğimizden kaynağımıza en yakın sunucular olan New York ve Dallas sunucularını seçeceğiz. Kapasite üstü çalıştığı ve bizi California EC2’de yapmak zorunda bıraktığı için “internet sitesi testi” harici kullandığımız tüm çevrimiçi araçlar Dallas/New York’u seçmemizi sağladı. Her araca göre yükleme zamanını ölçeceğiz ve birbirleriyle kıyaslamalarının bulunduğu bir sonuç tablosu sunacağız. Bu makalenin amacı test yaparken ki farklılıkları ve hangi araç önermeyi hakkedecek kadar daha kusursuz, hızlı ve kolay olduğunu görmek. Bu makale size ayrıca bazı testlerin Google gibi büyük yıldızlardan gelse bile neden işe yaramaz olduklarını gösterecek. Her testi her serviste 3 kez kullanacağız. Daha fazla gürültü yapmadan, bakalım testlere nasıl yanıt vermişler.

Test 1: GTMetrix

GTMetrix sadece yüklenme zamanını değil, ayrıca Google Pagespeed skorunu ve Yahoo’nun YSlow’undan da detayları almamızı sağlayan sağlam bir arayüze sahip, iyi bir karşılaştırma aracı.

gtmetrix sorgulama

GTMetrix başlangıç olarak Kanada sunucularını seçtiğini aklınızda bulundurun ki bu bizim istediğimiz şey değil. Bu sebeple kayıt olurken bunu bilerek olacaksınız. Kayıt olurken size tarayıcınızı, bağlantı türünü ve test URL’sini değiştirmenize izin verecektir.

gtmetrix-wpgurme

İlk işlem hem Google Pagespeed hem de Yslow’dan B notunu verdi. Fakat bunu daha sonra Pagespeed incelemesinde göreceğimiz için bu sonuçlar pek önem vereceğimiz şeyler değil. İlk yüklemede 3.5, ikinci 4.0 ve son yükleme 1.1 saniye sürdü. Değişim oldukça fazla hatta 2.9 saniye! Üstüne üstlük bu yüklemeyi 0.5 altında olduğuna emin olduğumuz kendi sunucumuzdan yapıyorduk. Bu da gösteriyor ki değişim sunucu tarafından değil, direkt olarak GTMetrix tarafından oluştu. GTMetrix güvenilir yükleme zamanları vermiyor.

Güvenilir bir araç olması için daha tutarlı sonuçlar vermesi gereken GTMetrix için bu bir sorun. Diğer araçlarla çok daha iyi sonuçlar aldığımızı göreceksiniz. GTMetrix sitenin açılırken ki kısmi zamanı değil tüm yükleme zamanını ölçüyor. Büyük web sayfalarında resimlerin yüklemesini geciktiren bir eklenti(Lazyload) kullandığımızdan dolayı, bir kullanıcının siteyi açtığında beklediği şey dürüst bir sonuç olmayabilir. Daha da fazlası, 4 saniyeden 1.1 saniye arasındaki bu büyük değişim GTMetix’in ne olup bittiğini doğru düzgün fark edemediğini gösteriyor.

Kendi hatamız olup olmadığından emin olmak için bir dizi daha test uyguladık ve 3.7, 1.2 ve 5 saniye gibi sonuçlar aldık. Yani hala karmakarışık. GTMetrix hala alternatif bir potensiyel ölçme aracı ancak verdiği gerçek yükleme zamanına güvenmemelisiniz.

Test 2: KeyCDN Speed Test

KeyCDN test sitenin yüklenene kadar geçen toplam süreyi gösteren basit bir araç. Kaynak sunucusu olarak Dallas’ı seçerek denemeye koyulduk.

keycdn speed test

Burası sitenin her bir bölümünün yüklenmesi için geçen sürenin bir gösterimi.

keycdn test gecmisi

6.2, 3.1, 1.7 saniye olarak toplam yükleme süresi sonuçlarını görebilirsiniz. En iyi sonuç olan 1.7 ile en kötü sonuç olan 6.2 arasında 4.5 saniyelik bir değişim var. Şüphesiz ki, bu test GTmetrix’ten internet sitesi yükleme süresi testi için çok daha hızlı ve çok daha güvenilir bir araç. GTMetrix’in siteyi optimize etmek için sahip olduğu tüm araçları kapsamıyor ancak, daha hızlı ve kesin sonuçlar verdiği için tecrübeli kullanıcılar için çok daha iyi bir araç. İşe yarar gözüken oldukça basit bir araç.

Test 3: Pingdom Tools

Pingdom Tools en meşhur kıyaslama araçlarından biri ve neden olduğunu yakında anlayacaksınız. Test edip neler olduğuna bir bakalım.

pingdom sonuclari

İlk deneme 6.22, ikinci deneme 4.86 ve üçüncü deneme 2.07 saniyelik toplam yükleme sonuçları verdi! Aynı testi tekrar yapsanız dahi sonuçların aynı, ne kadar kesin olduğunu ve 1 saniyeden az olarak 0.37 saniyelik bir değişim olduğunu açıkça görebilirsiniz. Pingdom ayrıca sitenizle ilgili nelerin geliştirilmesi gerektiğine dair oldukça detaylı ve yararlı bilgiler sunuyor. Her bölümün yükleme zamanlarını ve diğer testlerde bulunmayan FTTB’yi bile görebilirsiz

Test 4: Google Pagespeed Insights

Pagespeed Insights Google’ın tasarladığı bir hız optimizasyon aracı. 3 denemeden sonra elde ettiklerimizi görelim.

google pagespeed testi

Sonuç ? Yükleme zamanı ? İlk bayt zamanı ? Veri yükleme ağacı? Veya Puan ? Nasıl Google’ın asıl yeni mobil test aracı erişebilir(yeşil) durumda gösterirken sitemiz telefonlar için bu kadar kötü olabilir ?

Bu da Google’ın yeni mobil test aracı. “Birkaç birimin yüklemesinde hata oluştu” demeye bile cüret ediyorlar. Fakat bilin bakalım neymiş ? Hata “Google Analytics Libary” den kaynaklanıyor.

Yani, diğer bir deyişle Google Pagespeed Insights herhangi bir hız testi sunmuyor. Hatta, onun yerine geliştirmeniz gereken şeyleri listeliyor, üstüne üstlük nereden geldiği belli olmayan bir puan ile kendi mobil testi ile çelişiyor.

Açıklama basit. Google Pagespeed Insight tamamıyla kullanışsız. Size sunduğu skor sitenin gerçek hızıyla değil de “Google’ın geliştirmenize inandığı şeyler” e dayalı. Bizim tavsiyemiz, hız ile alakalı bir şey yapacaksanız Google Pagespeed kullanmamanız yönünde. Kendi uygulamalarıyla bile çelişen bir araca göre sitenizi optimize etmek gece rüzgarlı bir havada kör bir şekilde uçan bir topa ateş etmek gibi.

Test 5: WebPageTest

Webpagetest, GTMetrixe benzeyen başka bir kullanışlı araç.

Webpagetest’te ilk farkettiğimiz şey New York sunucularının gerçekten kapasitesinin üstünde kullanıldığı. 40 dakikalık bir beklemeden sonra sunucuları California EC2’ye değiştirme şansı bulduk. Sonuçlardan da görebildiğiniz gibi, etkilenmedik.

Önce dosya tamamlamayı 5.2 , ikinci de 3.9 ve üçüncü denemede 3.8 saniye olarak sundu. Bu bir saniyelik değişim, KeyCDN Speed Test’in 5.2 saniyelik değişiminden çok daha uzun bir bekleme süresiyle daha fazla. Birimlerin yüklenmesi gerçekten felaket. Bazen bit skorlarını ilk seferde yüksek gösteriyor. Pingdom Tools’un 0.6 saniyeden az olduğunu söylediği ilk bit girişi webpagetest ile neredeyse 1 saniye sürdü! Sonuçlar da garip. İlk sonuç size sanki ilk bit girişinde çok kötüymüşsünüz gibi F notunu veriyor. Üstelik bu sonuç WPEngine sunucularıyla kıyaslandığında burun buruna çalışan bir server için. İkinci test sanki ortalığı yıkıp geçmişiz gibi bize bir A notu veriyor. Ve üçüncü test yine ateş ediyormuşsunuz sizden hızlısı yokmuş gibi sonuçlar veriyor.

Webpagetest’teki asıl sorun tıkanık gibi gözüken sunuculara sahip olmaları. Tutarlı sonuçlara önem veriyorsanız webpagetest kullanmayın. Derecelendirme sonuçları tam bir felaket ve gerçek performans rakamlarını sunmuyor. Hatta testleri, testlere gecikme ekleyen çok tıkanık sunucular aracılığıyla yürüttüklerine inanıyoruz.

Test 6: Monitis Speed Tools

Monitis, Pingdom Tools’a benzer, her birimin detaylı tepkisini de sunan bir kıyaslama aracı.

Monitis’in sorunu iki 2 yönlü. Bir tarafta sitenin açılana kadar ki gerçek süresi yerine toplam yükleme zamanını vermesi, bu da yavaş yükleme(lazy loading) etkisini hiçe sayıyor. İkinci sorun ise sonucu önbelleğe yüklemesi çok uzun sürüyor ki bu da testi tekrarlamayı imkansız hale getiriyor.
 Monitis tutarlı bir test gibi gözükmüyor. Birkaç saat aralıklarla 2 test daha yaptık ve 2.

İçin 12, 3. İçin 7 saniye sonuçlarını aldık. Bu tür bir değişim GTMetrix’le bile yarışamaz.

Ve Kazanan

Kullandığımız tüm kıyaslama araçları arasında zaman açısından en iyi ve en kötüsü arasındaki farkı görmek çok daha komik. Pingdom Tools 0.37 saniyelik değişim sunarak diğer araçları bozuk para gibi harcadı. Ona en yakın sonuca ulaşabilen araç ise 0.7 saniyelik değişimle KeyCDN. 1.7 saniyelik değişimle webpagetest’te de biraz iş var, GTMetrix ve Monitis 3 saniyelik değişimlerle dengeden çok uzaklar.

Pingdom Tools! Performansa önem veriyorsanız size bu kadar kesin ve hızlı sonuçlar verebilecek başka bir test yok. Sadece en güvenilir değil ayrıca aralarında en hızlısı. GTMetrix bir tur test yapana kadar Pingdom ile 4 test yapabilirsiniz. Madem GTMetrix ve webpagetest’in işlemi tamamlaması bu kadar uzun sürüyor, neden gerçek yükleme zamanını derecelendirirken bu kadar sorun çıkıyor ?

Yüzlerce bağlantı ile Pingdom’ın bize verdiği sonucu sağlamak için bir yerel Linux testi yapabiliriz. Daha fazla teste ihtiyacınız varsa yeterli ve iyi olan KeyCDN’i kullanabilirsiniz. Fakat diğer tüm araçlar performanstan çok, tasarım ve çözüm odaklı. İyi sonuçlara önem veriyorsanız Pingdom Tools banko gibi gözüküyor.

WordPress performans testi önerilerileriniz mi var? Yorumlarda paylaşın!
 Yürüttüğümüz testlerle alakalı sorularınız mı var? Sormaktan çekinmeyin, size iyi bir cevap vermek için elimizden geleni yapacağız.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Wp Gurme’s story.