Limk’te neler oluyor?


Limk‘i bilen biliyor. Hikayesini şurda yazmıştım. Eski, kadim Limk’çiler arada bir sosyal medya ortamlarında bana ulaşıp “Ne güzel ortamdı, harika bir sinerjisi vardı, nefis içerikle vakit geçiriyorduk, niye kapandı?” şeklinde dert yanıyorlar. Öyleydi gerçekten de. Ama her güzel şeyin bir de sonu oluyor illa ki. Dikkat ederseniz artık komün (yani topluluk) sitesi mantığı çok kalmadı. Forumlar dışında sadece Reddit var dünyada. Artık insanlar Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi sosyal medya sitelerinde vakit geçiriyorlar. Eski Limk’in tadına en yakın ortam da yine o dönemlerden kalan StumbleUpon. Kısacası o devir kapandı, artık arkadaşla/takipçiyle paylaşma dönemi.

Limk nasıl evrimleşsin diye düşünüp 2010 yılında Oğuz Serdar‘la beraber Limk’ten yeni ve güncel bir şey yapalım fikriyle yola çıktık. Oğuz, startup (internet girişimi) sektörüne çok hakim olduğundan açıkçası iyi bir yola çıktığımızdan emindim. Limk üzerine ürettiğimiz ilk fikrimiz; kullanıcılara internet içeriğini sevdikleri konulara göre filtreleyen bir servis olmasıydı. Tanıtım videosu şurda. Bu fikri projelendirerek, kuluçka yatırım denilen, Startup Chile (Şili) ve Rockstart Accelerator (Hollanda) sistemlerine sunduk ve kazandık. Bu “girişim hızlandırıcı” yapılar sayesinde fikrinizi, geliştirecek finansal kaynak, geliştirme ortamı, girişimci kitlesi ve uzman danışman/yatırımcı ağına sahip oluyorsunuz. İlk başlarda Türkiye’de de başvurularımız oldu ama sonuçsuz kaldı.

Limk ilk deneme

Startup sektöründe giriştiğiniz işin işe yarayıp yaramayacağını şu soruları sorarak buluyorsunuz “Fikriniz bir problemi çözüyor mu ve insanların böyle bir problemi var mı? “. Biz kendi adımıza bu sorulara “Evet!” diye cevap versek de 2. aşamada biraz daha çetrefilli bir soru geliyor: “Kullanıcılar sizin çözümünüz için para verir mi?”. İşte bu aşamada fikrimizde sıkıntı olduğunu anlayıp 2014 yılında Limk’in anafikrini değiştirdik. Buna startup camiasında “pivot etmek” deniyor. Limk’in şu anki amacı website ve blog sahiplerine, yazılarının altında önerilen/tavsiye edilen içerik sunmak. Yeni bir icat değil, Outbrain, Taboola, Zemanta, Linkwithin gibi servisler yıllardır CNN, NBC gibi büyük medya şirketlerine bu hizmeti veriyor.

Yeni Limk yayıncı sayfası

Sektörü inceleyerek, bize avantaj yaratacak farkların üzerine gidip 2015 başında sistemi açtık. İlk ay olan 2015 Ocak ayını 300+ yayıncı ve yayıncı sitelerde 4 milyonun üstünde gösterim alarak gerçekten heyecan verici bir başlangıç yaptık. Oğuz aylık gelişim raporlarını yayınlamaya başladı. Yolun başında olduğumuz için altyapı çalışmaları devam ediyor. WordPress, Blogger ve Tumblr platformlarında, tek tıkla kolay kurulum çalışmalarımız yakında bitecek. Önümüzdeki birkaç ay içinde, yayıncıya gelir sunan reklam yayınlama ve trafik paylaşımı sistemi devreye girecek. Bu reklam paylaşımı da Limk olarak gelir modelimiz. Şu an için yayıncı kontrol paneli İngilizce ve Türkçe olarak mevcut. Eğer sitenizde ve ya blogunuzda denemek isterseniz şurdan birkaç adımda widget’ı ekleyerek anında yayına alabilirsiniz.Destek servisi olarak her zaman yardıma hazırız. Canlı canlı nasıl görünüyor derseniz şu sitede, sağ alt köşede responsive (mobil destekli) widget’ı ve şu sitede yazı altında yatay widget’ı görebilirsiniz.

Limk Blog‘da girişimci kafasında ve startup sektörü hakkında günlük haberleri paylaşıyoruz. Limk Daily adı altında da, aynı mantık için bir email listemiz var. Bu içerikler Twitter‘da da paylaşılıyor. Limk hakkındaki tüm kurumsal bilgiye AngelList şirket profilinden ulaşabilirsiniz.

Limk’te olan biten kısaca böyle. Eski Limk’çilerle de, arada konusu açılınca, televizyonun tek kanal olduğu zamanı yâdeder gibi nostalji yapmaya devam edeceğiz elbette. Bilen biliyor, ben eski Limk kafasını dahil olduğum her sosyal ortamda (123) devam ettiriyorum.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Özer Wrzl Dölekoğlu’s story.