Pair Design

Dizajn párovanie — Ako si spestriť workflow párovaním?


O párovom programovaní je už popísané pomerne dosť. Ako by sa dal obohatiť párovaním workflow dizajnéra je pomerne nová téma.


Hlavný zdroj inšpirácie

Extreme Programming od Kenta Becka, kde som sa prvý krát stretol v IT obci známim pojmom „Pair programming“. Zaújmavé, začal vyhľadávať možnosti, kde by som formu spolupráce v páre mohol využiť ako dizajnér. Ako by som takto mohol spolupracovať po boku iného dizajnéra, zadávateľa, inžiniera, remeselníka — v podstate kohokoľvek.
Za inšpiráciu a vzbudenie záujmu v tejto problematike vďačím hlavne bývalému kolegovi Filipovi Zrůstovi, keď mi do ruky strčil jeho knihu.


S niekym to ide ľahšie

Trochu som si zaspomínal v skúsenostiach z predchádzajúcich projektov, či som už neak zažil na vlastnej koži podobné situácie. Nie som samotár takže ich bolo niekoľko a že nie s každým bola takáto spolupráca možná. Ak by som sa snažil nájsť, čo mali spoločné ľudia, s ktorými to šlo, bol by to jednoznačne istý druh univerzalismu. Silný záujem o iné odbory a dôvera v skúsenosti odborníka. Boli to komunikatívny ľudia, ale neboli egocentrický.


1 a 1 sú viac než dva

Keby sa niekto nezaujatý pozeral na priebeh, párovania môže sa zdať, že ľudia za jedným stolom mrhajú časom toho druhého, ktorý len sedí. No v skutočnosti, k výsledku sa dvaja zohratý ľudia dostanú určite rýchlejšie a s kvalitnejším výstupom, ako oddelenou cestou. Pretože sa dopĺňajú, udržujú v pozornosti a povzbudzujú. Otvorená diskusia o problémoch a riešeniach zároveň nahrádza čas, ktorý by sa ináč trávil na porade. Proste všetko šlape akosi rýchlejšie.


Najäčší prínos je konštantné flow

Z môjho pohľadu bolo vždy nesmierne plus — mať konštantnú spätnú väzbu. Umožňuje mi to vidieť javy, ktoré by som si všimol, až s odstupom času. Každé párovanie vnášalo do môjho procesu energiu a posúvalo nápady tam, kde by som sám došiel pomaly, alebo vôbec. Pomáhalo mi to eliminovať prirodzené výpadky z tvorivého flow.


Niekedy to proste nejde

XP je popisovaný skôr ako týmová kultúra, než ako pracovný postup. Pár krát som sa stretol aj s tým, že niekoho vôbec nenadchla myšlienka sedieť s niekym za jedným stolom. Niekedy si proste ľudia nesadnú hneď a pokračovanie by mohlo byť kontraproduktívne. Niekedy sa ľudia nevedia povzniesť nad to, že sa pod prácu nemôžu podpísať. Niekedy kôli nerešpektovaniu názorov je diskusia náročná. Takýchto dôvodov by sa nájde mnoho a určite je to dobrá téma na diskusiu.


Ako motivovať kolegov

Vzájomná motivácia je dôležitý faktor, s ktorým treba pracovať. No priamo motivovať kolegov, aby spolupracovali v páre sa mi ešte nepodarilo. Doteraz to väčšinou vždy vyplynulo samo zo situácie a až po pomenovaní javu sme sa dohodli, na ďalšom opakovaní a dokonca si naplánovali nasledujúce sedenie. Samotný zážitok sa mi tak javí, ako najúčinnejšia presvedčovacia metóda. Teraz to budem skúšať aj odporúčaním tohoto článku.


Radosť z procesu

Keď sa na projekte stalo párovanie pravidlom. Aj absolútne nezáživnej zakázky sa stala poriadna prča. Suchá rutinná práca sa stala hrou a diskusiou. Ak sú v tíme zdravé vzťahy tému párovej spolupráce sa snažím často otvárať. Dúfam, že aj tento článok pomôže vniesť viac radosti do tímovej spolupráce. A ak už máte skúsenosti s párovaním určite sa podeľte o zážitky. Vzrušujúce aj katastrofálne.