Bir Udemy Hikayesi

SQL Server Eğitimleri
May 30 · 6 min read

Herkese merhaba,

Öncelikle Udemy’de eğitim seti çekip satmak ya da ücretsiz dağıtmak istiyorsan ya da düşünüyorsan bu makaleyi muhakkak oku. Bunlarla alakam yok diyorsan ise yeni bir sekme aç ve keyfince takıl :)

Udemy tarafında eğitim alabileceğiniz gibi bir konuda bilginiz mevcutsa eğitimen de olabilirsiniz.

Udemy’de eğitimini promosyona dahil etmeyenler hariç eğitimler genel itibari ile 25–40 TL aralığında alabilirsiniz. Promosyona katılmayanlar istedikleri ücret üzerinden satabiliyor. (Tabi kolay bir satış olmuyor hele ki ülkemizde 50–400 TL bir eğitim setine verecek kişi sayısı bulmak oldukça zor.)

Eğitmen olmak açısından oldukça güzel bir ücret gibi düşünülebilir.

Ücret dağılımını kendi sitesinden kopyalayarak linkli şekilde aşağıda paylaştım.

  • Eğitmen Promosyonu: Öğrencilerin Eğitmen Kuponu kullanarak kurs satın aldığında eğitmenin elde ettiği %97 gelir payı (%3 idari işleme ücreti alınır, Japonya’da bu oran %4'tür)
  • Udemy Organik: Eğitmen Kuponunun kullanılmadığı organik Udemy satışlarındaki %50 gelir payı. Kullanıcı, Udemy platformunda kurslara göz attıktan veya Udemy promosyonundan yararlanarak bir kurs satın aldıktan sonra gerçekleşen satışlarda Udemy ve eğitmen eşit miktarda pay alır.

Link : https://support.udemy.com/hc/tr/articles/229605008-E%C4%9Fitmen-Gelir-Pay%C4%B1

Şimdi gelelim hikayeye.

Bundan 2 ya da 2,5 sene önce bazı eğitimler çektim. İlk çektiğim zamanlar 130 civarında Udemy’de Türkçe kurs vardı. Bir ay civarında ya da daha fazla eğitimlerim ücretsiz kaldı. Kursun varlığını bile unuttum. Sonrasında Udemy’den bir temsilci (İsmini vermek istemiyorum) gelip eğitimlerimi satabileceğimi para kazanabileceğimi söyledi. Ben de eğitimi ücretliye çektim. Tabi ücretsiz birçok insan katılmıştı.

Sonrasında bir iki satıldı derken bir miktar satabiliyor oldum. Tabi öyle gözünüzde çok büyütmeyin ayda 10 bin ya da 20 bin TL gibi rakamlar değil. 200–300 TL vs . Sonrasında zaten doların artması vs derken satışlarım da azaldı.

Tabi bazı eğitmenler var ki içerik ekler eklemez yüzlerce kişi tarafından satın alınabiliyor. Bu şans olmasının yanında o alanda hiç kimsenin o zamana kadar seri bir biçimde eğitim çekip herhangi bir ortamda sunmaması da cazip hale getirmiş olabilir. İçeriklerine yorum yapmak bana düşmez. Kaliteli ya da değildir izleyene kalmış.

Tabi izleyene kalmış derken ben de bazı setlerimi ücretsiz olarak sundum. Ücretli yayınladıklarım da vardı.

Daha çok insana fayda sağlamak adına ve daha kaliteli eğitimler çekip Udemy platformu üzerinden Dünyadaki birçok kişiye ulaşmak adına zamanında paralı yaptığım eğitimlerimi de ücretsize çektim.

Ne mi oldu dersiniz.

Ücretli iken gelmeyen kötü yorumlar (Arada çok bilmiş arkadaşların neden aldıklarını anlamadığım eğitim setimi 1 yıldız vererek kötü derecede yorumlamaları hariç) aşırı derecede artmaya başladı.

Bu yorumları yapan kişilerden birkaçı hariç eğitimi ya hiç izlemiyorlar ya da bir ders izleyip kapatarak yoruma geçiyorlar.

Bu sayede 4,3 seviyesinden 3,9 gibi bir puan aralığına da düşmüş oldu.

İyi yorum yapanlar da yok değildi. Bu yorumlar sayesinde destek buluyor ve eğitimlerime devam ediyordum.

Son zamanlarda ise uzun uzadıya eğitimlerimi yerden yere vurucu yorumlar gelmeye başladı. Bu konuda şikayet et butonunu kullanmama rağmen arada yorumlar kalkıyor bazen de hiç gitmiyordu. Udemy’e bu konuda defalarca yazı yazdım.

Tabi dikkate alınmıyorsunuz sonuç itibari ile daha iyi değilseniz(Yani satış yapmayıp ücretsiz yayınlıyorsanız ki burada amaç insanların fayda görmesi) Udemy’nin çok da umrunda değil.

Ben de bu eğitimlerimin Youtube tarafına yükleyip yorumları istediğim gibi yönetmek için öğrencilerimi Youtube kanalıma davet ettim.

Meğer bu bir politika ihlaliymiş. Bir süreliğine o kurslardan mesaj hakkımı elimden aldı.

Neyse dedim bir şey demedim reklam yapmayı da bıraktım ve tamamen youtube kanalıma yönlendim. Çünkü bu yapılanlar beni demoralize etti.

Neden demoralize oldum?

1-) Eğitimlerim ücretsiz ve insafsızca izlemeden yorum yapılmasına Udemy engel olmuyor.

2-) Engel olmadığı gibi daha çok insana ulaşmak için yaptığım kanala da kota koyuyor.

Bazı eğitmenler halen kanalıma gelin vs diye mesaj gönderiyorlardı onlara ne yaptırım uyguladı ya da ne kadar yaptırım uyguladı cidden merak konusu!!!

İşten eve döndüm ismini vermek istemiyorum ki adamın biri gelip sürekli eğitimlerim ile uğraşıyor. (Boşluktan ya da işsizlikten eğitimlerime sardı galiba).

Hunharca eğitimlerimi eleştirmeler, akıl vermeler vs.

Dedim ki kendin çek daha iyisini yükle sonra gel eleştir yoksa bana laf anlatma dinlemem.

Zaten belli bir saygı çerçevesinde nezaketini koruyarak eğitimimi eleştirenlere hiçbir şey demedim. Youtube kanalımda böyle bir eleştiri vardı, açtım eğitimi gerçekten kötü çekmişim. Sıfırdan yenisini çektim ve paylaştım.

Sözün kısası arkadaşa gerekli cevapları da verdikten sonra birkaç daha böyle kötü yorum gelince genel bir uyarı yayınladım. Oldukça sitem dolu ama küfür vs içermeyen bir yazı. (Bu arada bu yazıyı yayınladığım anda 18 eğitim setim de ücretsizdi.)

Udemy ne yaptı beğenirsiniz.

Birkaç gün sonra siteye girdim. Mesaj kısmına bakarken 30 gün engellenmişim.

Udemy’e mesaj attım bana gelen cevap şu şekilde.

Hayal kırıklığınızı duyduğuma üzüldüm. Eğitmenlerin tüm kuralların farkında olamayabileceğini biliyoruz ancak birden fazla uyarı aldığınızdan, bir ceza uygulamak zorunda kaldık. 30 gün sonra sona erecek.

Kurslarınızdan birinde bırakılan bir incelemenin kurallarımıza aykırı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen incelenmesi için işaretleyin, değerlendirmekten memnuniyet duyarız.

Şaka gibiydi. Eğitmenlerden çok öğrencileri koruyan bir mantalite.

Yani müşteri her zaman haklıdır olayının başka bir versiyonu.

Ciddi anlamda kızdım ve tüm eğitimlerimi içerikleri ile beraber sildim. Politika ihlali mi değil mi bilmiyordum (Udemy politikalarını kaydolurken okuyan varsa söylesin )ama ciddi anlamda sinirlenmiştim. Eğitimlerimi sildim.

Kaç eğitimin vardı gibi sorular aklınıza geliyor olabilir. 18 adet küçüklü büyüklü kursum mevcuttu. SQL Server, Python, Corona SDK, Indesign eğitimleri üzerine derslerim mevcuttu.

Udemy ne yaptı dersiniz?

Bu makaleyi yazmadan 7–10 gün öncesinde mail atmış(Maili görmedim bile) Kursu tekrar yükleyin diye belirtmiş.

Yüklemediğim için de üyeliğimi deaktif yapıp bir daha erişemeyecek hale getirmişler.

Kendilerince haklı olabilirler. Birçok paralı kurs satın almıştım tabi o kurslar da artık yoklar. Tabi ki ben de eğitimleri silince daha önceden para ile alanlar artık erişemediler bir nevi eşitlemiş oldular.

Yazıyı yazmamın amacına gelince.

1-) Böyle bir sisteme kurs yüklerken neler bilmeniz gerektiği.

2-) Udemy’ göre her zaman öğrenci haklıdır ki adam gelip senin 20 saatlik kursunu izler bitirir 30 gün içinde iade edebilir hatta video indirmeyi açmışsındır ki indirir ve o gün içinde iade bile edebilir.

3-) Yorumlarda adam sana hakaret bile (Kalitesiz eğitmen bana göre bir hakarettir) etse ses çıkaramayacağın mantığını Udemy bana yapılanlarla aktarmış oldu. Sonuçta maraba-ağa kafasında bir sistem içindesiniz. Ciddi anlamda para kazanacağım diyorsanız sesinizi çok çıkarmayın sus pus oturun, azcık kalite kasın (Ne kadar kalite kassan boş ya) ve satın. Yoksa benim gibi ceza yer hatta sistemden atılabilirsiniz.

4-) Promosyon tarafında çok ücret alamayacağınızı da aklınızdan çıkarmayın. Başka türlü şeyler de duyuyorum da yazmak istemiyorum.

5-) Popüler eğitmenlere bakarak ben de çeksem yüz bin satsam vs diye düşünmeyin. Oldukça kaliteli eğitimler almıştım. Bu eğitimler bazı eğitimlere 1000 basar ama satış oranı düşük. (100–150 satılma var. İnanmayan o eğitimlere bakabilir.) Bu tamamen popülarite ya da başka bir şey de olabilir.

6-) Bir sorun olunca muhatap bulamazsınız. Görüldüğü üzere robot ya da yapay zekadan yazı geliyor gibi Udemy’den mesaj alıyorsunuz.

7-) İçerikleri izlemeden ya da adamın biri bir tane video izleyerek eğitiminizi yerden yere vurabilir. Eğer video yükleyecekseniz buna alışkın olmalısınız.

8-) Her zaman haklı Udemy’dir çok fazla iddia etmeyin. Aksi durumda benim gibi tepki verirseniz sistem sizi atar, engelleyebilir.

9-) Eğitmen ücretleri çekilen eğitim saatine göre oldukça kötü ki bence buraya eğitim yükleyeceğinize Youtube üzerinden ücretsiz yayınlayın en azından ülkenizdeki gençlere bir faydanız dokunur. (Ben de bu yüzden Udemy’de birçok eğitimi ücretsize çekmiştim. Fakat bana mı zararı oldu bilemedim :) )

10-) İstediğiniz kadar kaliteli çekin bazı öğrenciler ya da eğitimi alanlar da cidden doyumsuz. 25 TL verip ne bekliyorlarsa?

11-) Udemy kursunuzun kopya olduğunu düşünürse silebilir. Bu da satın aldığım bir eğitimde başıma gelmişti. Satan arkadaş mesaj attı öyle görmüştüm.

Aklıma geldikçe makaleye devam edeceğim…

Not : Son olarak bu yazıda bana karşı çıkanlar olacaktır. Karşı çıkanlara diyeceğim işinize gücünüze bakın bana yorum yazmayın.

Kanalıma abone olarak daha çok kişiye ulaşmamda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Youtube Kanalım : SQL Server Eğitimleri Youtube Kanalım

Web Sitem : SQL Server Eğitimleri Web Sitesi

Umarım sizler benim gibi sistemden atılmazsınız :) Ya da kursunuzu yüzbinlere ulaştırırsınız :)

Sevgiyle….İyi çalışmalar…

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade