Neschovávaj sa

Ak máš čo povedať, povedz to!

yablko (Roman Hraška)
6 min readMar 22, 2015

A ak si myslíš, že nemáš, tak mysli ešte raz. A lepšie.
Pretože máš.

Tento článok je dokončenie minulého Ukáž, že si človek. Ten už bol tak či tak dosť dlhý, nechcel som vás týrať. Každopádne najprv daj ten a potom sa vráť sem, pretože pokračujeme!

Späť k tým ľudom, čo majú CEO alebo Founder v profile.

Možno naozaj považuješ to, že si CEO, za najzaujímavejšiu vec na tebe. V tom prípade si nudný, ale aspoň si úprimný a to si cením. Ale počuj, aspoň napíš CEO čoho!

(Aj keď Šéf firmy by sa mi pozdávalo viac. Alebo Mám firmu. Viac ľudské, menej pompézne. Alebo anglická varianta. Ale to som ja. Nehovoriac o tom, že CEO je najčastejšie definovaný ako človek zodpovedný za komunikáciu medzi firmou a board of directors a úprimne, koľkí z vás sú?)

Napíš CEO firmy, ktorá robí XY. Ale konkrétne! Nie nejakú Sillicon Valley chujovinu typu “ktorá pomáha robiť svet lepším.” To po prvé nebude pravda, po druhé to hovorí každý a po tretie to je nič nehovoriaca fráza a načo hovoriť, keď nič nepovieš?

Radšej povedz „Moja firma vyrába betón z konope.”

Holy shit, päť slov a som in! Chcem vedieť viac! Klikám jak blázon!
A to mi je betón u prdele. V podstate aj konope. Ale vyrábaš betón z konope? What? Žmurk.

Takto to nepochybne funguje.

A vieš, čo by bolo ešte lepšie? Keby sa prekliknem ku kope článkov od teba. O procese tvorby, o tom, čo ťa inšpirovalo, s akými problémami si sa stretol a ako si ich prelomil. Čo sa snažíš dosiahnuť a čo ti v tom bráni. Porozprávaj mi o tvojom produkte!

Ľudia a firmy by mali písať články, pretože všetko je zaujímavé. Každý z nás určite počul milión vecí, po ktorých si povedal “Nikdy by som si nemyslel, že by ma táto téma mohla zaujímať.”

Lenže každá téma, keď nakukneme pod povrch, je zaujímavá.

Dôkazom sú všetky tie videá, ktoré ukazujú proces výroby. Čohokoľvek. Napríklad reťazí:

Aaah, takže takto sa to robí! Makes sense.

Alebo japonské meče. Alebo keď Walt Disney vysvetľuje paralaxové animácie, alebo ako ľudia ručne ukladali písmená, aby vytvorili noviny, alebo oprava topánok, výroba pokrievky na nádobu, zloženie dobrého príbehu

A každý z tých ľudí by o tom vedel rozprávať desiatky hodín. A bolo by to fascinujúce.

Veci sú zaujímavé. Aj tie, čo vyzerajú obyčajne. A samozrejme. Ako fakt, že rýchlosť hokejovej strely nie je ani tak v tvojej rane, ako v ohybe hokejky. Ktorou nebúchaš do puku, ale do ľadu pred pukom, čím ohneš hokejku, ktorá pri návrate do pôvodného stavu vymrští puk.

Vyzerá to, že sa napriahneš a šlahneš a to je celé. Ale nie je. A dá sa o tom rozprávať. A my sa budeme zaujímať! Ak si odborník, máš náhľad do problematiky, ktorý nám, bežným smrteľníkom, uniká. Keď nám dovolíš nahliadnuť, získaš vďačné publikum.

Takže píš.

Ľudí baví sledovať proces. A ešte viac nás baví sledovať ľudí, ktorí vynikajú. Pretože to sú ľudia, ktorí investovali čas a povytvárali mentálne spojenia, ktoré my nevidíme. Ak niečo robíš, vieš o tom veľa. A ak sa o kúsok z toho podelíš, budeme sa zaujímať.

Tak založ firme blog, píš články pre ľudí a keď sa rozšupneš a zapojíš instagramy a fejsbuky, máš marketing jak sviňa. Zadarmo.

Nemusíš platiť žiadnym agentúram, aby ti každý piatok pridali banálny tweet ukradnutý z iného zdroja.

Píš pre ľudí. Žiadne technické parametre a suché opisy plné cudzích slov, ktoré zaujímajú akurát nákupcov z veľkoskladu. Píš pre ľudí. Píš o ľudoch. Píš príbehy. Napíš o tom, ako si dostal nápad, keď si zakopol a vysypali sa ti škatule na hlavu. Ukáž ľudskosť.

Popisy produktov a procesov zvyknú byt často tak strohé, strojové, bez života. Cesta k výsledku a podiel ľudí na tvorbe všetkého sú často tak zahalené, že ľudia môžu mať dojem, že produkty a nápady prišli niekde z vesmíru, kompletne sformované. Neprišli. Vymysleli ich ľudia.

Nemaž ľudí z textov, ktoré reprezentujú tvoju firmu.

Kamarátovi dokáže človek o svojom nápade rozprávať hodiny. Nemá problém vysvetliť, čo je na ňom zaujímavé a dobré. Ale keď o ňom má napísať na stránku alebo prednášať na konferencii, stuhne. Prečo?

Myslí si, že kamarátovi môže porozprávať o všetkom. Tak, ako mu huba narástla. Ale toto je predsa biznis, toto je dôležité, teraz musím znieť dôležito! A to je cesta k strnulosti a nezáujmu.

Znova, komunikuješ s ľuďmi. A ľudia si cenia entuziazmus, priamosť a uvoľnenosť viac, než technickú presnosť. Tak to bolo a tak to ešte rok či dva bude, dokým si roboti definitívne nevezmú planétu pre seba.

Tu je moje pravidlo — vždy píš, ako keby si písal kamarátovi.

Žiadne formálne, mŕtve, flacídne formulky bez života. Žiadne pózy, chujoviny, píš, ako keby si písal kamarátovi, pred ktorým sa nemusíš pretvarovať. Všade. Skús to. Nič zlé sa nestane.

A bude to o toľko jednoduchšie.

Ľudia sa boja písať a podeliť sa, pretože čo ak nebudú znieť “dostatočne seriózne.” A niekedy sa boja vyzradiť svoje “tajomstvá.”

Čo je ďalšia kravina. Pretože tvoje tajomstvo pravdepodobne nie je tajomstvo. To isté už robí 60 ďalších, pretože si len skopíroval alebo rozvinul existujúci nápad. To je ok. Len hovorím, že je veľká šanca, že nemáš nič skutočne unikátne. A ak náhodou aj máš, neboj sa, rozprávaním vyzradíš iba povrch.

Na internetovom fóre raz fotograf / grafik ukázal svoju novú robotu — reklamný plagát pre Zetor. Pekný plagát s traktorom. Ľudia ho chválili a pýtali sa, ako dosiahol istý grafický efekt. Jeho odpoveď bola “Tak ja na sebe 10 rokov makám a potom to tebe vyzradím zadarmo??”

Čo na jednej strane chápem, ale na druhej je to chujovina. Pretože aj keby povieš, ktoré gombíky si postláčal, nepovieš prečo si ich stláčal, čo ťa k tomu viedlo, ako si vedel, že toto je cesta ktorou ísť…

Môžeš do detailov popísať postup, ale amatér nebude schopný ho po tebe zopakovať na projekte, ktorý sa bude čo i len jemne líšiť. Nikto ti roky skúseností neukradne a aj keby vyzradíš svoje triky, máš dekádu náskok. Nehovoriac o vplyvoch, vkuse a kontaktoch, ktoré si za ten čas nazbieral. Ty poznáš jadro, oni sa škriabu po povrchu. Ako keby študovali auto, ale odmietli sa pozrieť pod kapotu.

Ak máš strach, že niečo vyzradíš, neboj. Nebude to nič podstatné, nikto ťa neokradne, možno akurát niekto zaujmeš a príde pomôcť. Apple by mohlo vyzradiť spôsob, akým vyrobili posledný špeciálny materiál, pretože kým ich Samsung skopíruje, oni budú o 3 generácie ďalej.

Koľko ľudí predbehlo Teslu, odkedy Elon Musk zverejnil patenty?

Marcelo Garcia, niekoľkonásobný Majster sveta v Brazílskom Jiu Jitsu, zverejňuje svoj tréningový program na internete. Keď mu hovoria, že protivníci pre zápasmi študujú jeho videá, odpovedá štýlom “Kým študujú moje pohyby, ja ich už poznám. Budem v nich lepší.”

Nemáš čo stratiť.

Zdieľaním si naopak vybuduješ meno, komunitu, ktorá ti prinesie zákazníkov, lojálnosť, naverbuje nové známosti, možno pomocníkov alebo kolegov.

Ak si spravil niečo výborné, chceš sa o to podeliť. Chceš to ukázať svetu. To je normálna ľudská vlastnosť, tak prečo jubrzdiť? Buď človek a pochváľ sa!

A čo ty vieš, niekto sa na to pozrie a povie “Wow, toto je super, btw, takto by sa to dalo vylepšiť,” a ty povieš “Fakt, to mi nenapadlo,” a už ste na ceste k niečomu skvelému.

Neseď na nápadoch, lebo pravdepodobne nie sú prevratné. A podelením sa o ne získaš záujem. A z toho budeš tažiť.

Ak si z týchto dvoch článkov niečo odnesieš, nech je to:

Mať nápady je dovolené.
A je dovolené sa o ne podeliť.

Skús to. Nemáš čo stratiť.

Obrázok škatule je ukradnutý z ThinkGeek. Hudba na tento týždeň je Sleater-Kinney — No Cities to Love.

Ak ťa bavia moje žvásty, tu je môj facebook a twitter.
Na webrebel.sk ťa naučím robiť stránky.

A teraz šup šup, choď písať o všetkom zaujímavom, čo vyrábaš!

Ak sa ti tu chutí, môžeš mi dať srdiečko či zazdieľať a budem ťa ľúbiť :) Okrem drístania učím ľudí programovať. Mám kopu online kurzov a do konca roka 2016 ich môžeš všetky mať za 199 eur.

--

--